Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Terraria i rośliny

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 12-07-2008, 15:21   #1
Satyr
nowo zarejestrowany

Question Kilka pytan odnosnie terrarium

Jest to mój pierwszy post na forum więc po pierwsze to witam wszystkich!
Za jakiś czas planuje kupić sobie gekona lamparciego. Jestem początkujący ale wiem już dość sporo na ich temat. Czytam o nich w Internecie i kupiłem sobie książkę. Jednym słowem na temat ich życia wiem wystarczająco.
Ale mam pytania co do terrarium. A w zasadzie do jego urządzenia bo z wyborem nie miałem problemu. (Jego wymiary: 80x40x50).
Więc zacznę od początku:
Po pierwsze chcę zrobić styropianową ściankę po której gek będzie mógł chodzić.
Po wycięciu nie wiem jednak czym ją pokryć. Czy sama farba wystarczy? (I jaka to ma być farba). Wiem, że styropian wydziela szkodliwe substancje pod wpływem ciepła więc jak daleko od tworzywa ma być lampka? I jak wysoko nad „ciepłą wyspą” mam ją umieścić by temperatura wynosiła około 35 stopni? Reszta pytań pewnie wyjdzie w praniu jak będę urządzał terrarium.
Aha, kupię pewnie młodego gekona i na początku będzie on musiał przebywać w jakimś plastikowym „terrarium”. Może mi ktoś opisać tak takie coś powinno wyglądać?

PS.
1. Proszę o odp. od osoby, która zna się na rzeczy. Nie chcę by coś złego stało się mojemu gekonowi.
2. Proszę o niekasowanie tego tematu po otrzymaniu odpowiedzi, ponieważ pewnie jeszcze przyjdzie mi do głowy jakieś pytanie, a nie ma sensu zakładania nowego tematu
Satyr jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-07-2008, 16:10   #2
Jakub Downar
nowo zarejestrowany

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Jakub Downar
Domyślnie

Witaj na forum
Cytat:
Po pierwsze chcę zrobić styropianową ściankę po której gek będzie mógł chodzić.
Po wycięciu nie wiem jednak czym ją pokryć. Czy sama farba wystarczy?
Sama farba nie wystarczy. Najlepiej pokryć ściankę ze styropianu jakąś zaprawą(ja używałem takiej do klejenia kafelek) zmieszaną z pigmentem. Sam osobiście najpierw pokryłem całość zaprawą, poczekałem aż wyschnie, a następnie pokryłem całość farbą i posypałem piaskiem.EFEKT. Jako iż było to moje pierwsze terrarium, a styropian miał 2cm nie jestem z tego całkowicie zadowolony, ale myślę, że jak ktoś się bardziej postara powinno wyjść ładniej
Co do drugiego pytania, to to zależy od temperatury w pokoju, mocy żarówki i wentylacji. Pokombinuj sam, a na pewno coś dobrego z tego wyjdzie.
W takim plastikowym Faunaboxie lub innym pojemniku powinna się znaleźć kryjówka, jakiś kamień lub korzeń, najlepiej i kamień i korzeń, żeby Gekon miał się o co ,,obcierać" w czasie wylinki, miska z wodą i miska na jedzenie, chyba, że będziesz karmił świerszczami to w tedy nie potrzebna jest. Taki pojemnik najlepiej ogrzewać kablem, a oświetlać z zewnątrz jakąś żarówką, ew. jeśli masz wysoki plastikowy pojemnik to postawić nad nim lampkę i ogrzewać go w taki sposób.

Pozdrawiam Jakub Downar-Gekoniasty!
PS: Nie przesadzaj tylko z temperaturą! Ja w swoim terrarium na wyspie ciepła mam 30-35*C, a w drugim końcu terrarium(100x40x50)mam przez cały dzień 25-29*C.
stare 12-07-2008, 18:33   #3
Satyr
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź

Mam jednak problem z drzwiamy od terrarium. Chyba nie da się ich wyjąć co przeszkadzać mi będzie w wstawianiu styropianu. A boję się, że jeśli umieszczę go w kilku częściach to wyjdzie efekt kafelków.
Ale zrobię i zobaczymy jak to wyjdzie.
stare 12-07-2008, 18:53   #4
oinek
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Witaj na forum

ja moją ściankę do terrarium co prawda dla agamki brodatej pokrywałem atlasem plus wymieszanym z pigmentem i jest dobrze odstało takie terra około tygodnia do dwóch żeby się dobrze przewietrzyło.

niestety też musiałem wkładać styropian na kilka części, ale wyszło ok
oinek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-07-2008, 19:09   #5
Satyr
nowo zarejestrowany

Domyślnie

A robiliście w tym styropianie jakieś wypustki itp?
Bo u Jakuba ich nie widzę a efekt wygląda fajnie Tylko czy nadal będzie tak ładnie jeśli taką techniką zrobię ścianę 80x50? Bo wydaje mi się, że to wygląda to jak nieotynkowana ściana
stare 12-07-2008, 21:01   #6
Jakub Downar
nowo zarejestrowany

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Jakub Downar
Domyślnie

Najlepiej kup styropian grubości z 10cm i w tedy rób wgłębienia i wypukłości, mając tak gruby styropian nie trzeba robić żadnych półek, tylko umiejętnie go wyskrobać. Nawet jeśli będziesz wkładał w kawałkach to łatwiej będzie to zamaskować w tak grubym styropianie.
Pozdrawiam Jakub Downar-Gekoniasty!
stare 12-07-2008, 21:55   #7
Mateusz Wojdas
Moderator

Domyślnie

Pojemnik plastikowy z małym gekonem mozesz umieścić w docelowym terra.. nie bedziesz musial wtedy np kupować dodatkowego ogrzewania..
Styropian możesz modelować dowolnie płomieniem albo nożem niezły jest nóż do tapet.
Styropian pokryty klejem do glazury nie jest już taki czuły na temp..
Co do malowania.. nie musisz używac farby.. możesz do "atlasu"(klej do glazury) dodać pigment przez co uzyskasz kolor.
Wpisz sobie w grafice google "tło strukturalne" jest tam na pewno kilka ciekawych prac.
Ogólnie poszukaj w sieci opisów wykonania takiego wystroju.
Na TCP w dziale Zrób to Sam jest co najmniej kilka tematów.
Mateusz Wojdas jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-08-2008, 17:28   #8
Satyr
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Ok dzięki.
Czyli rozumiem, że jak pokryję styropian atlasem nie będzie on tak podatny na ciepło?
Pracę nad terrarium zaczynam w przerwę świąteczną
stare 12-09-2008, 13:03   #9
anna
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Satyr powodzenia ze ścianką!
Przyznam,że ja bałam się bardzo budowy ścianki bo mam dwie lewe ręce jeśli chodzi o tego rodzaju pracę.Tylną ściankę terrarium pokryłam drobną siatką plastikową,dzięki czemu styropian miał się lepiej trzymać.I tak się stało.Sam styropian porwałam rękoma bądź nożem na kawałki formując z nich kształty,które chciałam uzyskać.Po przymocowaniu do ścianki wysepek sądziłam,że konstrukcja nie jest dość stabilna,ale po nałożeniu zaprawy Atlas (trzy warstwy) wszystko stało się nienaruszalne. Potem dodałam pigmenty (chyba 3 warstwy).Generalnie podoba mi się,choć w niektórych miejscach nałożyłam zdecydowanie za dużo farby i pojawiły się maleńkie pęknięcia.Ale kto nie popełnia błędów?
Dodam jeszcze,że tworzenie terrarium zajęło ponad tydzień,głównie z powodu czasu jaki był wymagany by kolejne warstwy schły.

Jeśli chodzi o plastikowy pojemnik,miałam w nim dwa kokosy( w jednym gekon się załatwiał,w drugim przebywał),jeden plastikowy pojemnik z wilgotnymi ręcznikami,pojemniki na robale,witaminy i wodę.Niewielki korzeń.Termometr.Podłoże: ręczniki plastikowe.
W moim wypadku po jakimś czasie podarowałam sobie skrupulatne dekorowanie faunaboxu,ponieważ trafił mi się gekon,który namiętnie wszystko demoluje.Po prostu.Obecnie w terrerium problem jest podobny,więc codziennie poprawiam co on zniszczy.
anna jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-09-2008, 18:31   #10
Satyr
nowo zarejestrowany

Exclamation

Dzięki anna..
Ja szczerze mówiąc sam nie jestem mistrzem w tych sprawach
Postanowiłem zrobić bloga (ahh ta prostota i wygoda ) o życiu mojego gekona.
Na razie będę tam prowadził dziennik budowy terrarium więc zapraszam do komentowania! Na pewno mi pomogą te komentarze.

Mój blog

Na razie jest tam tylko wprowadzenie ale juz niedługo szkice projektu a od przerwy świątecznej zdjęcia z postępu pracy.
Odpowiedz

Tagi
gady, gekon lamparci, początkujący, pytanie, terrarium

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania