Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Węże jadowite

Serwis współpracujący:

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 08-04-2009, 04:05   #11
dellos
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Podziwiam wszystkich śmiałków, posiadających jadowite węże. Miałem w życiu przyjemność karmić węże i pająki jadowite i zawsze była ze mną osoba doświadczona z przygotowanymi strzykawkami w razie W. Fakt, wkładanie ręki do terrarium z myszą jest baaaardzo ekscytujące, ale robić to każdego dnia, to nie jestem taki hojrak.
dellos jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-04-2009, 12:05   #12
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Do terrarium nie wkłada się ręki, tylko karmi się korzystając z odpowiedniego sprzętu... Strzykawki? Co było w tej strzykawce?
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-04-2009, 13:45   #13
dellos
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Nie wiem nikt mnie nie dał niczego do karmienia. Wiem, że w jednej była adrenalina w dużej ilości.
stare 08-04-2009, 15:54   #14
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Zapewne masz na myśli syntetycznie uzyskiwaną substancję czyli Epinefrynę. Zapytam z ciekawości, a kiedy w razie wypadku chcieliście takową podawać?
stare 08-04-2009, 19:43   #15
dellos
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Stary to było jak miałem 17 lat... eee od tego czasu troooochu czasu minęło tera nie pamiętam już all
stare 08-05-2009, 18:29   #16
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Podanie adrenaliny w chwili największego stresu gdy człowiek ma podniesione ciśnienie i tętno, a jednocześnie wszystkie jego funkcje życiowe są jeszcze stabilne, a sam człowiek normalnie kontaktuje, może sie skończyć tragicznie...
stare 08-05-2009, 22:34   #17
SandokanGliwice
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Potwierdzając wypowiedź Grzegorza i mając na uwadze to iż znam się na rzeczy z racji studiów i 2 letniej praktyki (Ratownik Medyczny) Podanie adrenaliny w sytuacji gdy podniesione jest ciśnienie w większości przypadków zakończyło by się śmiercią i to może nawet nie z powodu samego wzrostu ciśnienia. Lecz z krwotoku wewnętrznego jaki niewątpliwie byłby następstwem ugryzienia przez jadusa( rozpuszczenie tkanki itp). Czym właściwie jest Adrenalina (Czy też Epinefryna, bo jeśli już było coś w strzykawce to raczej ona) i jakie skutki ma wzrost jej poziomu w organizmie? Adrenalina to hormon (czyli to utwierdza nas w twierdzeniu że w strzykawce była EPINEFRYNA) który wytwarzany jest przez rdzeń nadnerczy. Adrenalina mimo wielu błędnych opinii tak naprawdę sama w sobie nie podnosi ciśnienia a jedynie steruje przepływem (że tak to prościej nazwę) cukrów w organizmie a jak wiemy cukry powodują wzrost serotoniny czyli hormonu szczęści co powoduje wzrost ciśnienia i tu nasze koło się zamyka. Więc podsumowując ten chaos który tu naskrobałem chciałem zauważyć że po 1 w strzykawce nie było adrenaliny po 2 zapewne nikt o zdrowych zmysłach nie dał by Ci karmić jadusa po 3 wydaje mi się że cała sytuacja nie miała miejsca ale OK
SandokanGliwice jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-10-2009, 18:10   #18
Marcin Kościuk
Moderator

Domyślnie

Sodokangliwice tak sie sklada ze ja tez studiuje RM i akurat adrenaline sie podaje podczas anafilakcji (tz. wstrzasu anafilaktycznego) w ilosci 0,5mg co ok. 15 min. Czesto podaje sie w okolicy miejsca ukaszenia poniewaz jak wiadomo adrenalina obkurcza obwodowe naczynia krwionosne (zapobienie to szybszemu rozprzestrzenianiu sie toksyny. Podobne dzialanie ma kokaina ale akurat tego leku juz sie nie podaje a napewno b. rzadko.
Chyba nie uwazales na farmakologii:].

Mowiac adrenalina mam na mysli Adrenalini 0,1%
Nazw adrenalina i epinefryna uzywa sie wymiennie i znacza to samo.

EDIT:
Z moich notatek:

ADRENALINA (epinefryna)

* w małych stężeniach (1-2 mg/min) powoduje skurcz naczyń skóry, błony śluzowej i narządów jamy brzusznej

rozszerza naczynia mięśni szkieletowych i serca

* przepływ nerkowy ulega zmniejszeniu
* stymulacja rec. b2 na obwodzie powoduje spadek ciśnienia rozkurczowego krwi, wzrasta natomiast ciśnienie skurczowe (w wyniku pobudzenia rec. b1)

* Znaczenie fizjologiczne epinefryny w odniesieniu do krążenia związane jest z regulacją rozmieszcznia krwi, natomiast NA jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego napięcia naczyń i w razie potrzeby jego wzrost
* epinefryna posiada dodatnie działanie inotropowe i chronotropowe
* Stosując epinefrynę należy zwrócić uwagę na to, że powoduje ona zwiększone zapotrzebowanie na tlen i mimo rozszerzenia tętnic wieńcowych, może powodować atak dusznicy bolesnej!
* Na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego i oskrzeli epinefryna działa zwiotczająco
* Epinefryna nie przenika przez barierę krew/mózg!! (występujące w mózgu katecholaminy nie pochodzą z krwiobiegu, lecz są całkowicie syntetyzowane w mózgu)
* Powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi oraz wzrost lipolizy!!

WSKAZANIA:

* Stan zagrożenia życia (zatrzymanie krążenia, groźne reakcje anafilaktyczne)
* Dodatek do środków znieczulenia miejscowego
* Napady astmy oskrzelowej – w celu przerwania skurczu oskrzeli
* Jaskra z otwartym kątem przesączania

PRZECIWWSKAZANIA:

* Chorzy z guzem chromochłonnym nadnerczy
* Choroba niedokrwienna serca

INTERAKCJE:

* TCA
* Epinefryna osłabia działanie leków przeciwcukrzycowych

DAWKOWANIE:

* Resuscytacja mechaniczne asystolii: dożylnie lub dotchawiczo : 0,5 mg – 1 mg co 5 min
* Niewydolność krążenia (jako lek inotropowo +): początkowo 2 - 8mg (we wstrzyknięciu dożylnym), następnie we wlewie ciągłym z szybkością 1 – 20 mg/min

PREPARATY PROSTE:

* ADRENALIN ; amp. 1 mg w 1 ml
* EPIFRIN ; krople do oczu: 1%, 2% (fl. 10 ml )
Marcin Kościuk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-10-2009, 18:47   #19
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Dzięki Marcin za wyczerpującą odpowiedź!
stare 08-10-2009, 21:04   #20
SandokanGliwice
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Cytat:
Napisał Marcin Kościuk Zobacz post
Sodokangliwice tak sie sklada ze ja tez studiuje RM i akurat adrenaline sie podaje podczas anafilakcji (tz. wstrzasu anafilaktycznego) w ilosci 0,5mg co ok. 15 min. Czesto podaje sie w okolicy miejsca ukaszenia poniewaz jak wiadomo adrenalina obkurcza obwodowe naczynia krwionosne (zapobienie to szybszemu rozprzestrzenianiu sie toksyny. Podobne dzialanie ma kokaina ale akurat tego leku juz sie nie podaje a napewno b. rzadko.
Chyba nie uwazales na farmakologii:].

Mowiac adrenalina mam na mysli Adrenalini 0,1%
Nazw adrenalina i epinefryna uzywa sie wymiennie i znacza to samo.

EDIT:
Z moich notatek:

ADRENALINA (epinefryna)

* w małych stężeniach (1-2 mg/min) powoduje skurcz naczyń skóry, błony śluzowej i narządów jamy brzusznej

rozszerza naczynia mięśni szkieletowych i serca

* przepływ nerkowy ulega zmniejszeniu
* stymulacja rec. b2 na obwodzie powoduje spadek ciśnienia rozkurczowego krwi, wzrasta natomiast ciśnienie skurczowe (w wyniku pobudzenia rec. b1)

* Znaczenie fizjologiczne epinefryny w odniesieniu do krążenia związane jest z regulacją rozmieszcznia krwi, natomiast NA jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego napięcia naczyń i w razie potrzeby jego wzrost
* epinefryna posiada dodatnie działanie inotropowe i chronotropowe
* Stosując epinefrynę należy zwrócić uwagę na to, że powoduje ona zwiększone zapotrzebowanie na tlen i mimo rozszerzenia tętnic wieńcowych, może powodować atak dusznicy bolesnej!
* Na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego i oskrzeli epinefryna działa zwiotczająco
* Epinefryna nie przenika przez barierę krew/mózg!! (występujące w mózgu katecholaminy nie pochodzą z krwiobiegu, lecz są całkowicie syntetyzowane w mózgu)
* Powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi oraz wzrost lipolizy!!

WSKAZANIA:

* Stan zagrożenia życia (zatrzymanie krążenia, groźne reakcje anafilaktyczne)
* Dodatek do środków znieczulenia miejscowego
* Napady astmy oskrzelowej – w celu przerwania skurczu oskrzeli
* Jaskra z otwartym kątem przesączania

PRZECIWWSKAZANIA:

* Chorzy z guzem chromochłonnym nadnerczy
* Choroba niedokrwienna serca

INTERAKCJE:

* TCA
* Epinefryna osłabia działanie leków przeciwcukrzycowych

DAWKOWANIE:

* Resuscytacja mechaniczne asystolii: dożylnie lub dotchawiczo : 0,5 mg – 1 mg co 5 min
* Niewydolność krążenia (jako lek inotropowo +): początkowo 2 - 8mg (we wstrzyknięciu dożylnym), następnie we wlewie ciągłym z szybkością 1 – 20 mg/min

PREPARATY PROSTE:

* ADRENALIN ; amp. 1 mg w 1 ml
* EPIFRIN ; krople do oczu: 1%, 2% (fl. 10 ml )

Oczywiście zgadzam się z Tobą w 100% Ale nie miałem na uwadze tego że doszło do wstrząsu anafilaktycznego bo bez niego podanie adrenaliny było by moim osobistym zdaniem błędem i fakt mogę się mylić gdyż po 1 nie miałem takiego przypadku po 2 to dopiero 2 rok więc na razie nie jestem geniuszem :P (apropo jeśli pozwolisz to skopiuje sobie Twoją wypowiedz i zachowam celem przestudiowania )
Pozdrawiam kolegę po fachu
SandokanGliwice jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania