Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Jaszczurki

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 08-04-2012, 21:38   #1
Ignisyo
nowo zarejestrowany

Domyślnie Gekon Lamparci, pierwsze terrarium

Witam, dzisiaj postanowiłem założyć pierwsze terrarium, od dawna myślałem, o gekonie a dzisiaj przypadek pchnął mnie krok do przodu.

Jako, że byłoby to moje pierwsze terrarium, szukałem czegoś niewymagającego, znalazłem jaszczurkę, gekona lamparciego.
Z tego co wyczytałem można go łatwo "oswoić", jest towarzyski, i niezbyt wymagający, wręcz idealny dla nowych

I tutaj nasuwa się kilka(albo ciut więcej) pytań.

Posiadam akwarium 20L, i do niego pokrywkę z żarówką, pokrywa jest mniej więcej tego typu http://scr.hu/0ts/drvzn pierwsze pytanie czy taka pokrywa może być użyta do zapewniania odpowiedniej temperatury? No i czy taki zbiornik jest wystarczająco duży. Jeśli nie to co powinienem zakupić ?

Następna sprawa, jak przygotować zbiornik do wpuszczenia gekonka ? Czytając artykuły o zakładaniu hodowli, wszyscy głownie kładki nacisk, co robić na początku ze zwierzątkiem, także nadal nie wiem jak przygotować terrarium, co do niego włożyć, posadzić jakieś roślinki ? No i oczywiście czym je wyścielić.

Wszędzie mogę przeczytać, że wybrałem gatunek wyjątkowo towarzyski, czym się to objawia? Taki gekon odczuwa jakąś przyjemność przebywając na rękach właściciela, lub jakichś pieszczot?

I jeszcze, jeśli ktoś jest w stanie mi powiedzieć, ile miesięcznie kosztuje Was utrzymanie takiego małego zbiornika z jednym osobnikiem( wyżywienie + prąd do żarówy)

To chyba na razie tyle, jak sobie jeszcze coś wymyślę, to od razu napiszę.

Z góry dziękuje za poświęcony mi czas,

pozdrawiam Hubert.
Ignisyo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-05-2012, 17:40   #2
Sanbi9
bywalec

Domyślnie

Od czego by tu zacząć... Pokrywka nie zapewnia temperatury a co najwyżej żarówka która jest na niej I po wyglądzie tej pokrywy raczej nie nikt ci nie powie jaką ona da moc grzewczą.
Optymalna temp. w dzień dla gekona lamparciego to 25-35 stopni.
Terrarium dla 1 osobnika powinno mieć przynajmniej 50x40x30 cm. Więc akwarium 20 litrowe będzie za małe.
Jak przygotować terrarium dla gekona... tak aby przypominało jego naturalne środowisko, czyli najlepiej półpustynne/ stepowe, żeby miało kilka kryjówek, oraz żeby podłoże nie dawało się przypadkiem połknąć...
Gekon ten jest znany jako przyjazny ponieważ mozna go łatwo oswoić, tzn-nie boi się ręki właściciela która grzebie w terrarium albo przechodzi obok, można go brać na ręce, oczywiście wtedy gdy sam na nie zechce wejść... można go nawet karmić z dłoni, lecz to nie jest polecane dla gekonów gdyż oducza ich to umiejętności polowania na pokarm.
Sanbi9 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-05-2012, 20:22   #3
Ignisyo
nowo zarejestrowany

Domyślnie

W takim razie, kupię terrarium, najlepiej kupować takie z żarówką czy osobno? i czy ktoś może mi polecić dobry sklep w szczecinie ?
stare 08-05-2012, 21:29   #4
Sanbi9
bywalec

Domyślnie

Jeśli znajdziesz dobry zestaw to kupuj, ja mam własnej roboty z zamontowanymi 2 żarówkami w pokrywie.
Poczytaj to sobie http://www.gekonlamparci.com/
Polecam się w razie kolejnych pytań.
stare 08-05-2012, 22:15   #5
Ignisyo
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Okej będę pamiętał, korzystając z okazji, lepiej kupić samicę czy samca? z tego co wiem samce dłużej żyją, ale nie sądzę, abym po założeniu terrarium chował pierwszego pupila ponad 20lat...

Także co lepiej?
stare 08-05-2012, 22:59   #6
Sanbi9
bywalec

Domyślnie

Dużego znaczenia to nie ma przy 1 osobniku, ale ja bym na twoim miejscu wziął samiczke.
Tak nadmienie jeszcze, gekony to zwierzęta stadne, ale trzymanie 1 samicy i 1 samca może się wiązać z zamęczeniem tej 1 samicy, za to więcej niż 1 samiec to walki o terytorium... Więc polecanym ,,zestawem startowym" jest samiec i 2 samiczki. Pisze to dla twojej wiedzy i z myślą że może możesz sobie pozwolić na odpowiednio duże terrarium i większe koszty przy kupnie gekonów i ich utrzymaniu. Oczywiście można też trzymać pojedyńcze osobniki, tylko chciałem powiedzieć że stadnie im raźniej.
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania