Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Jaszczurki

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 11-29-2008, 12:42   #1
Jakub Downar
nowo zarejestrowany

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Jakub Downar
Domyślnie Kameleon jemeński ,terrarium dla x i Gekony lamparcie .

Witam !
Planuję w wakacje zakup Kameleona jemeńskiego (najlepiej samicy). Mam niewielki pokój, temu wybrałem samice, ponieważ podobno są mniejsze od samców. Terrarium jakie dla niej planuję to 70x60x70. Czy takie terrarium wystarczy na docelowe? Tutaj projekt terrarium jakie mam zamiar zrobić dla jemena:

Proszę o jakieś przydatne informacje dotyczące tych Kameleonów.

Nie chciałem zakładać nowego tematu więc napiszę tutaj. Zrobiłem terrarium podwójne i wykleiłem je korkiem. Niestety korek miał za małą wysokość i od dna zostały w górnym terrarium 3 cm przerwy, gdzie widać płytę, a w dolnym jakieś 5-6cm. Wygląda to mniej więcej tak:
Czym mógłbym wypełnić te luki ? Terraria są pod zwierzęta stepowe i/lub pustynne? Nie mam zamiaru w tych terrariach umieszczać podłoża, więc pomysł z grubą warstwą podłoża odpada

Jeszcze jeden problem, z którym potrzebuję pomocy to moje Gekony lamparcie. Wczoraj kupiłem świerszcze, a że terrarium mam duże(100x40x50 dla 2 Gekonów lamparcich) i posiada ono wiele szczelin, to postanowiłem nakarmić Gekony świerszczami w oddzielnym, plastikowym pojemniku. Wpuściłem tam z 10 świerszczy i moje 2 samice i oglądałem. Jeden Gekon szukał świerszczy(chyba ma jakąś wadę wzroku, ponieważ bardziej łapał te świerszcze na słuch, zauważyłem to już kiedyś karmiąc ją mącznikami), natomiast drugi próbował wyjść z pojemnika. Gdy się spotkały w tym samym miejscu i jedna wlazła na drugą zaczęły się gryźć. Oddzieliłem je, ale myślałem, że ta niedowidząca zaatakowała tą drugą myśląc, że to jedzenie. Po jakichś 10 minutach znowu do siebie podeszły i zaczęły się gryźć. Zabrałem jedną samice z pojemnika i obejrzałem ją dokładnie. Zauważyłem, że na ogonie ma jakby początek wylinki, skóra była ponadrywana(wierzchnia warstwa, nie do krwi). Znaczy to, że w terrarium też się gryzły. Co z tym zrobić ? Co do płci jednej z nich mam 100% pewności, że to samica, a co do 2 to niekoniecznie, ale dotychczas żyły w zgodzie.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź !
Jakub Downar-Gekoniasty
stare 11-29-2008, 17:56   #2
Łukasz Stańczyk
Administrator

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Łukasz Stańczyk
Domyślnie

Cytat:
Terrarium jakie dla niej planuję to 70x60x70. Czy takie terrarium wystarczy na docelowe?
Nie wystarczy. Wysokość przynajmniej 100cm no i długość też za mała. Ale wysokość najważniejsza.

Cytat:
Czym mógłbym wypełnić te luki ? Terraria są pod zwierzęta stepowe i/lub pustynne? Nie mam zamiaru w tych terrariach umieszczać podłoża, więc pomysł z grubą warstwą podłoża odpada
Jeśli był to korek biofilowski, to okruszki, które zostały z rzeźbienia można poprzyklejać na sylikon w te szpary.

Cytat:
Jeszcze jeden problem, z którym potrzebuję pomocy to moje Gekony lamparcie. Wczoraj kupiłem świerszcze, a że terrarium mam duże(100x40x50 dla 2 Gekonów lamparcich) i posiada ono wiele szczelin, to postanowiłem nakarmić Gekony świerszczami w oddzielnym, plastikowym pojemniku. Wpuściłem tam z 10 świerszczy i moje 2 samice i oglądałem. Jeden Gekon szukał świerszczy(chyba ma jakąś wadę wzroku, ponieważ bardziej łapał te świerszcze na słuch, zauważyłem to już kiedyś karmiąc ją mącznikami), natomiast drugi próbował wyjść z pojemnika. Gdy się spotkały w tym samym miejscu i jedna wlazła na drugą zaczęły się gryźć. Oddzieliłem je, ale myślałem, że ta niedowidząca zaatakowała tą drugą myśląc, że to jedzenie. Po jakichś 10 minutach znowu do siebie podeszły i zaczęły się gryźć. Zabrałem jedną samice z pojemnika i obejrzałem ją dokładnie. Zauważyłem, że na ogonie ma jakby początek wylinki, skóra była ponadrywana(wierzchnia warstwa, nie do krwi). Znaczy to, że w terrarium też się gryzły. Co z tym zrobić ? Co do płci jednej z nich mam 100% pewności, że to samica, a co do 2 to niekoniecznie, ale dotychczas żyły w zgodzie.
Z jaszczurkami podobnie jak z ludźmi - niekoniecznie wszytskie osobniki muszą za sobą przepadać. Trzymałem kiedyś trzy samice razem i też regularnie toczyły się walki bez powodu. Jak długo już trzymasz je razem ?
stare 11-29-2008, 19:30   #3
Jakub Downar
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Z tego co wiem to są razem od małego, gdzieś tak od 5 miesiąca swego życia(teraz mają jakieś 2,5 roku). U mnie mieszkają od Sierpnia, z tym, że mieszkały oddzielnie przez pierwsze 2 miesiące z powodu odrzucenia ogona przez jedną z nich(mieszkała w oddzielnym pojemniku, aż do zagojenia rany.
Co do Kameleona, to jeśli to terrarium jest za małe to czy na parę tych jaszczurek wystarczy terrarium 100x70x100 ? Oczywiście układ terrarium taki sam(dwie ściany z siatki).
A co do korka w terrarium to jest to taki korek:
http://www.e-podlogi.pl/product_info...products_id=43
Więc pomysł z okruchami odpada. Proszę o inne propozycję.
Dziękuję Ci Theo za pomoc i czekam na inne odpowiedzi.
Jakub Downar-Gekoniasty
stare 11-29-2008, 19:53   #4
Łukasz Stańczyk
Administrator

Domyślnie

No to jeśli mają pokarmu pod dostatkiem, obie jedzą go w mniej więcej równych ilościach, nie ma walk do krwi, a jedynie przepychanki, pewnie o hierarchię, to możesz trzymać je razem dalej, no chyba, że sytuacja się zmieni, bo tak też może być.
Cytat:
Co do Kameleona, to jeśli to terrarium jest za małe to czy na parę tych jaszczurek wystarczy terrarium 100x70x100 ? Oczywiście układ terrarium taki sam(dwie ściany z siatki).
Kameleony najlepiej trzymać pojedynczo. Trzymanie parami czy samiec+kilka samic mozliwe jest jedynie w bardzoo obszernym zbiorniku. Terrarium jakie podałeś będzie dobre dla jednego osobnika. To wbrew pozorom dość ruchliwe i żywiołowe jaszczurki, jeśli terrarium jest odpowiednio zagęszczone i wolne od obszernych pustych przestrzeni to chętnie wędrują po zbiorniku.

Cytat:
A co do korka w terrarium to jest to taki korek:
http://www.e-podlogi.pl/product_info...products_id=43
Więc pomysł z okruchami odpada. Proszę o inne propozycję.
To rusz wyobraźnią Możesz przykleić (np. na sylikon) wszytsko co sobie wymyślisz: żwirek, patyczki, korę itp.
stare 11-29-2008, 20:42   #5
Jakub Downar
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Czyli, że u Gekonów to prawdopodobnie hierarchia(jedzenia mają pod dostatkiem, aczkolwiek karmiłem je świerszczami po 2 tygodniowej głodówce). Dla Kamyka terrarium będę robił 100x60x100, a na dolne fragmenty ścian w terrarium coś wymyślę. Jakieś kamienie lub żwirek, bo podoba mi się ten pomysł ;P
Czy taki żwirek będzie się trzymał płyty meblowej przyklejony zaprawą do kafelek ?

Theo, dziękuję Ci bardzo za pomoc i pozdrawiam
Jakub Downar-Gekoniasty
stare 11-29-2008, 20:52   #6
Łukasz Stańczyk
Administrator

Domyślnie

Będzie się trzymał. Tylko taka drobna rada - jak wysypiesz żwirek już na zaprawę to dodatkowo go dociśnij
stare 11-29-2008, 20:56   #7
Jakub Downar
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Dobra, dzięki ! Zrobię tak jak mi radzisz
Theo, jesteś boski ;P
Pozdrawiam !
Jakub Downar-Gekoniasty

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania