PDA

Zobacz pełną wersję : [Odbyt] P. obsoletus

Piotr Michałowski
06-05-2009, 20:12
Witam. Zauważyłem ostatnio na pysku i ciele plamki, które g. mnie mogą być po prostu zaschnietą krwią z rozgniecionej głowy oseska, jednak pojawiły się też zmiany w okolicach odbytu, czy może to być powiązane ze sobą? Co to w ogóle może być?
Odbyt jest zaczerwieniony, trochę przypomina to też zaschniętą krew (dlatego zastanawiam się czy ślady na pysku i na ciele nei są czymś innym niż krew, chociaż niektóre w pewnym stopniu udało się zmyć)
Oto fotki:

http://www.terrarium.com.pl/galeria/foto/112529.jpg
http://www.terrarium.com.pl/galeria/foto/112527.jpg
http://www.terrarium.com.pl/galeria/foto/112528.jpg
http://www.terrarium.com.pl/galeria/foto/112526.jpg

slupczyk
06-05-2009, 21:37
ja bym tych dwóch spraw nie łączył ze sobą to na pysku to może być jakieś obtarcie a przy odbycie nie wygląda to aż tak zle byc może wąż sie załatwił i naczynia krwionośne przy kloace sie rozszerzyły :)
ja bym sie tym aż tak nie martwił poczekał do pierwszej wylinki powinno wszystko wrocic do normy.
ale nie mowie żeby nie obserwować gadziny. jesli to sie nie bedzie powiększało i bedzie takie zasuszone jak teraz to nie ma powodów do zmartwień.

Piotr Michałowski
06-05-2009, 23:09
Dzięki. Jak na razie obserwuję to od 3 dni i nic się nie zmienia. Wąż profilaktycznie przełożony na ręczniki papierowe do boxa. Akurat trochę zbielały mu oczy, więc może sprawa się szybko wyjaśni.

A możliwe jest, że coś się stało podczas sondowania?

Pituophis
06-05-2009, 23:20
Odbyt wygląda na tych fotkach normalnie.

Piotr Michałowski
06-05-2009, 23:44
Zdjęcia są niestety słabej jakości. Normalnie widać bardziej, ze jakby podszedł krwią.

alinoee
06-06-2009, 15:24
Dzięki. Jak na razie obserwuję to od 3 dni i nic się nie zmienia. Wąż profilaktycznie przełożony na ręczniki papierowe do boxa. Akurat trochę zbielały mu oczy, więc może sprawa się szybko wyjaśni.

A możliwe jest, że coś się stało podczas sondowania?

raczej nie wyglda ale to nie znaczy ze nic sie nie stalo. odbyt o tyle o ile wyglada na 'normalny' to nagla zmiana nie. w polaczeniu ze sladami krwi jest to dosc nietypowe. sama wylinka nic nie zmien ale bedziesz wiedzial czy zaczelo wracac do normy czy dalej jest klopot. mozemy tu tylko spekulowac wiec jesli mozesz wez go do dobrego weta.
mam nadzieje ze wszystko bedzie ok.

Piotr Michałowski
06-07-2009, 17:34
Wąż jeszcze nie liniał. Dzisiaj podczas oględzin zauważyłem, że wygląd odbytu się pogorszył. Jest bardziej zaczerwieniony i podszedł krwią. Jutro wybiram się do polecanego przez znajomych weterynarza. Mam nadzieje, że dowiem się co to jest i że wszystko wróci do normy. Dam znać.

Piotr Michałowski
06-07-2009, 22:21
Oglądałem węża raz jeszcze, Odbyt wygląda jakby był lekko nabrzmiały. Pod światło widać coś ciemnego w okolicach jelit, zastanawiam się czy to kał, czy wąż jest zaczopowany (rzeczywiście czips kokosowy mógł się przykleić do rozgniecionej głowy oseska).

Piotr Michałowski
06-08-2009, 12:45
Byłem dziś u weterynarza. Niektóre zmiany skórne i przebarwienia dało się trochę doczyścić, ale minimalnie, znajdują się one pod łuskami. Odbyt też został oczyszczony i ponoć albo jest wynikiem podrażnienia podczas sondowania, albo to wina pasożytów. Mam jutro oddać kał do analizy i zobaczymy co wyjdzie. Ogólnie nic konkretnego się nie dowiedziałem, tak jak przypuszczałem. Na dniach powinna być także wylinka, zobaczymy jak wtedy wąż będzie wyglądał. Zastanawiam się też czy jest możliwość aby zalegała na nim niezrzucona wylinka i stąd te przebarwienia.

alinoee
06-09-2009, 18:33
. Zastanawiam się też czy jest możliwość aby zalegała na nim niezrzucona wylinka i stąd te przebarwienia.
raczej malo prawdopodobne. zrob tak jak wet zalecil. te dwie przyczyny wydaja sie najsensowniejsze.

Piotr Michałowski
06-09-2009, 18:59
wyniki badania kału nic nie wykazały, był "czysty". Weterynarz poradził obserwować i poczekać do wylinki, a w tym czasie ona spróbuje znaleźć coś w jakichś publikacjach, bo sama przyznaje, że nie wie co może być przyczyną.
Dam znać jak sytuacja dalej będzie się rozwijała. Na dniach będzie wylinka.

alinoee
06-09-2009, 23:48
trudnocos powiedziec. moze byc jakies uszkodzenie po sondowaniu... trzymam kciuki i trzymaj go w sterylnych warunkach narazie.

Piotr Michałowski
06-11-2009, 14:12
Wąż zrzucił wylinkę (w całości na szczęście). Przebarwienia zniknęły, właśnie go oglądałem. Zostało jedno, maleńkie, prawdopodobnie w miejscu w którym się ukąsił. Sprawa odbytu też się trochę zmieniła. Jest wciąż nabrzmiały, ale po oczyszczeniu wodą utlenioną trochę lepiej zaczął wyglądać. Postaram się powtarzać te zabiegi powiedzmy 2 razy dziennie (nie częściej aby się nie stresował) i codziennie lub co drugi dzień wymiana ręczników. Zobaczę jak sprawa się rozwinie do poniedziałku oraz czy jutro weterynarz powie mi czy znalazł coś na ten temat. Jeśli wszystko będzie w porządku, w poniedziałek podam jednego, skromnego oseska.

alinoee
06-11-2009, 19:38
Wąż zrzucił wylinkę (w całości na szczęście). Przebarwienia zniknęły, właśnie go oglądałem. Zostało jedno, maleńkie, prawdopodobnie w miejscu w którym się ukąsił. Sprawa odbytu też się trochę zmieniła. Jest wciąż nabrzmiały, ale po oczyszczeniu wodą utlenioną trochę lepiej zaczął wyglądać. Postaram się powtarzać te zabiegi powiedzmy 2 razy dziennie (nie częściej aby się nie stresował) i codziennie lub co drugi dzień wymiana ręczników. Zobaczę jak sprawa się rozwinie do poniedziałku oraz czy jutro weterynarz powie mi czy znalazł coś na ten temat. Jeśli wszystko będzie w porządku, w poniedziałek podam jednego, skromnego oseska.
no to chociaz jakies dobre wiadomosci. z tego co piszesz to wyglada na rane po sondowaniu. nie wspomne juz ze jest troche maly na sondowanie. sam to robiles? poczekaj co wet powie a ja bym sie wstrzymal z karmieniem narazie jesli jadl w maju.

Piotr Michałowski
06-11-2009, 22:18
Sondował znajomy, ale nie robił tego po raz pierwszy i byłem przy tym. Nie wyklucza to jednak możliwości urazu. Jednak jeśli to jest przyczyną, to istnieje możliwość, że źle to wpłynie na płodność w przyszłości?
Zastanawia nie tylko to, że jeśli opuchlizna w okolicach odbytu jest skutkiem sondowania, to skąd razem z tym plamy na skórze i pysku?

Grzegorz Pełka
06-11-2009, 23:10
Moja pierwsza myśl to też pasożyty.

Napisz czy coś w kale wet znajdzie.

Piotr Michałowski
06-12-2009, 00:19
Już pisałem, albo zapomniałem. Wet nie znalazł w kale żadnych pasożytów.

Piotr Michałowski
06-16-2009, 00:26
Na dzień dzisiejszy przebarwień brak (po wylince), a odbytowi pomogło obmywanie wodą utlenioną. Weterynarz poradził spróbować nakarmić. Niezbyt chętnie, ale wąż zjadł jednego oseska. Jeśli nic złego się nie wydarzy, w kolejny poniedziałek podam następną porcję. Dzięki wszystkim za pomoc. W razie nowin - odświężę temat.

alinoee
06-16-2009, 22:53
napisz koniecznie i powodzenia.