Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Terraria i rośliny

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 01-11-2010, 13:15   #1
Asia Winkler
Mantids Keeper

Wyślij wiadomośc poprzez ICQ do Asia Winkler Wyślij wiadomośc poprzez MSN do Asia Winkler
Domyślnie Zatrute liany?

Witam,

Wracam do tematu zatrutych lian, gdyż coś niepokojącego stało się u mnie. Otóż na grudniowej giełdzie w Poznaniu kupiłam bardzo ładną lianę, wyglądającą trochę inaczej niż te najczęściej spotykane. Od razu zaznaczam, że nie nabyłam jej u użytkownika Apogeum. Liana jednak dziwnie pachniała. Wyparzyłam ją więc wrzątkiem, wymyłam i wysuszyłam. Następnie umieściłam w terrarium docelowym (30x30x50), spryskałam wodą, a samo terrarium postawiłam w ciepłym miejscu, aby woda zaczęła parować a w terrarium było bardzo wilgotno. Do terrarium wpuściłam 10 świerszczy. Miało to miejsce wczoraj po południu. Dziś połowa z świerszczy jest albo martwa, albo ma drgawki i nieskoordynowane ruchy. Druga połowa zachowuje się normalnie. Nieco mnie to zaniepokoiło.

To co mam teraz zamiar zrobić to wymoczyć porządnie tą lianę, a następnie umieścić ją z powrotem w terrarium z większą liczbą świerszczy.

Dam znać co z tego wynikło.
Eurydactylodes agricolae, Geckonia chazaliae, Gehyra marginata, Lygodactylus williamsi, Ptychozoon kuhli, Rhacodactylus auriculatus, R. ciliatus, R. chahoua, R. sarasinorum, Tribolonotus gracilis, Uroplatus henkeli
Geckos Empire zaprasza! www.GeckosEmpire.com
Asia Winkler jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-11-2010, 14:00   #2
alanek1989
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Wrzuc ja moze jeszcze po wygotowaniu o piekarnika. Ciekawy jestem właśnie tych lian bo po aferze z tyli lianami od apogeum nie kupuje żadnych do terrarium.
alanek1989 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-11-2010, 14:21   #3
Łukasz Stańczyk
Administrator

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Łukasz Stańczyk
Domyślnie

No najlepiej było by ją porządnie wysterylizować w piekarniku z obiegiem powietrza w 180 stopniach przez 45 minut. To wykluczy nam działanie jakichkolwiek drobnoustrojów.
stare 01-11-2010, 14:25   #4
Keplianica
Owadziara

Domyślnie

Ale jeśli jest tam jakaś chemia, to pozostanie...
stare 01-11-2010, 14:44   #5
Asia Winkler
Mantids Keeper

Wyślij wiadomośc poprzez ICQ do Asia Winkler Wyślij wiadomośc poprzez MSN do Asia Winkler
Domyślnie

Jeśli to chemia, to może rozpuści się we wodzie. Będę moczyć cały dzień. Jestem ciekawa czy coś to da.
Eurydactylodes agricolae, Geckonia chazaliae, Gehyra marginata, Lygodactylus williamsi, Ptychozoon kuhli, Rhacodactylus auriculatus, R. ciliatus, R. chahoua, R. sarasinorum, Tribolonotus gracilis, Uroplatus henkeli
stare 01-11-2010, 15:18   #6
Łukasz Stańczyk
Administrator

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Łukasz Stańczyk
Domyślnie

Tak ale jeśli Asia będzie po kolei wykluczać najbardziej prawdopodobne możliwości, to może się dowiemy co powoduje te zatrucia, czy co to jest.
stare 01-16-2010, 00:42   #7
SUPPAGEN
bywalec

Exclamation

W Kielcach wczoraj odnotowano kolejne przypadki związane z lianami.
Niestety liany znów żniwo zbierają wśród cilliatusów.
Tym razem ofiarą jest grupa gekonów usera pegu (tcp)

Opcje wedle naszych gdybań:
Spaliny - środki grzybobójcze - środki konserwujące...
W Tarnowie słyszałem żę wszystkie liany z południa europy są bardzo mocno zakonserwowane*

Zawsze jest ten sam schemat:
Po wsadzeni do terrarium z wyższą temperaturą i wilgotnością z lian coś paruje sączy się, utlenia, uwalnia...
Robiliśmy testy na owadach (zgony po średnio 10 godzinach)
Vittatusy przy zgaszonym świetle (temp. pokojowa) spadały z gałęzi w kilka minut po zraszaniu terrarium.
Ja uważam że to większa teoria spisku! Mówiąca o tym że ktoś gdzieś (nie koniecznie w Polsce) celowo wzbogaca niektóre produkty. Podobne (sabot) zjawiska istnieją w akwarystyce od lat.
Liany spaliłem w ognisku i nie mam zamiaru kupować już nigdy mimo że niektórzy mają i u nich nic się nie dzieje. Jestem pewien że jeszcze nie raz usłyszymy o lianach.
SUPPAGEN jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-16-2010, 10:38   #8
Asia Winkler
Mantids Keeper

Domyślnie

Gekony pegu nie wyglądają jakby się zatruły. Natomiast widać poważne objawy niedoboru wapnia. Liany zabijały w kilkanaście-kilkadziesiąt godzin po umieszczeniu w terrarium ze zwierzętami, pegu ma gekony dłużej.

Z teorią spisku pleciesz bzdury. Zapomina się, że niektóre gatunki roślin same wydzielają lotne trujące substancje organiczne, a o tym jakie gatunki są sprzedawane niestety nie wiemy. Poza tym co obchodzi sprzedawców elementów dekoracyjnych terrarium i roślin, kto co trzyma? Umyślnie sprzedając zatrute liany aby zabić zwierzęta uszczuplali by grono potencjalnych klientów. Twoje przypuszczenia są więc absurdalne.
stare 01-16-2010, 22:14   #9
SUPPAGEN
bywalec

Domyślnie

Cytat:
Napisał Asia Winkler Zobacz post
Z teorią spisku pleciesz bzdury. Zapomina się, że niektóre gatunki roślin same wydzielają lotne trujące substancje organiczne, a o tym jakie gatunki są sprzedawane niestety nie wiemy. Poza tym co obchodzi sprzedawców elementów dekoracyjnych terrarium i roślin, kto co trzyma? Umyślnie sprzedając zatrute liany aby zabić zwierzęta uszczuplali by grono potencjalnych klientów. Twoje przypuszczenia są więc absurdalne.
Trochę niemiło mi ię to czytało. Bardzo pochopnie dobiera Pani słowa odpowiadając na GG i tutaj pod Moją wypowiedzią. Wykluczając w 100% teorię spisku wyklucza Pani całkowicie Czynnik ludzki, który zawsze i wszędzie wywołuje największe zamieszanie choć może być na pozór nie dostrzegany. Nie mówię tu o sprzedawcach co przed giełdą smarują liany trucizną żeby na następnej giełdzie znowu sprzedać dużo gekonów. Tylko o producentach, zbieraczach, magazynierach itp którzy to wytwarzają, przetrzymują, pakują i na tym mają Kasę itd. Muszą zabezpieczyć towar przed temperaturą, wilgotnością, szkodnikami i innymi czynnikami. Nie wykluczone też że liany nie zostały dostatecznie dosuszone i przez to wydzielają coś co dla małych gadów jest trucizną itd. opcji jest bardzo wiele ...
Liany które ja kupiłem pokryte były silnymi środkami anty-grzybicznymi i konserwującymi o podobnym składzie do Lizolu tylko w bardzo dużym stężeniu około 33% TRUCIZNA!
A jeśli chodzi o akwarystykę i tego typu przypadki to wystarczy poczytać trochę fora dyskusyjne jakieś 3 lata wstecz.
A teraz proszę jeszcze o odpowiedź na gg lub PW o tym - Dlaczego nazywa mnie Pani OSZUSTEM bo to bardzo interesujące ??? Pisałem na GG ale nie otrzymałem odpowiedzi...
Reprezentuje pani PST? czy tylko redakcję forum?
Chętnie się dowiem o co chodzi bo nie wykluczone że powstało jakieś nieporozumienie lub faktycznie coś mi umkneło. Chciałbym to wyjaśnić ...pw,gg ???

Oto efekt działania lian po2-4 godzinach. Gekony nawet na nich nie siadły.

POZDRAWIAM
SUPPAGEN jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-17-2010, 00:14   #10
Asia Winkler
Mantids Keeper

Domyślnie

Twierdzisz, że zatrute liany to spisek- ja się pytam kto jest jego prowodyrem? Jaki interes mieliby ludzie w tym, aby specjalnie zatruwać liany?

Elementy wystroju są konserwowane, bo muszą być. Jednak nie wszystkie z nich mają służyć do wystroju terrariów, gdzie będą miały kontakt z żywymi zwierzętami! Niestety my o metodzie ich konserwacji i dystrybutorach nie wiemy nic, lecz nie znaczy to, że śmierć zatrutych gadów to skutek zamierzonego działania.

Tak jak już pisałam wszystkie przypadki zatrucia zabijały zwierzęta bardzo szybko- sam to potwierdziłeś powyższą wypowiedzią. Zwierzęta pegu natomiast, mieszkają już u niego jakiś czas- nie wspominał on o żadnych zmianach wystroju. Dlatego twierdzenie, że jest on kolejną ofiarą rzekomego spisku, jest bardzo pochopne i nielogiczne.

Kłamstwo i oszustwo jakiego doświadczyłam z twojej strony nie ma związku ze sprawą zatrutych lian, z PST ani z forum draco magazyn, nie rozumiem więc po co wywlekasz to przed publikę. Draco to nie tcp, tu nie piszemy co nam się podoba i gdzie nam się podoba, więc nie rób offtopu. Zapraszam na gg w tej sprawie.
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania