Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Węże

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 07-09-2009, 23:32   #1
krzymko
nowo zarejestrowany

Domyślnie jak długo pozostawiać mysz w terrarium

Witam,
od niedawna mam lancetogłowa. Jeszcze nie przeszedł dwutygodniowej aklimatyzacji, ale zauważyłem że od kilku dni zaczął być bardziej aktywny - nawet w dzień "łazi" po terra zamiast spać jak było na początku.
Pomyślałem, że może już czas na karmienie. Niestety po włożeniu myszy, co prawda ożywił się jeszcze bardziej ale jej nie zaatakował /chociaż kilkakrotnie do niej podchodził/. niestety mysz zakumała o co chodzi i zaczęła skakać po całym terrarium, po wężu również, więc żeby nie stresować obu wyjąłem mysz.

Czy nie powinienem jej jeszcze zostawić? Była tam z pół godziny i nic. Jak długo powinna taka mysz siedzieć w terra zanim się ją wyjmie?

Pozdro
krzymko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-10-2009, 00:58   #2
Madziulat
nowo zarejestrowany

Domyślnie

1. Nie karmimy węża żywym pokarmem.
2. Nie zostawiamy żywego pokarmu samemu sobie w terrarium, ponieważ może zrobić krzywdę gadowi!
3.Czy mysz jest odpowiedniej wielkości dla tego węża? Ile wąż ma cm? Jak duża jest mysz?
4. Myszy nie kumają o co chodzi, mogą wyczuć niebezpieczeństwo.
Madziulat jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-10-2009, 09:04   #3
slupczyk
nowo zarejestrowany

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do slupczyk
Domyślnie

Odpowiem trochę inaczej :
1. dla czego nie karmimy żywym pokarmem?? Pytanie do poprzedniej odpowiedzi. Ja mam zupełnie inne zdanie.
- wąż widząc żywą ofiarę ma o wiele większy instynkt łowiecki.(ruch i temp. ciała ofiary ma spory wpływ)
- Karmiąc żywą karmówką mamy większą pewność że jest zdrowa.
- z samej natury także wynika że węze są drapieżnikami a nie padlinożercami.
2 na jak długo można zostawić karmówkę u węża nawet na całą noc pod warunkiem że ofiara będzie proporcjonalnie dobrana do wielkości węża. Zależy od ofiary jak i za mała tak i za duża ofiara może zrobić krzywdę nawet sporemu wężowi.
3 Co do karmienia polecałbym karmienie po zapadnięciu zmroku w terrarium wtedy węże sa aktywniejsze i czują się pewniej bo są "niespostrzeżone" przez potencjalną ofiarę.

ps. Co do opowieści o strasznie pogryzionych wręcz porozrywanych wężach przez karmówkę nie przywiązywałbym za wielkiej wagi ze względu na to, że to tylko i wyłącznie brak wyobraźni pseudo hodowców
doprowadza do Takich wypadków.

Jeśli ktoś się ze mną nie zgadza proszę o zanegowanie mojej wypowiedzi i uzasadnienie swojej.
slupczyk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-10-2009, 10:10   #4
krzymko
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Wąż ma ok 90 cm dlugosci. W najgrubszym miejscu ma mniej wiecej tyle grubosci co dwa kciuki. Mysz to co prawda nie osesek, ale jest dosc mala /tak mi sie przynajmniej wydaje/ - kiedy chodzi sobie spokojnie na pewno jest węższa niz wąż w najgrubszym miejscu /gdzieś czytałem ze tak właśnie się sprawdza czy karma jest właściwa dla zwierzaka/. Ale moze rzeczywiscie jest za duza - jak ją włożyłem to wąż się od razu nią zainteresował, podszedł ją i już szykował sie do skoku, ale mysz "zwnęła się w kulkę" co spowodowało ze wygładała nieco grubiej niż jest w rzeczywistości. W tym momencie wąż zawrócił i zrezygnował z łowów, więc może rzeczywiśćie jest za duża /jak w takim razie dobrać wielkość karmy?/.

Co do pory to wiem już że karmi sie wieczorem, gdy wąż jest najabrdziej aktywny - tak było i tym razem.
Odnosiłem wrażenie że wąż z jednej strony chciał zaatakować, z drugiej jakby się bał. Czy może to być spowodowane tylko wielkością myszy, czy może wąż ma, powiedzmy jakiś "uraz psychiczny" spowodowany jakimiś wcześniejszymi doświadczeniami z łowów?

A może wąż nie jest po prostu głodny? Jak rozpoznać czy jest? Czy to że jest aktywny w dzień jest symptomem głodu?

Dzięki za wszystkie rady
stare 07-10-2009, 12:19   #5
Piotr Michałowski
nowo zarejestrowany

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Piotr Michałowski
Domyślnie

Cytat:
Napisał slupczyk Zobacz post
- wąż widząc żywą ofiarę ma o wiele większy instynkt łowiecki.(ruch i temp. ciała ofiary ma spory wpływ)
- Karmiąc żywą karmówką mamy większą pewność że jest zdrowa.
- z samej natury także wynika że węze są drapieżnikami a nie padlinożercami.
Wąż wg. mnie ma instynkt taki sam bez względu na to jak się go karmi i obawiam się, że temperatura ciała pobudza tylko osobniki posiadające termoreceptory, reszcie nie robi to żadnej różnicy (nawet Python regius nakarmiony martwym, zimnym już pokarmem, rzucił się nań z wielką chęcią.
Ja karmiłem węża żywym pokarmem przez ok. miesiąc. Już przy biegusach pojawiły się na wężu 2 małe blizny i to było bodźcem do podawania martwego pokarmu.
Moim rozwiązaniem jest to, że kupuje żywe myszy i ubijam tuż przed podaniem, wrzucam więc do terrarium pokarm, który mogłem obserwować jako żywy i np. podkarmić wcześniej (co podobno ma dobry wpływ na przemianę materii u węża - sam nie sprawdzałem). Czasem też zdarza mi się podawać mysz, która dostaje odruchów rdzeniowych (zaraz po dyslokacji kręgów szyjnych), więc uważam swój sposób za dobry i polecam :-)

Cytat:
Napisał slupczyk Zobacz post
2 na jak długo można zostawić karmówkę u węża nawet na całą noc pod warunkiem że ofiara będzie proporcjonalnie dobrana do wielkości węża.
Owszem można. Teoretycznie można wszystko, ale ja osobiście bym odradzał. Gdy wąż straci apetyt to karmówka może wyrządzić sporą krzywdę, chociażby biegając po nim a i podgryzanie może się zdarzyć. W dodatku myszy oddają w terra mocz i kał, mogą zjeść dekoracje (gdy ktoś np. ma żywe rośliny w terrarium to byłaby to duża strata).
Gdy karmimy żywym pokarmem, polecam obserwować rozwój wydarzeń od momentu podania myszy, ew. zostawić na krótki czas i wrócić skontrolować sytuacje.

Cytat:
Napisał krzymko Zobacz post
może rzeczywiśćie jest za duża /jak w takim razie dobrać wielkość karmy?/.
Tak jak sam pisałeś, dobierz karmę mniejszą niż wąż w swoim najgrubszym miejscu, gdy wtedy jej nie ruszy, masz pewność, że zwyczajnie nie jest głodny.
Mój Pantherophis obsoletus (Wąż smugowy) nigdy nie je, gdy stoję blisko, a nawet jak siądę w drugim końcu pokoju to widzę, że bardzo nieudolni esię zbiera do zaatakowania, potrafi ze 3-4 razy zbliżyć się po czym odpuszcza, a mysz zjedzona jest po nawet godzinie. Jest to jeden wyjątek kiedy podaję żywy pokarm - oseski (nie są w stanie wyrządzić krzywdy), wąż ten niestety nie bardzo interesuje się martwym pokarmem, chociaż raz zjadł ubitego oseska. Może z czasem uda mi się go przestawić.

Cytat:
Czy może to być spowodowane tylko wielkością myszy, czy może wąż ma, powiedzmy jakiś "uraz psychiczny" spowodowany jakimiś wcześniejszymi doświadczeniami z łowów?
Wątpię aby miał takowy uraz. Nawet zaatakowany przez karmówkę wąż nadal będzie próbował jeść (może nie wspomnianego osobnika, ale będzie).

Cytat:
A może wąż nie jest po prostu głodny? Jak rozpoznać czy jest? Czy to że jest aktywny w dzień jest symptomem głodu?
Jeden z moich węży gdy jest głodny wyraźnie wychodzi z kryjówki. Co śmieszniejsze jest to w poniedziałki (dzień karmienia) gdy kiedyś nie miałem czasu tego dnia iść po karmę, a potem gdy zacząłem karmić co 2 tygodnie, miast co tydzień. Takie zachowanie jednak nie musi byc regułą.
Piotr Michałowski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-15-2009, 17:33   #6
krzymko
nowo zarejestrowany

Domyślnie

A na jak długo pozostawiacie mrożoną/martwą mysz w terra?
Jeżeli wąż jej nie zje to w końcu zacznie gnić. Czy ktoś sprawdzał jak długo po rozmrożeniu mysz może pozostawać w terra póki "sama nie wyjdzie"?
stare 07-15-2009, 17:42   #7
Natalia Maj
Vipera Onseni

Domyślnie

Cytat:
A na jak długo pozostawiacie mrożoną/martwą mysz w terra?
Jeżeli wąż jej nie zje to w końcu zacznie gnić. Czy ktoś sprawdzał jak długo po rozmrożeniu mysz może pozostawać w terra póki "sama nie wyjdzie"?
jak dla mnie taki test to głupota.... my przy normalnych temperaturach zostawialiśmy "na noc" czy li powiedzmy te 10h nie więcej. Przy obecnych nie wiem czy zdecydowałabym się zostawiać na więcej niż tez kilka h.
stare 07-15-2009, 17:53   #8
krzymko
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Cytat:
Napisał Natalia Maj Zobacz post
jak dla mnie taki test to głupota....
Nie chodziło mi o to, żeby przeprowadzać jakieś śmierdzące testy tylko o to, aby się dowiedzieć jak długo można pozostawić rozmrożoną mysz. Moja gadzinka znów nie tknęła myszy i po około 2 godzinach ją wywaliłem z obawy, żeby nie zaczęła śmierdzieć.

Cytat:
Napisał Natalia Maj Zobacz post
my przy normalnych temperaturach zostawialiśmy "na noc" czy li powiedzmy te 10h nie więcej. Przy obecnych nie wiem czy zdecydowałabym się zostawiać na więcej niż tez kilka h.
Zdefiniuj proszę normalne temperatury? W nocy w terra teraz jest około 23/25 stopni - czy to normalna temp. czy "obecna" i czy w takim razie mogę zostawić mysz na całą noc czy nie?

Przy okazji - po wsadzeniu myszy /rozmrożonej oczywiście / zostawiłem węża w spokoju - zgasiłem światło, wyszedłem z pokoju. Po około dwóch godzinach zajrzałem do terra i cóż zobaczyłem? Mysz leżała tak, jak ją położyłem, a wąż siedział zwinięty w kłębek w rogu terrarium. Przecież to są nocne zwierzęta - powinien "biegać" po terra...
stare 07-16-2009, 11:28   #9
Natalia Maj
Vipera Onseni

Domyślnie

Cytat:
Zdefiniuj proszę normalne temperatury? W nocy w terra teraz jest około 23/25 stopni - czy to normalna temp. czy "obecna" i czy w takim razie mogę zostawić mysz na całą noc czy nie?
zostaw i zobaczysz ;]

Cytat:
Przy okazji - po wsadzeniu myszy /rozmrożonej oczywiście / zostawiłem węża w spokoju - zgasiłem światło, wyszedłem z pokoju. Po około dwóch godzinach zajrzałem do terra i cóż zobaczyłem? Mysz leżała tak, jak ją położyłem, a wąż siedział zwinięty w kłębek w rogu terrarium. Przecież to są nocne zwierzęta - powinien "biegać" po terra...
1. kiedy wąż ostatnio jadł? Kiedy się wypróżniał?
2. czasem nie wystarczy od tak wrzucić karmówki do terra i czekać.
3. zaopatrz się w dłuższą pensetę i trochę pomachaj karmówką mu przed nosem.
4. może chcesz podać zbyt chłodną mysz i dlatego waż nie chce jej ruszyć.

Ostatnio edytowane przez Natalia Maj ; 07-16-2009 o 11:33.
Natalia Maj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-16-2009, 22:07   #10
alinoee
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Cytat:
Nie chodziło mi o to, żeby przeprowadzać jakieś śmierdzące testy tylko o to, aby się dowiedzieć jak długo można pozostawić rozmrożoną mysz. Moja gadzinka znów nie tknęła myszy i po około 2 godzinach ją wywaliłem z obawy, żeby nie zaczęła śmierdzieć.

1. ja zostawiam najdluzej na 24h zazwyczaj wywalam po 12u.
2. mozesz zostwaic na noc. (o ile nie byla rozmrozona w transporcie i zamrozona itd.)
3. nie. nie powinien. moze to swiadczyc o niewlasciwych warunkach w terra ale nie musi. musisz wiecej to troche rozwinac
alinoee jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania