PDA

Zobacz pełną wersję : Zbożówka i wnętrzy pyska

TaJP
01-04-2009, 03:39
ostatnio do jednego zdjecia mojej zbożówki dostałem taki oto komentarz: "jasny ma ten pysk. Oznaka niedoboru witamin, zbyt małej wilgotności lub nawet anemii. "

to jest te zdjęcie:

http://photos.nasza-klasa.pl/9525561/85/main/9516e5a258.jpeg

dodam że wąż jest jak worek bez dna, zjada wszystko, jest aktywny zachowuje sie normalnie. Warunki w terra ma dobre, temp ok 30*, wilg. 60-70%
Czy jest się czymś martwić czy raczej nie?
Dziekuje za każdą rade co z tym robić

Azazel
01-04-2009, 12:34
Nie ma się czym martwić. Nie każde wnętrze pyska jest krwisto czerwone.
Zerkąłem do boasów, z 5-ciu sztuk 4 mają wyraźnie jaśniejsze wnętrze jak 5-ta. Powiedziałbym o braku dominanty koloru czerwonego.
Jeśli zjada kompletny pokarm nie ma się czym martwić.

Zresztą pierwszy raz słysze by poziom witamin, jak i stadium anemi określać po wnętrzu pyska.
Anemia jest chorobą krwi nie pyska.
Autorowi takiej wypowiedzi polecam artykuły w dorobku Hematologii traktujące o anemi.

P.S
Doskonale na kondycje wężą wpływa dobrze odżywiona karmówka.
Osobiście zawsze kilka dni przed podaniem, karmię obficie moje szczury.

Olek Lesica
01-04-2009, 14:07
Dla mnie wygląda ok, wszystkie moje właściwe mają pyski w podobnym kolorze, a np morelia spilota variegata miała pysk w środku cały czarny, myślałem że to jakaś paskudna choroba ale jednak te węże tak mają:)

TaJP
01-04-2009, 21:16
Wielkie dzięki, bo się zastanawiałem właśnie nad tym i nie wiedziałem co o tym myslec ;)

Marcin Kościuk
01-05-2009, 13:53
Zresztą pierwszy raz słysze by poziom witamin, jak i stadium anemi określać po wnętrzu pyska.
Anemia jest chorobą krwi nie pyska.

Anemia nie jest choroba pyska ale krwi - dokladnie tak jak powiedziales. Ale wlasnie najprostszym sposobem okreslenia anemi badz tez jej braku jest stopien ukrwienia sluzowek. Jednak u wezy jest to napewno znacznie trudniejsze niz u ludzi poniewaz na stopien ukrwienia pyska napewno wplywa stopien napiecia miesni i wiele innych czynnikow.

Azazel
01-05-2009, 21:58
Anemia nie jest choroba pyska ale krwi - dokladnie tak jak powiedziales. Ale wlasnie najprostszym sposobem okreslenia anemi badz tez jej braku jest stopien ukrwienia sluzowek. Jednak u wezy jest to napewno znacznie trudniejsze niz u ludzi poniewaz na stopien ukrwienia pyska napewno wplywa stopien napiecia miesni i wiele innych czynnikow.

Może i najprostrzym sposobem, ale nie jedynym i niedokładnym. By potwierdzić anemie, jej intensyfikacje należy zbadać krew. Nikt przy zdrowych zmysłach nie diagnozuje anemi na podstawie śluzówek widocznych na publikowanej w internecie fotografii. 99,99% fotografii publikowanych online pochodzi z cyfrówek a te w zależności o WB podbijają czerwony, niebieski bądź zielony, dominanta jednego z nich wplywa na intensywnosc pozostałych.

TaJP
01-07-2009, 21:49
on od zawsze miał tak jasny pysk, wiglotność była wporzadku, zrzucal przewaznie cale wylikni wiec sie nie martwiłem tym, a tu ktos mi wyskakuje z jakimiś objawami jasnego pyska :P hehe jedno mnie zastanawia... czy autor tego komentarza stwierdziłby anemie u Dendroaspis polylepis :P bo jak wiadomo ma czarnawy pysk :P

Grzegorz Porowiński
01-07-2009, 23:50
Czarnawy to mało powiedziane :P

http://www.megasphera.cz/africanvenomoussnakes/images/Dendroaspis_polylepis_moje.jpg
Zdjęcie pochodzi z http://www.megasphera.cz/

Tomasz Kałużyński
01-09-2009, 20:40
Azazel ma całkowitą rację. Nieustawione poprawny WB i po diagnozie z fotki. Poza tym sama gamma monitora, itd.

Co do fotki, którą pokazał Grzesiek. Proste to po jagodach:D

lordmidian
01-11-2009, 14:21
wiadomo w końcu że Dendroaspis polylepis to jedyny owocożerny waż, a jagody stanowią 80% udziału jego diety;)
pozdrawiam