Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Terraria i rośliny

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 04-07-2011, 18:10   #1
BzyQ
nowo zarejestrowany

Arrow Varanus Exanthematicus terrarium

Witam jestem szczęśliwym posiadaczem jak widać w temacie warana stepowego, mój okaz to narazie młodziaczek mierzy około 30cm i właśnie teraz chce pobudować mu terrarium o wymiarach 170x70x70 bo jak wiadomo gadzinka urośnie duża. I teraz pytanie:
czy wymiar planowany terrarium wystarczy dla mojego potworka
BzyQ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-07-2011, 18:48   #2
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Witam. Raczej nie bardzo. Jako posiadacz równie szczęśliwy tego gatunku.Mogę ci podpowiedzieć że dobrze karmione rosną diabelnie szybko. 30 cm pisklaka możesz trzymać spokojnie w terrarium 120/50/50 przez okres nie dłuższy niż 1 miech do 1,5. Musisz zdawać sobie sprawę że waran będzie potrzebował przynajmniej 3 przejściowych lokum,które powinny rosnąć wraz z nim. Dlaczego nie od razu do docelowego? To bardzo proste. Będziesz miał problemy z oswojeniem,codziennym doglądaniem itd. Trzeba zdawać sobie również sprawę że dorosły waran stepowy będzie potrzebował minimalnej wielkości terrarium o wymiarze 200/100/70. dł-szer-wys.i takie warunki należy mu zapewnić. Wymiar 170/70/70 może być dla podrostka o wymiarach nie przekraczającego 1m. Natomiast ponad metrowej gadzinie będzie tam ciasno i z braku ruchu będzie zapasiony. A uwierz mi na słowo że umiaru w jedzeniu to one nie znają! I bardzo łatwo dopuścić do otłuszczenia zwierzaka.Pozdrawiam.
EXO-FAN-84 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-07-2011, 19:21   #3
BzyQ
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Aha czyli wiec 200x100x70 będzie dla niego wystarczający ? bo z ruchem w okresie letnim to on problemów nie będzie miał ( spacery przewidywane częste ;p ) tylko szeleczki kupie i jazda. Bo do sierpnia z tego co wyczytałem to on może mieć nawet 80cm a karmił go będę filetem z kurczaka oraz myszami ( jęzeli mu posmakuje kurczaczek ale podobno one z tym nie mają problemów xD ). A jak mogłbyś mi doradzić jakieś witaminki lub coś dla niego są wskazane bo z tego co mi powiedział koleś to on nie dostawał nic takiego a się boje że może mieć jakieś niedobory
BzyQ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-07-2011, 20:26   #4
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Młodzika najlepiej karmić bezkręgowcami,uzupełniając co najmniej 2 razy w tygodniu kompleksem witamin z wapniem dla gadów. Z czasem waran przestanie interesować się bezkręgowcami i można zacząć podawać mu niewielkie kręgowce czyli np. młode myszy i niewielkie szczury. Dopiero z czasem jak osiągnie on wielkość ok 1m wielkość podawanych kręgowców będzie można zwiększyć do wielkości dorosłych myszy i młodych szczurów. Warto też pomyśleć o własnej hodowli gryzoni,ponieważ waran o wielkości 1 m potrzebuje ich całkiem sporo do zaspokojenia swojego bestialskiego apetytu. Pierś z kurczaka? Owszem można podawać,ale jest to zazwyczaj spora porcja białka bez witamin i wapnia,dlatego należy wzbogacać mięcho preparatami mineralno witaminowymi. Mnie osobiście sprawdziły się witaminki z serii Serra mineral H dla gadów mięsożernych. Ale powiem szczerze że jestem raczej zwolennikiem pozyskiwania wapnia i witamin w naturalny sposób,a nie faszerowania gadziny na oko witaminami z puszki danej firmy. Gryzonie,jaja przepiórcze ze skorupką itd,to wszystko co waran stepowy potrzebuje do prawidłowego wzrostu. Karmiąc jednak młodzika na początku samymi bezkręgowcami warto jednak zadbać o witaminy z dodatkiem wapnia ilampy emitujące wysoką emisję promieni uvb,czyli np. repti glo 10.0 exo terry. I BROŃ BOŻE NIE FASZEROWAĆ VIBOWITEM DLA LUDZI.Pozdrawiam.
EXO-FAN-84 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania