Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Prawne aspekty terrarystyki

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 01-31-2009, 13:45   #1
melartic
nowo zarejestrowany

Domyślnie paiery, świstki Pomocy

Witam
Mam Ptasznika Kędzierzawego dorosła samica. Chciał bym ją „połączyć” ze samcem. Oboje nie mają absolutnie żadnych papierów, nigdzie nie są zarejestrowane, a już na pewno nie były u weterynarza po „świstek”, jeżeli w ogóle jest on konieczny.

Dodam też, że ptaszniki powyżej wymienione (samiec, samica) były zakupione w sklepie zoologicznym jak już były dorosłe. Jakiś miesiąc temu. No samiec troszkę młodszy od samicy.
Bynajmniej przy zakupie nie wręczono mi żadnej kartki, świstka.

I teraz moje pytanie. Jeżeli będę mieć młode czy mogę je spokojnie sprzedawać przez neta, nie posiadając żadnych dokumentów. Jeżeli nie, to co mam zrobić by mieć czyste sumienie i nie martwić się że „jutro” ktoś zapuka do mych drzwi?

Kolejne pytanie. Jakie ptaszniki (gatunki) można sprzedawać przez neta lub na „żywca” tak by nie wysyłać „dawać” razem z nimi żadnych papierów np. że pochodzą z mojej hodowli itp. Itd. I żeby było to zgodne z prawem.

Podsumowując nienawidzę biurokracji, ślęczenia u lekarza, tym bardziej u weterynarza, a nie chcę być na bakier z prawem.

Były już fota tego typu ale żadne według mnie nie wyjaśniały dobitnie sytuacji sprzedaży ptaszników ani ich kupnie.
melartic jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-30-2010, 15:23   #2
terrasklep.pl
nowo zarejestrowany

Domyślnie dokumenty na brachypelmy

poczytaj sobie moje dwa artykuły na www.terrasklep.pl zakładka artykuły , o tym jak sie wyrabia dokumenty na brachypelmy i o tym jakie dokumenty trzeba posiadać aby legalnie posiadać ptasznika z gatunku brachypelma
terrasklep.pl jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-30-2010, 15:37   #3
terrasklep.pl
nowo zarejestrowany

Domyślnie

krótko mówiąc, na brachypelmy aby je sprzedawać trzeba mieć "zaświadczenia o urodzeniu w niewoli wydane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii" , każdy mlody ptasznik musiałby mieć osobne zaświadczenie ponumerowane i wtedy móglbyś je sprzedawać. Jeżeli nie bedziesz miec tych zaświadczen to moim zdaniem niema sensu nawet się ogłaszać bo jak źle trafisz albo ktoś cie zakapuje to po sądach się będziesz włóczyć przez długi czas... i nie są to przypuszczenia bo już kilka osób tak miało.

Co do tego że kupiłeś bez żadnego świstka to tak się zdarza a nawet prawie zawsze tak jest jezeli chodzi o zwykłe sklepy. Oni tam mają marną wiedzę na temat CITES i pająków. Jednak jeżeli kupiłeś je w sklepie powinieneś mieć paragon który w tym przypadku jest bardzo ważny bo w razie czego miałbyś dowód na to że nie przywiozłeś tych pajaków z wycieczki tylko kupiłeś legalnie w sklepie. Więc może sie udaj do sklepu po paragon/fakturę wtedy będziesz mógł spokojnie spać. A jeśli na rodziców będziesz mieć chociaż te paragony to zaświadczenia na młode będziesz mógł wyrobić. Takie zaświadczenie na cały kokon kosztuje 17zł o tym też napisałem dokładnie w artykule

Tylko pająki których nazwa zaczyna się od Brachypelma wymagają dokumentów ponieważ są na liście CITES. Natomiast wszystkie pozostałe gatunku można rozmnażać i sprzedawać gdzie tylko chcesz bez żadnych papierów. Jest jeszcze lista zwierząt niebezpiecznych ale ostatnio była jakaś zmiana i już chyba nie ma na niej ptaszników. A byly tam tylko najgroźniejsze gatunki.
terrasklep.pl jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania