Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Terraria i rośliny

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 02-11-2009, 16:13   #1
-Michal-
nowo zarejestrowany

Domyślnie Sadzenie roślin do terrarium [ARTYKUŁ]

Wiele osób decyduje się na wybór żywej rośliny do terrarium jednak nie wiedzą jak ją odpowiednio przygotować, bądź mają co do tego wątpliwości i różnego rodzaju pytania. W tym artykule postaram się Wam opisać dokładnie oraz zilustrować jak przygotować żywą roślinę do terrarium. Ja opiszę ten sposób na przykładzie Scindapsus / Scindapsus aureus (opis tej rośliny oraz innych możecie znaleźć w moim wcześniejszym artykule KLIK).
OK więc zaczynamy:

Krok 1
Decydujemy się na wybór owej rośliny.

Krok 2
Następnie bierzemy wybraną roślinę odchylamy jeden z pędów, ustalamy jego długość i ucinamy go.

Krok 3
Kiedy odetniemy wybrany pęd wkładamy go do słoika z wodą aby puścił korzonki (około tygodnia – zależy od rośliny)

Krok 4
Tu możemy zobaczyć jak powinno to wyglądać mniej więcej – długość i ilość korzonków zależy od czasu trzymania rośliny w wodzie.

Krok 5
Tak przygotowana roślinę możemy włożyć do doniczki. Jako doniczkę wybieramy „rozsadniczke” w niej są trzymane małe rośliny bądź rośliny, które się potem rozsadza do ziemi itp. Doniczka ta jest wysokości 5 cm o średnicy dolnej 3,7 cm oraz górnej 5,5 cm. Jeśli nie możemy znaleźć takiej doniczki w kwiaciarniach czy sklepach możemy przerobić tzw. „moczbox” na coś podobnego. Doniczka rozsadniczke ma dziury od dołu – w przykładzie w moczboxie są po bokach jednak one nie służą i nie polecam ich robić w kolejnych krokach wyjaśnię dlaczego.

Krok 6
Kolejną rzeczą jest ziemia ogrodowa – wkładamy roślinę do ziemi dlatego gdyż w kostce brykietu kokosowego „torfie” nie ma wystarczających soli mineralnych – składników odżywczych, po za tym jak wiadomo rośliny lepiej sadzić w ziemi i tam też lepiej rosną. Co do dziur po bokach są one o tyle szkodliwe, że jeśli podlewamy roślinę w miejscu podłoża woda spływa pionowo do doniczki i ziemia ja przechwytuje (zatrzymuje większą ilość) a nadmiar uchodzi dołem, natomiast przy bocznych dziurach może ona nam uciekać.

Krok 7
Sadzenie rośliny – na dnie doniczki najpierw wsypujemy ok. 1 cm warstwę ziemi, która mocno ubijamy następnie wkładamy roślinę i przysypujemy ziemią i ponownie mocno ubijamy.

Krok 8
Tu już posiadamy gotową roślinę w doniczce, którą możemy kolejno wsadzać do terrarium.

Krok 9
W tym kroku opisze jak zasadzamy przygotowaną roślinę do terrarium. A więc na powiedzmy, że nasza roślina ma być w rogu wtedy musimy wykopać niewielka dziurę aczkolwiek tak duża żeby nasza doniczka się schowała do równej powierzchni torfu i można było jeszcze ją przysypać minimum 1,5 cm najlepiej 2 cm warstwą.

Krok 10
Tu widzimy doniczkę w wykopanej dziurze

Krok 11
Tutaj zasypujemy doniczkę

Krok 12
Tutaj widzimy już tylko łodyge rośliny wyrastającą z podłoża.

PRZYKŁADY ROŚLIN TAK SADZONYCH W MOICH TERRARIACH

Terrarium Psalmopoeus cambridgei

Terrarium Acanthoscurria geniculata

Mam nadzieje, że choć trochę rozwiałem wasze wątpliwości i teraz będziecie częściej gościć w terrariach u swoich pupilów żywe rośliny bo one nadają naturalnego klimatu terrarium.
Pozdrawiam.

Artykuł i zdjecia są mojego autorstwa kopiowanie
-Michal- jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-12-2009, 15:15   #2
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Nieźle się napracowałeś Dzięki za inicjatywę!
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-12-2009, 15:45   #3
Synapsyd
Moderator

Krótko, zwięźle, dokładnie i na temat.
PS - terrarium dla Acanthoscurria geniculata wygląda świetnie. Chociaż mieszkanie Psalmopoeus cambridgei też mi się podoba.

Pozdrawiam.
Synapsyd jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-12-2009, 17:52   #4
-Michal-
nowo zarejestrowany

Domyślnie

hehehe dziekuje tu moje nowe terrarium dla rzekorek żabich

http://forum.dracomagazyn.pl/showthread.php?t=1203

potem jeszcze wrzuce dla stromki nowe
-Michal- jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-13-2009, 15:04   #5
Maciej C.
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Świetny artykuł. Gotowe terraria również fajniutkie : )
Chciałbym tylko dodać, że ja np sadze roślinki bezpośrednio we włóknie i też bardzo dobrze rosną : )

I mam pytanie odnośnie tego mchu bądź porostu jakiego użyles w terrariach, co to jest ? : )

pozdrawiam
Maciej C. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania