Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Wije

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 07-06-2008, 23:38   #1
Fuiniheru
nowo zarejestrowany

Domyślnie Wije a systematyka

Witam wszystkich.
Osobiście nie podoba mi się, iż jest dział "Wije", lecz brak jest "Krocionogi"...
Z mojej strony usunąłbym "Wije" i w miejsce wstawił "Pareczniki" obejmujące wije, skolopendry itp. oraz "Dwuparce", które reprezentowane są przez chociażby skulice czy też krocionogi.
Sugestia moja wynika z coraz to powszechniejszych głosów wśród systematyków twierdzących, iż nie należy łączyć dwuparców i pareczników w jedną gromadę wije, czego wyrazem może być chociażby nazewnictwo gatunków. Np. polski wij drewniak a krocionóg piaskowy... Pierwszy okaz: grzbietobrzusznie spłaszczony, wyłącznie drapieżny, segmenty zaopatrzone w jedną parę odnóży krocznych (-->"pareczniki"), głowa wyposażona w dwa kolce jadowe... Co do krocionoga: w przekroju obły, segmenty, prócz czterech pierwszych, zaopatrzone w dwie pary odnóży krocznych (--> "dwuparce"). Pobiera, jak to krocionogi, wyłącznie pokarm roślinny, niektóre gatunki nie pogardzą padliną...
Tak więc czekam na rozwój wydarzeń w zwiazku z wyżej wymienioną sugestią i pozdrawiam.
Fuiniheru jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-07-2008, 00:36   #2
Michał Więsyk
Administrator

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Michał Więsyk
Domyślnie

Niestety prawda jest taka, że racje mamy zarówno my jak i Ty Z tego co widze i czytam, chociaż wijami się specialnie nie interesuje, sama kwestia ich systematycznego uregulowania nie została do końca wyjaśniona. Mogą być wije, mogą pareczniki... wiele takich zagwostek jest w systematyce, więc sądzę, że nie ma sensu czepiać się szczegółów i raz po razie zmieniać nazwę działu. Swoją drogą... chętnie usłyszę zdanie innych osób, które się specjalizują w tym temacie.
Michał Więsyk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-07-2008, 00:51   #3
Fuiniheru
nowo zarejestrowany

Domyślnie

OK. Ale mimo wszystko, no co tu dużo prawić, "drażni" mnie systematyzowanie w jednym worku pod nazwą "Wije" zarówno wiji, jak i krocionogów.
Ale fakt, zgadza sie, że temat rzeka i ciężki do przełknięcia, jeżeli chodzi o systematykę ogółem bezkręgowców.
Pozdrawiam.
stare 07-07-2008, 01:18   #4
Fuiniheru
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Zapomniałem, tak mi się coś rzuciło na mózg...
Dlaczego mnie "drażni" ^^ Otóż jeżeli zestawić nawet wija drewniaka i krocionoga piaskowego razem w obrębie jakiejś jednostki systematycznej i przyjęlibyśmy, że jest to "Wije", to uzyskamy wrażenie, jakoby wij drewniak był wijem właściwym, natomiast krocionóg byłby wijem niewłaściwym, jakąś przekształconą formą drapieżnych kuzynów, jakimi w stanowczej większości są wije...
No nic, takie me zdanie. Kończę (chyba) rozprawę na ten temat i czekam z utęsknieniem na ustosunkowanie się innych do tego tematu.
stare 07-07-2008, 01:34   #5
Grzegorz Pełka
Moderator

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Grzegorz Pełka
Domyślnie

Wije (Myriapoda) jako takson jest elementem sztucznego podziału, klasyfikującym organizmy jedynie ze względu na ich morfologiczne podobieństwo, w tym przypadku wyraźnie wyróżnioną głową i wydłużonego tułowia o wielu segmentach. Wyróżniamy cztery gromady:
  • pareczniki (Chilopoda)
  • drobnonogi (Symphyla)
  • skąponogi (Pauropoda)
  • dwuparce (Diplopoda)
Wije (Myriapoda) uważane są za sztuczną, polifiletyczna grupę. Jednocześnie trudno ustalić pokrewieństwo między poszczególnymi gromadami (cyt. z wikipedii).
Jak już tutaj wspomniano wije są sztuczną grupą, jednak taki podział jest po prostu wygodny. W naszym środowisku, gdzie wije, czy to pareczniki czy krocionogi cieszą się niewielką popularnością uważam za zbędne dzielenie na kolejne działy. W przyszłości owszem, ale na chwilę obecną nie warto
Fakt faktem, iż do jednego worka wepchnięte są zwierzęta o diametralnie rożnej biologii.

Pozdrawiam
Grzesiek

Ps: Istnieją drapieżne krocionogi
Grzegorz Pełka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-07-2008, 01:43   #6
Fuiniheru
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Fajny post.
Według mnie jednak warto już wskazać na tę odmienność behawioralno- biologiczną, ze względu na kreowanie pewnej wiedzy. Skoro pies i kot to nie koty, to krocionogi i wije to nie wije...
Jestem po prostu człowiekiem pewnej "misji" mającej na celu postawienie w końcu twardego monumentu wiedzy o bezkręgowcach, gdyż w Polsce jest niezwykle wielka ciemnota w tej materii w społeczeństwie i sądzę, że warto o to "grać", choćby ze względu na fakt, że bezkręgowce etycznie niczym się nie różnią od kręgowców a ludzie nie mają pojęcia jak wielka jest funkcja bezkręgwoców w świecie ożywionym. Acz, aby zdać sobie z tego sprawę, trzeba pokrótce znać właśnie wspomnianą powyżej biologię organizmów. Skoro ludzie odróżniają psa od nietoperza, to i są w stanie odróżnić wija od krocionoga i pasikonika od konika polnego. Ostatnio bowiem dziewczyna kupiła dla siostrzenicy niewielką książkę "Owady i pająki", gdzie pośród ładnych ilustracji ogrom błędnej merytoryki po protu zmiażdżył mnie. W rozdziale dwustronicowym "Pasikonik" nie znalazł się żaden pasikonik. Były tylko zdjęcia polskich przedstawicieli szarańczowatych, czyli tzw. koników polnych...
Trzeba walczyć z niewiedzą i wdg mnie warta świeczki jest gra o rozwój tej wiedzy, o której de Facto nikt nie wie.
stare 07-07-2008, 12:16   #7
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Witaj Fuiniheru, cieszę się, że podjąłeś ten temat. Zależy nam abyśmy byli źródłem rzetelnej wiedzy, skoro twierdzisz iż nazwa tego forum nie jest właściwa, to jaką mógłbyś zaproponować? Czy wg Ciebie nazwa "Wije, Forum całkowicie poświęcone parecznikom oraz dwuparcom"? JustGreg bardzo rozsądnie opisał tą sytuację, jednak jeśli mamy możliwość zrobić krok naprzód w rozumieniu systematyki tych zwierząt, to ja jestem za
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-07-2008, 15:06   #8
Fuiniheru
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Faktycznie JustGreg bardzo dobrze rozpisał temat. W związku z faktem, iż w hodowlach spotyka się raczej pareczniki (np. skolopendry) oraz dwuparce (np. krocionogi) stworzyłbym forum "Dwuparce" i "Pareczniki" pomijając zawczasu dwie kolejne wspomniane wyżej gromady ujęte w sztucznej nazwie "Wije".
Oczywiście ta sugestia spotyka się z pytaniem czy ma sens... Tak jak to ujął w swej wypowiedzi Szacowny Moderator. Aczkolwiek powtarzam raz jeszcze- wije kojarzą mi się wyłącznie ze zwierzętami zaliczanymi do pareczników... I dziwnie mi wygląda kiedy okazuje się na dłuższą metę, że parecznik to wij a zarazem wij to parecznik... To tak jakby kwadrat był prostokątem, ale zarówno prostokąt był kwadratem.
stare 07-07-2008, 16:00   #9
Grzegorz Pełka
Moderator

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Grzegorz Pełka
Domyślnie

Masz za pewne na myśli nazwę 'Wij drewniak', choć to całkiem ciekawe, większości ludzi wije kojarzą się głównie z parecznikami. Na krajowych forach głównie takie błędy spotykałem, pomijam teksty typu 'moja wija nie chce jeść' ;-)
Jeśli zdecydujemy się podzielić forum, to proponuję dwuparce dodać do "Skorupiaki, mięczaki" wszak wielu systematyków zajmuje się równocześnie skorupiakami jak i wijami. Biologia lądowych skorupiaków jest zbliżona do biologii dwuparców.
Natomiast dział 'Wije' można przekształcić w 'Pareczniki' albo po hodowlanemu 'Skolopendry'. Taka moja propozycja
Co szanowne gremium na to?

Pozdrawiam
Grzesiek
Grzegorz Pełka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-07-2008, 16:03   #10
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Ja nie chcę tutaj decydować, wszak jestem laikiem w tej dziedzinie :| Pozostawię ostateczną decyzję osobom odpowiedzialnym za ten dział, jednak chciałbym zaznaczyć iż zależy nam na tym aby forum nie było poszatkowane zbyt dużą ilością działów. Im więcej działów tym mniejsza czytelność, tymczasem dzięki za sugestie.
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dwuparce, krocionogi, pareczniki, wije

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania