Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Jaszczurki

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 09-30-2008, 18:45   #1
Keplianica
Owadziara

Domyślnie [Gekon toke] wzrost gadów

Mój facet uwziął się na hodowlę tokacza Wertuję geckosunlimited i inne stronki i zastanawia mnie, czy te geki rosna przez całe życie, czy wielkość ostateczna osiągają wtedy, gdy dojrzałość płciową. Widziałam bardzo małe samiczki (20cm), których hodowcy utrzymywali że są to dorosłe zwierzęta. Jak jest naprawdę? Czy np. dwuletnia samica może być tak mała?

I drugie pytanie: czy te gekony bardzo hałasują? Czy przeszkadzają spać opiekunowi?

Ostatnio edytowane przez Łukasz Stańczyk ; 09-30-2008 o 20:39. Powód: niepoprawny temat wątku
Keplianica jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-30-2008, 19:04   #2
Łukasz Stańczyk
Administrator

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Łukasz Stańczyk
Domyślnie

Dojrzałość płciowa nie oznacza zatrzymania wzrostu jaszczurki.
Cytat:
których hodowcy utrzymywali że są to dorosłe zwierzęta.
To o czym mówisz to bardzo częste przypadki, jednak dopuszczenie niewyrośniętych samic do składania jaj może byc niebezpieczne dla ich życia, dlatego moim zdaniem wyznacznikiem dojrzałości płciowej powinien byc moment osiągnięcia odpowiedniej dla konkretnego gatunku wagi. Znam przypadki dopuszczania samic gekona lamparciego poniżej preferowanej wagi - hodowca brał pod uwagę moment rozpoczęcie przez samicę procesu owulacji i z tego co wiem na szczęscie wszystko się powiodło To bardzo znana technika stosowana w duzych hodowlach gdzie liczy sie to, by samica złożyła jak najszybciej jaja bez ponoszenia kosztów finansowych i czasowych.
stare 09-30-2008, 19:20   #3
Keplianica
Owadziara

Domyślnie

nie chodzi mi o rozród, to będzie pets dla mojego faceta. Znam smutną praktykę fabryk gekonów... chodzi raczej o to, czy 2letni gekon o wielkości 20cm bedzie jeszcze rósł? Chciałabym dostać zdrowego osobnika, a np. u lampartów mała wielkość świadczy o złym karmieniu, stresie lub innym niekorzystnym wpływem... nie chcę kupować kota w worku.
Keplianica jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-30-2008, 20:18   #4
Łukasz Stańczyk
Administrator

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Łukasz Stańczyk
Domyślnie

Generalnie u wszystkich jaszczurek tak jest. Jeśli gekon za młodu był słabo karmiony, dieta nie była urozmaicona, nie otrzymywał odp ilości witamin to jego wzrost był powolny i prawdopodobnie już nigdy nie osiągnie gabarytów dorosłej jaszczurki odpowiednio karmionej za młodu. Pierwsze miesiące życia są czasem najbardziej intensywnego wzrostu, a z biegiem czasu tempo wzrostu maleje pomimo dobrego karmienia, ponieważ w wieku "młodzieńczym" jaszczurek odbywa się intensywny wzrost kości na długość (ma to miejsce także po osiągnięciu dojrzałości płciowej). Dlatego wtedy tak ważna jest odpowiednia dieta: białko, sole mineralne, witaminy. Z biegiem czasu powierzchnia stawowa, która do tej pory oddzielona była od trzonu kości przez warstewkę chrząstki, co umożliwiało wzrost kości łączy się z nią i to oznacza końca wzrostu jaszczurki. Wzrost jaszczurek jest ograniczony i im starsza jaszczurka tym tempo wzrostu jest mniejsze.
stare 10-21-2008, 11:28   #5
masso
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Cytat:
Napisał Keplianica Zobacz post
I drugie pytanie: czy te gekony bardzo hałasują? Czy przeszkadzają spać opiekunowi?
samiczka szczeka tylko gdy jest napastowana/denerwowana/spadla itp itd - naprawde rzadke przypadki..
moj dwuletni samczyk wydawal w ciagu swojego zycia moze z cztery razy "piesn" godowa..

jedynie co moze przeszkadzac w nocy to odglosy ich skokow przy polowaniu lub przechadzkach po terrarium (a to kawal jaszczury przeciez) - korek na sciankach (przynajmniej u mnie) tlumi znakomicie
masso jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania