PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwne odchody [Gonyosoma oxycephala]

Thonny
07-22-2008, 00:35
Witam. Mam taką sprawę. Otóż posiadam samca (kupiony jako samica, ale okazał się samcem) Gonyosoma oxycephala i dziwi mnie trochę jego kał!! ;/ Mianowicie, jest zawsze dość wodnisty (zwalam to na wysoką wilgotność w terra) no i często z kałem wydala hmmm jakby przeźroczyste smarki, jakby surowe białko jajka (to chyba najtrafniejsze określenie). Co to może być i co oznaczać. Wąż je z apetytem, rośnie, wylinki niestety ostatnio nie zrzuca w całości, ale możliwe że ma aż nazbyt wysoką tą wilgotność i skóra jest bardzo miękką i mogła się po prostu porwać. Trochę mu ją ograniczę i zobaczę jak przejdzie następną wylinkę.
Czy z wężem wszystko OK - czy te "smarki" i rzadki kał nie są sygnałem jakieś choroby ??
Dziękuje za odpowiedzi, zwłaszcza ludzi którzy mają te piękne zwierzęta.
Jak wygląda kał u waszych Gonek ??

Marcin K
07-22-2008, 13:48
Witam te białe coś jest to mocznik i jest rzeczą normalną jego występowanie w odchodach. Jeżeli karmisz węża oseskami to one mogą być powodem rzadkich odchodów ,ponieważ zawierają o wiele wiecej tłuszczu w stosunku do masy ciała niż dorosle myszy/szczury.
Przed 3 laty miałem ten gatunek kał tych węży równierz był rzadszy w porównaniu np z wężami żyjącym w środowisku suchym np Elaphe obsoleta.
N a Twoim miejscu udał bym sie na analize kału w celu sprawdzenia czy nie ma w przewodzie pokarmowym Twojej Goniosomy jakis pierwotniaków wyciowców lub też ameb/kryptoameb(te są groźne i potrafia występować w organiźmie bezobjawowo> jeżeli takowe wystąpią zostanie wtedy zapewne podany metronidazol.Jednak gdyby występowała silna inwazja w/w drobnoustrojow wąż odmawiał by jedzenia bądz też zwracał podany mu pokarm ale z tego co piszesz wszystko jest z nim ok ,wiec nie martwił bym sie na zapas :) :)
Czy odchody pachną przy tym wyjątkowo nie przyjemnie ?
Co do wylinki to raczej z powodu zbyt niskiej wilgotnośći i braku elementow o które wąż mogłby pomóc sobie zrzucać wylinke występują problemy ale to już sam musisz dostosować optimum watunków w swoim terrarium.

ps: wrzuć fotki Goniosomy i jej mieszkania :P

Pozdrawiam

Thonny
07-22-2008, 17:45
Mam Boas i Zbożówke i wiem jak wygląda mocz u gadów, jest w białym kolorze - Gonka też go wydala, jest w bardziej stałej konsystencji. Ale on wydala tez jak już pisałem przeźroczystą substancje, no taki "smark".
Kał jak kał śmierdzi ale czy jakoś szczególnie to trudno mi to stwierdzić.
Dzięki za rady :)

Dawid Krótki
07-24-2008, 14:44
Jeżeli nie ma pasożytów (warto zrobić badanie) to mogą to też być resztki złuszczonej śluzówki z jelit, które są wyścielone stale narastającym nabłonkiem.