Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Terraria i rośliny

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 12-15-2011, 22:58   #1
Stano91
nowo zarejestrowany

Domyślnie Terrarium dla szyszkowca wschodnioafrykańskiego

Witam,

Jakiś czas temu wspólnie z dziewczyną weszliśmy do zoologicznego gdzie po raz pierwszy spotkałem się z szyszkowcem. Jeszcze wtedy nie planowałem zajmować się hodowlą gadów. Jednak ten osobnik tak przyciągnął moją uwagę, że po kilku dniach dostałem go w prezencie. W zasadzie to początkowo miałem mieszane uczucia, co innego wpatrywać się w jaszczurkę na wystawie a co innego zadbać o jej prawidłowy rozwój. W niedługim odstępie czasu od zakupu pierwszej jaszczurki, samiczki dziewczyna dokupiła sobie samca a także większe terrarium. Oba osobniki przeniosły się do niej co nawet mi odpowiadało. Teraz jednak dziewczyna wyjechała do Londynu i obowiązek opieki nad jaszczurkami spadł na mnie. Trochę czytałem na ich temat i chyba coraz bardziej zaczynam się wciągać w samą hodowlę.

Obecnie jestem na etapie początkowym. Na podstawie tego co wyczytałem i tego co widzę u siebie w terrarium stwierdzam, że warunki w jakich dotychczas żyły jaszczurki są raczej marne. Co prawda dostają one regularnie pokarm a także preparat witaminowo-mineralny dla gadów jednak do tej pory karmiono je wyłącznie świerszczami. Obecnie urozmaiciłem ich dietę o szarańczę oraz o drewnojady. Na podstawie wstępnych obserwacji stwierdzam, że nowa dieta szczególnie przypadła do gustu jednemu z osobników, mianowicie samiczce. Co do drugiego osobnika, samca... jest on o wiele bardziej płochliwy. Nie zaobserwowałem jeszcze żeby jadł i coraz bardziej zaczynam się obawiać o to, że mógł zostać zdominowany przez drugiego, starszego osobnika. Co do samego terrarium to jest ono zdecydowanie zbyt małe dla dwóch osobników jego wymiary to: podstawa 40 cm na 23 cm i wysokość 30 cm. W terrarium znajduje się duży korzeń, kokos oraz miseczką na wodę. Niema tam bardzo ważnego elementu a mianowicie ścianek po których szyszkowce mogłyby się wspinać. Pomijając kokos w którym jaszczurki raczej nie przebywają jest tam zaledwie jedna kryjówka co może mieć duży wpływ na płochliwość samca i może sprawiać, że nie czuje się on wystarczająco bezpiecznie. Terrarium oświetlone jest 26w żarówką z 10.0 UVB pod którą jaszczurki regularnie się wygrzewają. Temperatura do tej pory nie była jeszcze mierzona.

Obecnie planuję zmianę terrarium na większe o wymiarach: podstawa 45 cm na 34 cm i wysokości 65 cm lub 47 cm. Terrarium mam zamiar zrobić samodzielnie. Chciałbym prosić o pomoc w odtworzeniu naturalnego środowiska szyszkowca wschodnioafrykańskiego, bardzo zależy mi na tym żeby wszystko było możliwie jak najbardziej naturalne i zbliżone do rzeczywistych warunków w jakich żyją jaszczurki. Obawiam się jednak, że nowe terrarium również może być zbyt małe. Może ktoś z was ma jakieś ciekawe pomysły na zbudowanie i zaaranżowanie takiego terrarium?

Pozdrawiam
Mariusz
Stano91 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania