Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Terraria i rośliny

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 08-02-2012, 20:12   #1
Michał
nowo zarejestrowany

Domyślnie Dobur roślin i zwierząt do tropikalnego terrarium

Witam.
Ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum chciałbym się ze wszystkimi przywitać i powiedzieć kilka słów o sobie.
Jestem początkującym terrarystą (posiadam samicę kameleona jemeńskiego) i chciałbym stworzyć spore, egzotyczne terrarium ze zbiornikiem wodnym. Roślinami przeważającymi mają być epifity (głównie ananasowate), a planowanymi zwierzętami są duże straszyki, modliszki (Hymenopus coronatus i Phyllocrania paradoxa) i kolorowe drzewołazy.
Chciałbym dowiedzieć się:
1.Czy powyżej wymienione modliszki mogą być trzymane razem ze straszykami (większymi od nich)?
2.Czy straszyki nie będą zjadały bromeliowatych i storczykowatych?
3.Jaki drzewołaz jest łatwy w hodowli pod względem żywienia i rozmnażania (dobrze by było, aby drzewołazy składały skrzek do zapylcowatych?
4.Jaki płaz wodny nadawał by się do zbiornika wodnego o pojemności 80l i wysokości 20cm (myślałem o ambystomie meksykańskiej, jednak preferuje stosunkowo niską temperaturę?
5.czy w Polsce można nabyć któregokolwiek płaza z rodzaju Ceratophrys?
Jeśli nie sprawi to problemu, proszę o wypisanie wszystkich, dostępnych w Polsce rodzajów ananasowatych i storczykowate, Orchidoideae mnie nie interesują.
Zaznaczam, że wg mnie dość wnikliwie próbowałem przeglądać dostępne źródła, w tym Internet. Niestety nie odnalazłem konkretnych odpowiedzi na w/wym. pytania.
Dziękuje za pomoc. Michał
Michał jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-02-2012, 23:05   #2
Sanbi9
bywalec

Domyślnie

Mnie na starcie troche nie pasuje połączenie drzewołazów, ,,dużych" straszyków, oraz storczykowej i liściogłowej...
Sanbi9 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-05-2012, 20:44   #3
Michał
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Gdybym miał wybierać między wymienionymi prze ze mnie zwierzętami, wybrał bym modliszkę storczykową. Zwierzęta jednak w moim przyszłym terrarium będą grały rolę drugoplanową. Na pierwszym miejscu stawiam rośliny, dla tego najbardziej aktualnym pytaniem, a właściwie prośbą jest wypisanie wszystkich dostępnych rodzajów ananasowatych i storczykowatych, gdyż to od nich rozpocznę urządzanie terrarium, a dopiero po ich posadzeniu wpuszczę do niego zwierzęta.Roślinami, które również zamierzam nabyć i wsadzić do terrarium są filodendrony, dzbanecznikowate, rosiczkowate, olbrzymkowce i mchy. Tylna ściana terrarium ma być przekształcona w skałę z licznymi otworami, w których planuję powsadzać epifity. Wnętrze terrarium chcę wypełnić wieloma konarami, również porośniętych epifitami. pozostałe rośny będą wsadzone na dnie terrarium w torfowcu, lub innym mchu. W którymś rogu terrarium będzie stworzony zbiornik wodny, aby podwyższyć wilgotność. Wnętrze terrarium uatrakcyjnić ma woda cieknąca po skale i spływająca do zbiornika. Chętnie zapoznam się z waszymi pomysłami odnośnie urządzenia mojego terrarium.
stare 08-05-2012, 21:45   #4
Sanbi9
bywalec

Domyślnie

Cytat:
Napisał Michał Zobacz post
dzbanecznikowate, rosiczkowate
A obok modliszka która albo złapie coś do jedzenia dla siebie, lub sama stanie się pokarmem dla owadożernej rośliny. ??
Ponadto niektóre zwierzęta mogą się zatruć zjadając przypadkiem jakąś rośline która jest dla nich trująca.
Co do samych roślin to nie jestem specem i powiem ci tylko jakie rodzaje storczyków się nadają do terra;
Brasavola, dendrobium, dryadella, encylia, masdevallia, maxillaria, notylia, stellis itd...

Myśle że jeśli chcesz już zrobić część wodną, to warto pomyśleć o powiększeniu jej i przeznaczeniu dla zwierząt wodnych lub wodno-lądowych, wtedy nie stykały by się zbytnio z roślinnością która dla odmiany miała by większość terrarium dla siebie. Dobre rozwiązanie ?
stare 08-06-2012, 17:23   #5
Michał
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Dzięki Sanbi9, wszystkie wymienione przez Ciebie storczykowate są bardzo ciekawe i bardzo mi się podobają, tylko czy nie będę miał kłopotu z ich kupnem, bo nigdy nie widziałem takich storczykowatych (na żywo). Rzeczywiście, modliszki mogą paść łupem mięsożernych roślin, jednak zamierzam je rozmnażać i wydaje mi się, że moje rośliny nie "zjedzą" ich wszystkich. Wydaje mi się mało prawdopodobne aby modliszki łapały się do dzbanków jednego dzbanecznika. O ile mi wiadomo modliszki storczykowe nie schodzą często na ziemię, lecz czyhają nieruchomo na ofiarę na liściach lub łodygach storczyków, więc chyba nie złapią się w lepiące liście rosiczek i szczęki muchołówek rosnących na dnie terrarium. Jeśli się nie mylę rosiczkowate, w tym muchołówki, nie są epifitami, więc nie będę ich sadzał na tylnej ściance, czy na gałęziach. pozwoliłem wejść na Twój publiczny profil i obejrzałem twoje zwierzęta. Jestem ciekaw skąd masz modliszkę Idolomantis diabolica, bo podobno w Polsce jej nie da się kupić. Twoje rozwiązanie odnośnie mojego terrarium jest całkiem fajne. Chciałbym hodować jakieś zwierzę wodno-lądowe, ale nie wiem jakie. Aksolotl preferuje niskie temperatury zimą, a Ceratophrys nie wiem czy w ogóle można gdzieś kupić. Moje terrarium początkowo miało być nawet egzotycznym akwaterrarium, jednak zdecydowałem się na przewagę lądu za względu na moje zamiłowanie do epifitów i roślin mięsożernych, które w terrarium tworzą namiastkę lasu deszczowego. Moje ulubione epifity to oczywiście ananasowate i dzbanecznikowate. Mam jeszcze jedno pytanie - czy to prawda że istnieje tylko jeden gatunek muchołówek - muchołówka amerykańska?
stare 08-06-2012, 18:08   #6
Sanbi9
bywalec

Domyślnie

Cytat:
Mam jeszcze jedno pytanie - czy to prawda że istnieje tylko jeden gatunek muchołówek - muchołówka amerykańska?
Mit potwierdzony
Aczkolwiek istnieje kilka odmian zmutowanych sztucznie, przez człowieka.

Cytat:
Jestem ciekaw skąd masz modliszkę Idolomantis diabolica, bo podobno w Polsce jej nie da się kupić.
,,Droga na której nie ma przeszkód najpewniej prowadzi do nikąd." Wystarczy szukać tu, szukać tam i jeszcze raz odnowa jeśli trzeba. Dorwałem 1 sztuke, równo dwa lata temu, od gościa który jeśli się nie myle ma też konto na tym forum.

Moja idolomantis diabolica L1 (z nią mam tylko te zdjęcie niestety) w porównaniu do samczyka imago sphodromantis gastrica.
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania