PDA

Zobacz pełną wersję : Zbożówka - Doradźcie

Koniol
01-01-2009, 15:06
Mam kilka pytań a mianowicie :
- jeśli mam 1 kryjówkę do zbożówki czy muszę mieć wiecej ?
- Czy basen może być "zrobiony" z pódełka po lodach algida ? (zbóz ma ok. 40 cm)
- Jaką lampką - o jakiej mocy , powinno się ogrzewać terrarium przeznaczone dla niej o wym. 50.40.30?
- jaka wielka powinna być kryjówka chodzi mi w tym pytaniu czy ma być ciasna , czy "luźna" ?
to chyba tyle, jeśli mi się coś wspomni , to napisze dziękuję za odpowiedzi na temat .

szybkidaw
01-01-2009, 15:21
Mam kilka pytań a mianowicie :
- jeśli mam 1 kryjówkę do zbożówki czy muszę mieć wiecej ?
- Czy basen może być "zrobiony" z pódełka po lodach algida ? (zbóz ma ok. 40 cm)
- Jaką lampką - o jakiej mocy , powinno się ogrzewać terrarium przeznaczone dla niej o wym. 50.40.30?
- jaka wielka powinna być kryjówka chodzi mi w tym pytaniu czy ma być ciasna , czy "luźna" ?
to chyba tyle, jeśli mi się coś wspomni , to napisze dziękuję za odpowiedzi na temat .

1.Moje węże mają 1 kryjówkę i im to w zupełności wystarcza :)
2.Tak może być .
3.Ciężko jest powiedzieć jaką mocą żarówki ogrzejesz takie terrarium w tym wypadku metoda prób i błędów.
4.Ja mam kryjówkę większą od węża.

pozdrawiam szybkidaw !!!

Jakub Downar
01-01-2009, 15:38
Jeśli masz zamiar trzymać taką sznurówkę w takim terra, to nie wiem czy nie będzie miała problemów z polowaniem. Lepiej kup jej jakiś mniejszy pojemnik plastikowy. A co do lampki to powiem tak. Zależy od temperatury otoczenia i materiału, z którego zrobiony jest pojemnik/terrarium.
Pozdrawiam, Jakub Downar.

Koniol
01-01-2009, 15:43
a jesli jest on z szkła to ile V powinna miec? a jaki ten pojemnik ma byc ? taki do rack systemu ? czy jaki ??

Jakub Downar
01-01-2009, 15:48
Mój znajomy trzyma małego(ok.40cm) mahonia w plastikowym pojemniku 40x20x20. Zakupił go w Realu. Ma pokrywę z zabezpieczeniami i wgłębienia w podłodze, między którymi można ułożyć kabel. Taki pojemnik dość ciężko ogrzewać żarówką, chyba, że się wytnie otwór w pokrywie, bo innej opcji nie widzę.
Pozdrawiam, Jakub Downar.

Grzegorz Porowiński
01-03-2009, 12:27
Zacznijmy od początku:

"- jeśli mam 1 kryjówkę do zbożówki czy muszę mieć wiecej ?"
Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy wąż ma dwie kryjówki jedną w cieplejszym, drugą w chłodniejszym miejscu. Jeśli jednak będzie tylko jedna też się nic poważnego nie stanie.

"- Czy basen może być "zrobiony" z pódełka po lodach algida ? (zbóz ma ok. 40 cm)"
Basen możesz wykonać z każdego nietoksycznego pojemnika. Plastiki do lodów są przeznaczone do przechowywania żywności, więc spokojnie mogą służyć także za basen. Możesz jednak mieć problem z wylewaniem wody, bo jest to lekki zbiorniczek i wąż może go przewracać.

"- Jaką lampką - o jakiej mocy , powinno się ogrzewać terrarium przeznaczone dla niej o wym. 50.40.30?"
Tutaj wielkość musisz wyznaczyć metodą prób i błędów. Myślę, że moc żarówki, w żaden sposób nie powinna przekraczać 40W Myślę, że żarówki 25W(lustrzanki) na mały gwint mogą być pierwszej do tej próby. Jednak na Twoim miejscu zdecydowałbym się na kabel lub matę grzewczą. Młode osobniki nie przepadają za nocnymi spadkami temperatur i wąż może Ci zacząć grymasić przy jedzeniu. Jeśli chodzi o wielkość terra to jest odpowiednia. Wąż to nie pająk i bardzo dobrze radzi sobie nawet na większych przestrzeniach. Jeśli masz tylko jednego węża, to zrób mu ładne terrarium, a nie wpychaj do jakiegoś plastiku. Jeśli będzie podawał pokarm martwy, to w ogóle nie będzie żadnego problemu, położysz przy wylocie kryjówki lub dasz z pensety i będziesz miał z głowy.

"- jaka wielka powinna być kryjówka chodzi mi w tym pytaniu czy ma być ciasna , czy "luźna" ?"
W przypadku kryjówki większa rolę odgrywa to, czy wąż może się w niej całkowicie schować przez ludzkim wzrokiem niż to jak bardzo będzie obszerna. Wylot kryjówki nie powinien byś skierowany ku frontowej szybie, bo mimo tego, że wąż się schowa to i tak będzie widział człowieka i nie będzie czuł się pewnie. Kryjówka może być bardzo obszerna ale zrób jej tylko malutkie wejście i będzie super.

Koniol
01-03-2009, 15:36
urządziłem terarium. dałem kaktus bożonarodzeniowy, doniczkę basenik , korzeń , i jakiś patyczek do wspinaczki, wczoraj juz karmiłem mojego podopiecznego (wczoraj również dopiero go kupiłem ) , zjadł 2 osseski mrożone , lampkę dałem 40 W ma 2 kryjówki tak jak napisałes , reczniki papierowe jako podłoże :) Dziekuje za rady

Grzegorz Porowiński
01-03-2009, 21:47
Zrezygnuj z kaktusa, to nie najlepszy pomysł... Sprawdzałeś termometrem temperaturę gdy terrarium nagrzeje się już od żarówki?

Koniol
01-04-2009, 13:36
http://www.terrarium.com.pl/galeria/viewphoto.php?id=16797 tak wyglada ten kaktus :)

jeszcze nie sprawdzałem zrobie to za chwilke, kupilem wczoraj kabel grzewczy 15 w starczy ?

Grzegorz Porowiński
01-04-2009, 13:45
Wydaje mi się, że tak, w końcu to nie jest duży zbiornik. Chodzi głównie o to by w nocy temperatura w terrarium nie spadała zbyt nisko, gdyż jest to szczególnie istotne dla młodych osobników. Kablem pokryj maksymalnie 2/3 powierzchni dna, średnio kabel rozkłada się jedynie na połowie. Jeśli szklane terrarium położysz bezpośrednio na kablu, uważaj przy spryskiwaniu, gdyż chłodniejsza od rozgrzanego szkła woda, może się przyczynić do pęknięcia szyby dna terrarium.

Tomasz Kałużyński
01-09-2009, 20:46
Co do kabla to patrz na dlugość, bo zasada jest taka dłuższy - większa moc. 15W starczy na pewno.

Koniol
01-09-2009, 22:23
z wezykiem wszystko ok.zbliza sie wylinka . :)

Grzegorz Porowiński
01-11-2009, 20:58
Dodam jeszcze jedną rzecz, możesz kupić mocniejszy kabel ale nie rozkładać go całego pod jednym terrarium. Jeśli masz ich kilka to za pomocą długiego kabla możesz ogrzewać nawet 3 terraria, w przypadku rack sytemu jeszcze więcej zbiorników.

Azazel
01-11-2009, 21:42
Wybór mocy grzewczej żarówki, kabla, maty zawsze rodzi problemy. Wiele czynników decyduje o tym czy wystarcza 40W czy potrzeba 100W. Termostaty sprawy nie załatwiają bo wyłączaja obwód gdy w terrarium osiągnięta w mijscu czujnika zostanie nastawiona temp, nie zapobiegają natomiast możliwości poparzenia się węża od zbyt mocno grzejącej żarówki. Poza mocą ma na ten aspekt wpływ także wysokość jej zamocowania.
Doskonale w takich przypadkach sprawdza się użycie porządnego ściemniacza ( np. Berker, Legrand ).
W zależności od warunków można zwiekszyć lub zmniejszyć moc systemu grzewczego.