Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Terraria i rośliny

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 12-30-2008, 12:28   #1
-Michal-
nowo zarejestrowany

Domyślnie [Artykuł - Wybór roślin do danego terrarium.]

Bardzo dużo osób pyta jakie rośliny może ulokować w danym terrarium dla naszego pupila mniej czy bardziej konkretnego gatunku. W tym artykule postaram się wam to przybliżyć.

Rośliny do terrarium pustynnego \ stepowego – trzeba zacząć od tego, że owe gatunki roślin występujące na tych obszarach są mimo wszystko różnorodne. Występujące na pustyniach, stepach są specjalnie przystosowane do warunków tam panujących - wysoka temperatura dochodząc nawet do 50*C a nocą spadki nawet poniżej zera, niskiej wilgotności co za tym idzie rzadkie opady deszczów. A wiec rośliny i zwierzęta pustynne muszą być bardzo wytrzymałe, aby móc tam przetrwać. Przystosowanie roślin do warunków pustynnych polega na wykształceniu m.in.:
- grubych łodyg – głównie magazynowanie wody (np. kaktusy)
- wytworzeniu twardych kolców – ochrona przed roślinożercami spragnionymi wody.
- wytworzeniu twardych liści, tkanek gromadzących zapasy wody – na okres kiedy występuję susza
- braku liści.
Wkładając dana roślinę do naszego terrarium musimy również pamiętać i mieć na względzie zdrowie naszego pupila. Nie włożymy przecież kaktusa z ostrymi kolcami, ponieważ nasz pająk mógłby zahaczyć o niego czy też upaść podczas wspinaczki co spowodowało by uszkodzenie daj my na to odwłoka a za tym kolejno prawdopodobnie jego śmierć.
Rośliny nadające się do terrarium pustynnego \ stepowego:
Agawa amerykańska (Agave americana)
Aloes (Aloe)
Eonium (Aeonium)
Faukaria (Faucaria)
Grubosz
Jukka
Kaktusowate, kaktusy (Cactaceae Juss.)
Kalanchoe, żyworódka, płodnolist (Kalanchoe Adans)
Nolina odgięta
Pereskia (Peireskia)
Oplątwa (Tillandsia)
Sanseweria (Sanseveria)
Wilkomlecz
Żywy kamień

Rośliny do terrarium tropikalnego \ leśnego – lista tych gatunków jest dużo większa a niżeli wyżej wymienionych, dzięki czemu możemy się popisać choćby lepszą aranżacja w terrarium. Dzięki tak dużej ilości roślin możemy wykorzystać te, które najbardziej odpowiadają panującym warunkom w terrarium i te, które nam się najbardziej podobają. Co do warunków - przede wszystkim wilgotność a następnie temperatura, oświetlenie (dostępność światła) itp.. Rośliny ze strefy klimatu tropikalnych lasów deszczowych pochodzą z rożnych miejsc położonych i związanych mniej czy bardziej z wodą. Pamiętajmy jednak żeby również nie przesadzić z zbyt dużą wilgotnością w terrarium, gdyż może ona spowodować pojawienie się pleśń, procesu gnilnego roślin, pojawienie się roztoczy, ziemiórków czy też doprowadzić do pojawiającej się pleśni u naszego pupila.
Rośliny nadające się do terrarium tropikalnego \ leśnego:
Aglaonema (Aglaonema)
Anturium (Anthurium)
Aspidistria (Aspidistria)
Bilbergia (Billbergia)
Bluszcz pospolity
Cantedeskia (Zantedeschia)
Cisus (Cissus)
Dawalia (Davallia)
Difenbachia (Diffenbachia)
Dracena
Echmea (Aechmea)
Episcja (Episcia)
Eschynantus (Aeschynanthus)
Eukomis (Eucomis)
Fatsjobluszcz lizjański (Fatshedera lizei)
Fikus Beniamina
Fikus (Ficus)
Filodendron (Philodendron)
Fittonia (Fittonia)
Fuksja (Fuchsia)
Gniaździca (Nidularium)
Guzmania (Guzmania minor)
Hoja (Hoya)
Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium)
Kaladium (Caladium)
Kolumnea (Columnea)
Kordylina (Cordyline)
Krasnokwiat (Haemantus)
Kroton (Codiaeum)
Lilia amazońska (Eucharis amazonica)
Łosie rogi
Maranta (Maranta)
Neoregelia (Neoregelia)
Niedośpian ognisty (Hypoestes phyllostachya)
Oplątwa (Tillandsia)
Oleander (Nerium oleander)
Orliczka (Pteris)
Ostrzeszyn (Kalatea)
Palma karłowa (Chamaerops humilis)
Paprotka (Nephrolepis)
Pieprzówka (Peperomia)
Pilea Cadiera
Radermachera
Epipremnum i Scindapsus - Rodzina Araceae
Skrytokwiat (Cryptanthus)
Skrzydłokwiat (Spatyphyllum)
Smużyna (Callisia)
Solejrolia rozesłana (Soleirolia soleirolii)
Storczykowate(Orchidea)
Szczawik (Oxalis)
Szparag (Asparagus)
Trzykrotka (Tradescantia)
Zamiokulkas (Zamioculcas)
Zielistka (Chlorophytum)
Zroślicha (Syngonium)

Myślę, że teraz będzie wiadomo jakie rośliny można użyć do danego typu terrarium i rozwieje to nie co pewne wątpliwości. Pamiętajcie jednak, że o żywe rośliny trzeba mimo wszystko dbać i pielęgnować je co pochłania trochę więcej czasu, jednak efekt jest powalający. Sporo gatunków roślin można również sprawdzić na tej stronie http://www.jardin-mundani.com/

ps. art. jest autorstwa mojego kiedys pisany był na arachnea
-Michal- jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-30-2008, 21:19   #2
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Nieźle, widzę że sporo pracy włożyłeś w jego napisanie. Jeśli ktoś obeznany w temacie potwierdzi jego poprawność, z przyjemnością go podkleję.
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-06-2009, 01:33   #3
Grzegorz Mulkowski
Convenienter naturae vive

Domyślnie

w kwestii niektórych grup roślin trzeba by ostrożnie podchodzić, przykładowo kaktusowate i wilczomleczowate czy agawa amerykańska (lepsze są do tych celów mniejsze i delikatniejsze gatunki) które mogą stanowić realne zagrożenie dla zwierząt.
Grzegorz Mulkowski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-06-2009, 17:08   #4
-Michal-
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Cytat:
Napisał Grzegorz Mulkowski Zobacz post
w kwestii niektórych grup roślin trzeba by ostrożnie podchodzić, przykładowo kaktusowate i wilczomleczowate czy agawa amerykańska (lepsze są do tych celów mniejsze i delikatniejsze gatunki) które mogą stanowić realne zagrożenie dla zwierząt.
No właśnie, agawa posiada kolce dlatego w\w artykule wposmniałem o kolcach i dlatego musimy mieć na uwadze (wybierając ową rośline), że mimo wszystko może ona uszkodzić naszego zwierzaka - wybór należy do nas. Zamiast agawy polecam Aloesa, choć młode i małe agawy nie mają aż tak mocnych kolców, ale mimo wszystko musimy wiedzieć jakie jest ryzyko. Każdą rośline możemy zastąpić inna podobną
stare 01-22-2009, 15:32   #5
yupik
Moderator

Domyślnie

Difenbachia gdy zostanie uszkodzona wydziela trujący sok - nie sądzę by umieszczenie jej w terrarium było dobrym pomysłem.
Bluszcz (Hedera) też uchodzi za trujący.

www.HappyGeckos.com
yupik jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-22-2009, 19:52   #6
-Michal-
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Cytat:
Napisał yupik Zobacz post
Difenbachia gdy zostanie uszkodzona wydziela trujący sok - nie sądzę by umieszczenie jej w terrarium było dobrym pomysłem.
Bluszcz (Hedera) też uchodzi za trujący.

Co do trujących roślin niby ich się nie je ale bardzo często pupil może przegryzać, niszczyć (o tym też musimy pamietać) spija z nich wode. Ja jednak sie nie spotkałem z przypadkiem żeby które kolwiek zwierze kiedyś padło przez rośline, wiec tak czy owak namawiam do sadzenia żywych roślin w terrarium a niżeli sztucznych, postarajmy sie stworzyć naszym pupilom naturalne środowisko.

PS. Difenbachie oraz bluszcz posiadałem w terrarium osobiscie i nie mam z nimi negatywnych wspomnień wręcz przeciwnie - ładnie szybko rosną
stare 01-23-2009, 16:56   #7
alinoee
nowo zarejestrowany

Domyślnie

musze przyznac ze czytam to troche z przerazeniem. nie wiem jak pajaki ale zeby ''Kaktusowate, kaktusy (Cactaceae Juss.)'' wlozyc do terrarium z 'pustynnym' wezami albo kilka innych pomyslow z roslinami majacymi mniej lub bardziej toksyczne mechanizmy obronne to jakies nieporozumienie. no chyba ze chodzi tylko i wylocznie o teraria z roslinami. jesli chodzi o gady to naprawde odradzam zywe rosliny chyba ze komus naprawde zalezy.dezynfekcja ziemi i roslin jest praktycznie niemozliwa. to tak jak by miec vivarium i nigdy go nie czyscic. nie wspone o wilgoci i temperaturze ktora tylko sprzyja rozwojowi bakteri i pasozytow.
alinoee jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-23-2009, 19:31   #8
-Michal-
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Cytat:
Napisał alinoee Zobacz post
musze przyznac ze czytam to troche z przerazeniem. nie wiem jak pajaki ale zeby ''Kaktusowate, kaktusy (Cactaceae Juss.)'' wlozyc do terrarium z 'pustynnym' wezami albo kilka innych pomyslow z roslinami majacymi mniej lub bardziej toksyczne mechanizmy obronne to jakies nieporozumienie. no chyba ze chodzi tylko i wylocznie o teraria z roslinami. jesli chodzi o gady to naprawde odradzam zywe rosliny chyba ze komus naprawde zalezy.dezynfekcja ziemi i roslin jest praktycznie niemozliwa. to tak jak by miec vivarium i nigdy go nie czyscic. nie wspone o wilgoci i temperaturze ktora tylko sprzyja rozwojowi bakteri i pasozytow.

Ja natomiast musze przyznac ze czytam Twojego posta z przerazeniem, powiedz mi a jakie rośliny występują w środowisku naturalnym ? bez kolców ? bez soków trujacych ? nie chodzi tu zeby w terrarium znajdowały sie TYLKO rosliny trujace i z kolcami LECZ o to by odzwierciedlic naturalne srodowisko danego zwierzaka... Piszesz ze odradzasz zywe rośliny ? Ty pewnie jestes jedna z osob ktora lubi trzymac gady na papierowych recznika z kryjowka po rurce z papieru toaletowego zgadłem ? badz torf i sztuczne roślinki ze platik swieci na metr albo kilometr... i to jest to naturalne srodowisko ? to jest srodowisko w ktorym ma sie zwierzak dobrze czuc?? Kto powiedzial ze trzeba trzymać rośliny w ziemi ? moze byc torf - świetnie rosna sam testowałem, moze byc doniczka rozsadnik tam ziemia i wkopana w torf - autualnie jest tak u mnie (DZIAŁ ZDJECIA) moze byc mieszanka torfu i ziemi . U mnie jakos pasozytów nie ma i wszystko gra tak samo u kolegi ktory robie potezne terraria z roślinami zywymi

Ps. nie traktuj tego posta jako nagonke na ciebie

Pozdrawiam.
stare 01-23-2009, 20:16   #9
alinoee
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Hahaha nie ma powidu zeby sie unosic. Wszystkie moje weze na poczatku mialy ‘naturalne’ srodowisko. Naturalne jest pare kilometrow kwadratowych + kilka metrow do gory. U mnie zostal tylko jeden waz z roslinami (mango) poniewaz po prostu utrzymanie higieny jest prawie niemozliwe. Chyba ze masz jednego dwa stwory albo bardzo duuuuuzo czasu. No albo gdzies ich zdrowie. Trzymam teraz je na papierowych recznikach ( za wyjatkiem swinionosa). Powiem ci dlaczego. Po pierwszym roku zrozumilalem ze 60x60x50 viw to nie jest naturalne srodowisko i zagrozenie chorobami skory, pasozytami itd jest zbyt duze. Moje weze nigdy nie mialy pchiel ale wiem jakie to moze byc upierdliwe w hodowli. Wierz mi zdarza sie to najlepszym i najbardziej doswiadczonym. I ilosc ludzi ktorzy stracili weze w us i uk przekonala mnie ze nie warto. Nie mowie ze nie mozna miec roslin ale pisanie ze taka a taka roslina moze byc trzymana i z pajakiem i z wezem i z jaszczurka jest troche bez sensu i moze kogos kto ma mniej doswiadczenia albo czasu niz ty wprowadzic w blad.
Cytat:
Napisał -Michal- Zobacz post
Ps. nie traktuj tego posta jako nagonke na ciebie
Pozdrawiam.
 no nie traktuje tak. Rozmowa I rozne punkty widzenia zawsze ucza. I o to chodzi 
alinoee jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-23-2009, 20:54   #10
-Michal-
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Cytat:
Napisał alinoee Zobacz post
Hahaha nie ma powidu zeby sie unosic. Wszystkie moje weze na poczatku mialy ‘naturalne’ srodowisko. Naturalne jest pare kilometrow kwadratowych + kilka metrow do gory. U mnie zostal tylko jeden waz z roslinami (mango) poniewaz po prostu utrzymanie higieny jest prawie niemozliwe. Chyba ze masz jednego dwa stwory albo bardzo duuuuuzo czasu. No albo gdzies ich zdrowie. Trzymam teraz je na papierowych recznikach ( za wyjatkiem swinionosa). Powiem ci dlaczego. Po pierwszym roku zrozumilalem ze 60x60x50 viw to nie jest naturalne srodowisko i zagrozenie chorobami skory, pasozytami itd jest zbyt duze. Moje weze nigdy nie mialy pchiel ale wiem jakie to moze byc upierdliwe w hodowli. Wierz mi zdarza sie to najlepszym i najbardziej doswiadczonym. I ilosc ludzi ktorzy stracili weze w us i uk przekonala mnie ze nie warto. Nie mowie ze nie mozna miec roslin ale pisanie ze taka a taka roslina moze byc trzymana i z pajakiem i z wezem i z jaszczurka jest troche bez sensu i moze kogos kto ma mniej doswiadczenia albo czasu niz ty wprowadzic w blad.

 no nie traktuje tak. Rozmowa I rozne punkty widzenia zawsze ucza. I o to chodzi 

Tak naturalne środowisko to takie, które wystepuję nie w szklanym czy plastikowym czy jakim kolwiek innym pojemniku, ale powiedzmy sobie szczerze, że bardzo czesto sie mówi "chce zrobić naturalne środowisko dla XYZ" - mamy wtedy na myśli terrarium z naturalnymi elementami Nie rozumiem dlaczego wg Ciebie utrzmanie higieny jest nie możliwe np u weży przy "naturalnym środowisku" ? Moj Kolega miał Goniosome namorzynową (Gonyosoma oxycephala) w całkiem dużym terrarium naturalnym i jakos tam ją karmił i utrzymywał w idealnej kondycji bez chrób bez pasożytów czy innych powikłań a przy tym rośliny sie pieknie rozrastały efekt powalajcy ! . Ja osobiscie trzymam ptaszniki w takich terrariach (przypominam dział zdjecia) i tez nie mam zadnych negatywnych skótków... Ile czasu poświecam na czyszczenie takiego terrarium ? od 5 do 20 min w zależnosci czy mam tylko podlać roślinki czy tez zebrać resztki pokarmu \ odchody , dosypać troszke torfu czy obciąć liscia ot cała filozofia pielęgnacji Co do chorób... hmmm wyjaśnij mi jakim cudem przez terrarium z elementami naturalnymi pojawiają sie choroby skóry ?? jakim cudem pojawiają ci sie pchły ?:P
Zobacz ile ludzi trzyma w takich terrariach z naturalnym wystrojem żaby, jaszczurki, węże, pająki i nic kompletnie nic sie nie dzieje ! Nigdy w życiu nie słyszałem podobnych wypowiedzi do Twojej.. bo dla mnie osobiscie teraz brzmią jak herezja na temat roslin w terrarium i straszenie innych ludzi ...

Ps. obecnie bede pomagał robić dwa naturalne terraria dla kameleonow 50 dł 50 szer 100 wys. Zdjecia pokaże
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania