Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Węże

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 07-28-2011, 21:29   #1
krzymko
nowo zarejestrowany

Domyślnie Tajwan w ciąży

Witam.
Mam samiczkę tajwana, która może być w ciąży. Jak sprawdzić czy rzeczywiście jest, to znaczy kiedy można wyczuć jaja i w którym miejscu ich szukać? Poza tym mam pytanie o możliwe zmiany w zachowaniu - czy wąż może stać się bardziej agresywny w trakcie ciąży, czy broni jaj po ich złożeniu itp.
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
krzymko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-29-2011, 12:20   #2
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Witaj. Jeżeli rzeczywiście twój wąż ma jaja w sobie,to będą one wyczuwalne w momencie całkowitego ukształtowania się ich w drogach rodnych samicy. Będzie można delikatnie za pomocą kciuka przesuwając delikatnie wyczuć i policzyć jaja na podbrzuszu węża. Ale moja sugestia to lepiej zostawić ją w spokoju i poczekać na finał. Co do agresywności to lepiej nie prowokować węża w trakcie i po złożeniu jaj. Samica musi mieć zapewnione miejsce lęgowe,oraz święty spokój. U każdych węży nadpobudliwość w trakcie ciąży i znoszenia jaj to normalna sprawa. Twój tajwan nie stanowi tu wyjątku.Powodzenia i Pozdro.
EXO-FAN-84 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-29-2011, 14:53   #3
krzymko
nowo zarejestrowany

Domyślnie

EXO-FAN-84
dzięki za wskazówki. Co do zostawienia gada w spokoju to jest to oczywiste Jednak w opisie gatunku wyczytałem, że po złożeniu jaj trzeba by było je przenieść do inkubatora - i tu moje pytanie: czy wąż da sobie zabrać jaja czy będzie ich bronił? Z tego co wiem większość węży nie interesuje się swoimi jajmi, ale są pewne wyjątki, np. kobra królewska. Niestety w opisie gatunku tajwana nie było to opisane...
I jeszcze raz o tym, gdzie można wyczuć jaja - nad kloaką? Jak daleko od niej? Pytam tak z ciekawości. Wyczytałem też, że dwuletnie samiczki nie powinny zachpodzić w ciążę, bo jest to dla nich niebezpieczne. moja samiczka ma właśnie dwa lata i chciałbym poznać "normalne" zachowanie samicy w ciąży, żeby w razie czego móc szybko zareagować, gdy zacznie się dziać coś nietypowego. W tej chwili np samiczka mało się rusza - siedzi schowana w jamie i tylko wystawia głowę żeby obserwować co się dzieje dokola.

Przy okazji - w terra jest też samiec - czy powinienem je odseparować na czas ciąży?
stare 07-29-2011, 16:49   #4
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Powiem szczerze że niektóre gatunki dusicieli przejawiają takie typowo "rodzicielskie" zachowania co do opieki nad jajami. Ale jak dobrze zauważyłeś większość gadów takich zachowań nie przejawia i jest to zgodne z prawdą. Ograniczają się jedynie do złożenia jaj w odpowiednim wybranym miejscu i to wszystko.Dalej się nimi nie interesują. Jeżeli masz zamiar inkubować złożone jaja musisz koniecznie zapewnić miejsce lęgowe,czyli np. Pudło z wąskim otworem do którego samica będzie mogła swobodnie wpełznąć i złoży jaja. Najlepiej jak będzie wypełnione wilgotnym torfem i mchem. Może być też lekko podgrzewane,w zależności od panującej temperatury w terrarium.Jeżeli jest dosyć ciepło nie ma takiej potrzeby. Co do inkubatora to jest on niezbędny,ponieważ warunki w terra nie zapewnią jajom odpowiedniej temperatury i wilgotności. Przy przenoszeniu należy uważać,aby nie poodwracać jak,ponieważ grozi to zerwaniem struktur utrzymujących zarodek w odpowiedniej pozycji. Najlepiej zaznaczyć je lekko ołówkiem na powierzchni.Jaja powinny być wyczuwalne w punkcie ok okolic żołądka. Ale lepiej nie miętosić za bardzo samicy,żeby ich nie uszkodzić,podczas macania.Samica podczas ciąży może przejawiać agresję do opiekuna,jak i do partnera. W chwili niepokojących zachowań lepiej węże rozdzielić. Samiec może również zjeść jaja po złożeniu w terra,samica również.Podsumowując nie zawsze musi tak być,ale lepiej na zimne dmuchać i mieć gotowy inkubator pod ręką.
stare 07-29-2011, 17:59   #5
krzymko
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Dzięki EXO za wyczerpujące informacje
stare 07-29-2011, 18:44   #6
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Cieszę się że mogłem pomóc.Pozdrawiam.
stare 08-31-2011, 19:01   #7
krzymko
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Witam,
część dalsza pytań. Jak zachowuje się wąż kilka dni przed złożeniem jaj? Jak już pisałem, samiczka ma dwa lata, więc może mieć problemy ze składaniem jaj. Martwi mnie jej obecne zachowanie - od kilku dni pełza po terrarium, kopie, próbuje się ułożyć jakoś w podłożu ale wciąż nie składa jaj. ńie wiem czy to normalne zachowanie, czy po prostu chce złożyć jaja, ale nie może...
stare 08-31-2011, 20:48   #8
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Witaj ponownie.Przyczyną takiego zachowania może być brak odpowiedniego miejsca do złożenia jaj. Samica powinna mieć przed złożeniem zapewnione odpowiednie miejsce lęgowe,tj.np.kartonowe pudło np,po butach z wyciętym wąskim otworem i wyścielone np torfem z mchem. Jeżeli to jej pierwsze złożenie,to powinieneś zapewnić odpowiednie warunki. Jest duże prawdopodobieństwo że jeżeli nie znajdzie odpowiedniego miejsca,to albo zatrzyma jaja w jajowodach co może grozić śmiercią węża,albo złoży je gdziekolwiek i porozrzuca po całym terrarium i nic z jaj nie będzie....więc na twoim miejscu bym nie zwlekał za długo.Pozdro.
stare 08-31-2011, 21:05   #9
krzymko
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Jak duże powinno być to pudło?
stare 09-01-2011, 05:46   #10
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Pudło nie musi być duże. Wstawienie go do terrarium ma na celu zaoszczędzenie wężowi niepotrzebnego stresu,oraz zapewnienie odpowiednich warunków do zniesienia jaj. Nie musi być to koniecznie pudełko.Równie dobrze może być to jakiś inny ciemny pojemnik,który będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę i wilgotność podłoża znajdującego się w nim.Np.plastikowy pojemnik z wyciętym otworem nadaje się moim zdaniem lepiej,ponieważ nie ulegnie on wilgoci,tak jaj może być w przypadku papierowego pudła,bo przecież nie wiadomo kiedy twoja samica postanowi znieść jaja.
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania