Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Węże

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 03-17-2009, 22:53   #1
slupczyk
nowo zarejestrowany

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do slupczyk
Domyślnie Roztocza bądź inne insekty u węży

Witam wszystkich dzisiaj chciałbym rozpocząc dyskusję w jaki sposób radzicie sobie z roztoczmi bądż innymi insektami w terrariach. głównie chodzi mi o wasze doświadczenie a nie o typową książkową wiedzę na temat walki z tymi pasożytami, interesuje mnie walka z małymi jak i wiekszymi inwazjami tych małych pasozytów.

moja walka wygląda w taki sposób:

1.zaczynam od globolu wkładam 1/4 płytki globolu umieszczonej w słoiku z otworami w wieczku do terrarium po przeciwnej stronie basenu bądż poidła na minimum tydzień czasu nawet do 3 tygodni , w czasie jak globol jest w terrarium nie zabieram wody dlatego stawiam globol po przeciwnej stronie wodopoju (wode zmieniam raz na 2-3 dni w tym okresie) . następnie aplikuje wężykowi ivomec na kark 1 kropla na każde 10 kg węża oraz opryski z roztworu ivomecu i wody w proporcji 1ml na 5l wody spryskuje terrarium przez 3 tygodnie 2 razy na tydzień. i po takiej kuracji mam pewność że wszystkie pasożyty są wytępione.

2. Teraz napiszę co zrobiłem przy wielkiej inwazji roztoczy u 2m pytona tygrysiego albinosa, a więc wyciągnąłem węża z terra złapałem blisko głowy i spryskałem go z odległości 30-40cm Rajdem Max na karaluchy i mrówki odczekałem góra 2 min i solidnie spłukałem bierzącą wodą po czym wsadziłem gada do czystego terra i zastosowałem jeszcze procedurę opisaną w pkt 1.

3. Teraz profilaktycznie w pomieszczeniu gdzie mieszcza sie terraria mam cała plytkę globolu wyłożona która zmieniam raz w miesiącu i o roztoczach naranie nie ma mowy.

NIE STOSUJCIE GLOBOLU W POMIESZCZENIACH GDZIE HODUJECIE,TRZYMACIE WSZELKIE PAJECZAKI, OWADY,PRUSAKI
To są tylko moje osobiste doświadczenia, napisałem co i w jaki sposób eksperymentowalem i co przyniosło moim zdaniem najleprze rezultaty, dodam że przy żdanym z opisanych sposobów nie zaobserwowałem zmian w zachowaniu węży, owe "doświadczenia" były prowadzone na boa constrictorach i pythonach molurusach.
slupczyk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-18-2009, 00:22   #2
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Cytat:
Napisał slupczyk Zobacz post
1.zaczynam od globolu wkładam 1/4 płytki globolu umieszczonej w słoiku z otworami w wieczku do terrarium po przeciwnej stronie basenu bądż poidła na minimum tydzień czasu nawet do 3 tygodni , w czasie jak globol jest w terrarium nie zabieram wody dlatego stawiam globol po przeciwnej stronie wodopoju (wode zmieniam raz na 2-3 dni w tym okresie)
Robię identycznie jak Ty. Aplikowanie płytki na krótkie okresy czasu nie zdawało egzaminu i nie mogłem sobie poradzić z inwazją. Zdesperowany zrobiłem tak samo jak Ty, czyli zostawiłem pojemnik z globolem po przeciwległej stronie terrarium(od wody) i leżał tam 3 tygodnie, od tego czasu ani jednego roztocza. Nawet nie zmywam tych rozotoczy z węża, one same odpadają i nie potrzeba dodatkowych kąpieli.

Walczyłem też kiedyś ze spryskiwaniem całego terrarium razem z wężem, wodą z dodatkiem Invermektyny ale muszę przyznać, że tylko raz mi to pomogło. Przy okazji drugiej inwazji, ten sam sposób nie zadziałał.
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-11-2009, 00:03   #3
weronika
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Chyba miałeś na myśli Ivermectynę, ale ona niestety nie rozpuszcza się w wodzie.
weronika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-11-2009, 00:18   #4
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Tak to prawda, czytałem kiedyś zdaje się w "Wolierze" informację na ten temat, jednak tak polecił mi weterynarz, więc tego się trzymałem. Nie jestem specjalistą od chorób, więc zdany jestem na opinie i pomoc innych.
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-11-2009, 09:59   #5
Michał D.
nowo zarejestrowany

Domyślnie

My także mieliśmy zalecone stosowanie ivermectyny poprzez spryskiwanie terrarium, dodatkowo jako pierwsza dawkę daliśmy po kropli na zwierzęta.

Od tego samego weterynarza usłyszeliśmy że ona sama woli stosować ivermecytne niż sławetny w światku terrarystów Globol, a że to chyba najlepszy w Polsce weterynarz od gadów to rozpatrzyliśmy pozytywnie jej uwagę

W pewnym PDFie w którym opisana jest hodowla jadowitych węży w Tajlandii, znalazłem takie informacje odnośnie walki z wszelkiego rodzaju pasożytami.

Nowe węże poddawane są kwarantannie przynajmniej przez 4 tygodnie, w tym czasie otrzymuje następujące preparaty: Są kąpane w 0.2% roztworze trichlorfonu (produkt Neguvon, firmy Bayer) żeby wyplenić pasożyty zewnętrzne. Następnie dostają zawiesinę mebendazolu (tutaj nie do końca wiem jak rozczytać dawkowanie, w PDFie podane jest 25mg*kg^-1) doustnie, raz na 2 tygodnie przez cały czas trwania kwarantanny. Jeżeli nie dostają mebendazolu to dostają zastrzyk z ivermectyny (0.2 mg*kg^1), również raz na dwa tygodnie przez cały okres trwania kwarantanny. Gatunki które żywią się innymi wężami dodatkowo dostają doustnie praziquantel (Droncit, 8mg*kg^-1), zabieg ten jest powtarzany po dwóch tygodniach żeby wyeliminować tasiemca.

PDF wydaję się być dobrym źródłem informacji ponieważ stworzyli go ludzie pracujący w Queen Saovabha Memorial Institue of the Thai Red Cross Society w Bangkoku, oraz w Divison of Mathematics and Natural Science, Penn State, Altoona. Prowadzą oni hodowle jadowitych węży występujących w naturalnym środowisku Tajlandii.

Ostatnio edytowane przez Natalia Maj ; 04-11-2009 o 10:52.
Michał D. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania