Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Węże

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 07-10-2011, 13:06   #1
LilkuuS
nowo zarejestrowany

Question Terrarium dla Zbożóweczki

Nie długo chcę zacząć budowę nowego terrarium dla mojej zbożóweczki. Obecnie wąż jest malutki, ma tak ok. 40 cm (ewentualnie troszeczkę więcej). Obecnie trzymam go w szklanym terrarium które nie jest za duże (długość - 40 cm, szerokość - 30 cm, wysokość - 30 cm) jest to małe terrarium więc chcę je wymienić. Zaplanowałam nowe terrarium (długość 140 cm, szerokość 70cm, wysokość 60cm). Jest to mój pierwszy wąż i zastanawiam się czy te terrarium nie będzie dla niego za duże, chodź wydaje mi się im większe tym lepsze dla niego. I czy te terrarium może stać na ziemi (będzie ono z płyty OSB) i czy pod łóżkiem bo mam wysokie łóżko i chciałabym aby światło z terrarium ładnie oświetlało podłogę. Bo posiadam też papugę przy której stoi terrarium no i maluszek poluję na tą papugę :P. I kiedy go najlepiej przenieść do takiego terrarium? Bo słyszałam, że jak przeniosę takiego maluszka do dużego terrarium to mi zdziczeje i będzie agresywny.
W terrarium będzie : kabel grzewczy 15V, ściana tylna i boczne ścianki będą wyklejone korą oraz półeczki z kory, duży basen, podłoże to wiadomo czipsy kokosowe, przynajmniej 2 kryjówki i oświetlenie, sztuczne rośliny, korzeń, liana i kamienie. Czy coś jeszcze powinnam umieścić w takim terrarium?
LilkuuS jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-10-2011, 13:18   #2
LilkuuS
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Cytat:
Napisał LilkuuS Zobacz post
Nie długo chcę zacząć budowę nowego terrarium dla mojej zbożóweczki. Obecnie wąż jest malutki, ma tak ok. 40 cm (ewentualnie troszeczkę więcej). Obecnie trzymam go w szklanym terrarium które nie jest za duże (długość - 40 cm, szerokość - 30 cm, wysokość - 30 cm) jest to małe terrarium więc chcę je wymienić. Zaplanowałam nowe terrarium (długość 140 cm, szerokość 70cm, wysokość 60cm). Jest to mój pierwszy wąż i zastanawiam się czy te terrarium nie będzie dla niego za duże, chodź wydaje mi się im większe tym lepsze dla niego. I czy te terrarium może stać na ziemi (będzie ono z płyty OSB) i czy pod łóżkiem bo mam wysokie łóżko i chciałabym aby światło z terrarium ładnie oświetlało podłogę. Bo posiadam też papugę przy której stoi terrarium no i maluszek poluję na tą papugę . I kiedy go najlepiej przenieść do takiego terrarium? Bo słyszałam, że jak przeniosę takiego maluszka do dużego terrarium to mi zdziczeje i będzie agresywny.
W terrarium będzie : kabel grzewczy 15V, ściana tylna i boczne ścianki będą wyklejone korą oraz półeczki z kory, duży basen, podłoże to wiadomo czipsy kokosowe, przynajmniej 2 kryjówki i oświetlenie, sztuczne rośliny, korzeń, liana i kamienie. Czy coś jeszcze powinnam umieścić w takim terrarium?

Jak jest taka możliwość to proszę o zdjęcia waszych terrarium dla ułatwienia, bo jestem naprawdę początkująca w hodowli .
stare 07-11-2011, 12:13   #3
Natalia Maj
Vipera Onseni

Domyślnie

tutaj masz foty różnych terrariów dla zboży
http://www.terrarium.com.pl/galeria/...p?id=159&rod=1
stare 07-11-2011, 12:41   #4
LilkuuS
nowo zarejestrowany

Domyślnie

a wymiary dobre? ;d
stare 07-11-2011, 23:38   #5
Natalia Maj
Vipera Onseni

Domyślnie

bardzo dobre dla dorosłego. Na razie trzymaj w tym co masz.

Ostatnio edytowane przez Natalia Maj ; 07-11-2011 o 23:40.
Natalia Maj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-30-2011, 06:53   #6
krzymko
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Może nie jestem doświadczonym terrarystą, ale wydaje mi się, że im większe terra tym lepiej. Natomiast czy zwierze zdiczeje - to już zależy od Ciebie. Jeżeli małe terrarium postawić gdzieś w mało uczęszczanym przez człowieka miejscu, albo zasłonić, nie wyjmować zwierzaka itp to mimo małego terra i tak zdziczeje, a jeżeli w dużym terra będzie Cie obserwował, będziesz go wyjmowala, to nie zdziczeje - ja swoje 2 tajwany od samego początku trzymałem w terra 120/70/60 i jakoś nie zauważyłem, żeby były dzikie.
Co do ustawienia to nie ma żadnego problemu żeby stało na podłodze /o ile będze wodoszczelne/jeżeli planujesz zamontować oświetlenie, natomiast jeżeli wąż "poluje" na papugę to lepiej postawić je tak, żeby się nie widziały - nie ma co stresować zwierząt.
Mam wątpliwości, czy kabel 15V wystarczy na takie terra, wydaje mi się, że powinien być mocniejszy, ale to trzeba poczytać w internecie o tym.
krzymko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-01-2011, 14:22   #7
Natalia Maj
Vipera Onseni

Domyślnie

to zależy. Są gatunki, które możesz wrzucić do docelowego terra a są takie, których nie powinno się tak wrzucać tylko zbiornik powinien rosnąć z nimi. Robi się tak ponieważ zwierzęta przestają jeść i czują się zestresowane.
Zbożówki wolną rosnąć ze zbiornikiem.
stare 08-14-2011, 09:58   #8
krzymko
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Natalia,
nie podważam Twojej wiedzy tylko pytam z ciekawości - jak to się ma do ich życia w naturze? Przecież tam nie ma scian
krzymko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-14-2011, 12:21   #9
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Smile

Cytat:
Napisał krzymko Zobacz post
Natalia,
nie podważam Twojej wiedzy tylko pytam z ciekawości - jak to się ma do ich życia w naturze? Przecież tam nie ma scian
To bardzo proste Krzymko. Zgadzam się z Natalią w 100%! Przede wszystkim nie porównuj zwierząt trzymanych w warunkach sztucznych,do tych żyjących na wolności,bo to zupełnie inna bajka. Są gatunki gadów które wręcz wymagają przynajmniej kilku lokum przejściowych i nie podlega to dyskusji. Może wymienię te najistotniejsze żeby się nie spocić! Przede wszystkim w przypadku umieszczenia osobnika młodego w zbyt obszernym zbiorniku,nie będziemy w stanie kontrolować w stopniu wystarczającym jego stanu oraz podawanie pokarmu też będzie stanowiło poważny problem. Dlatego czy to wąż,czy jaszczurka czy inny zwierzak,muszą za młodu mieć odpowiednio do ich wielkości dobraną powierzchnie danego lokum w którym przebywają.Natomiast co do dorosłych osobników typu legwany,warany,duże dusiciele......Stara zasada mówi "Im więcej miejsca tym lepiej"Pozdrawiam.
EXO-FAN-84 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-14-2011, 14:42   #10
Natalia Maj
Vipera Onseni

Domyślnie

Cytat:
Napisał krzymko Zobacz post
Natalia,
Nie wiem... prawdopodobnie zbożówki żyją na małych terenach, gdzie mają duży zasób małych gryzoni, żyją w norach a każde wystawienie się na otwarty teren wiąże się ze staniem się potencjalną ofiarą dla drapieżnych ptaków.

Ja Ci przekazuję wiedzę, jaka jest stosowana przez hodowców od wielu lat... związaną z doświadczeniem i w wielu momentach zastosowaną metodą prób i błędów.

Tagi
budowa, terrarium, żbożóweczka

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania