Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Ptaszniki i pozostałe pajęczaki

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 02-25-2010, 19:59   #1
OmeGa190596
nowo zarejestrowany

Domyślnie Poczatki hodowli.Wybor ptasznika

Witam. Mysle nad zakupem ptasznika ACANTHOSCURRIA GENICULATA o ile dobrze kojaze to to jest ten bialokolanowy. Czy to dobry wybor? Czy jest on agresywny? Karmic go myszami? Nie bedzie gryzl jak sie go wezmie na rece? Jak go przyzwyczaic .. To tyle;] dziekuje za odpowiedzi
OmeGa190596 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-26-2010, 09:26   #2
Tomasz Drożdżal
Moderator

Domyślnie

Witam!

Wybór "białokolanowego" na swojego pierwszego ptasznika nie koniecznie jest dobrym pomysłem. Ptasznik bywa bardzo agresywny. Podając mu pokarm należy robić to długą pincetą (nawet przy podrostku taka długości 30cm nie będzie za długa...), gdyż, z reguły wiecznie głodne, osobniki tego gatunku mogą pomylić naszą dłoń z pokarmem i próbować ją ugryźć. Jeśli nadarzy się okazja, to zrobi to w mgnieniu oka - szybciej niż zdążymy cofnąć dłoń.
Czy karmić myszami? Jeśli osobnik będzie dostatecznie duży, to oczywiście można próbować. Nie jest to jednak zbyt polecany rodzaj pokarmu.
Polecam lekturę artykułu: Czym karmić ptaszniki ?, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat innego rodzaju "karmówki", możliwej do podawania.
Jak wspomniałem - ptasznik ten bywa agresywny, więc nie poleca się brania go na ręce. Prędzej czy później skończyć się to może ugryzieniem. Nie da się go oswoić, czy przyzwyczaić do tego.

Na pierwszego ptasznika zawsze polecam inny gatunek - Chromatopelma cyaneopubescens. Nie osiąga tak imponujących rozmiarów jak Acanthoscurria geniculata, nie mniej jednak jest bardzo pięknie ubarwiony (bardzo kolorowe młode tego gatunku; dorosłe osobniki niebieskie z pomarańczowym odwłokiem), stosunkowo szybko rosnący i równie żarłoczny co "białokolanowy". Jego hodowla z pewnością przysporzyć może nie mniej radości niż hodowla A.geniculata, a będzie bardziej "bezpieczna" dla początkującego. Nie mniej jednak i tego gatunku nie polecam brać na ręce - czy to ze względu na ryzyko ugryzienia, czy ze względu na często niezbyt przyjemny w skutkach kontakt z włoskami parzącymi obecnymi u większości ptaszników nowego świata.

Pozdrawiam,
Tomek

© 2008-2010 by Tomasz Drożdżal
Tomasz Drożdżal jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-26-2010, 19:34   #3
Sanbi9
bywalec

Domyślnie

mogę poprzeć poprzednika i zaproponować jeszcze takie jak ;
cyclosternum fasciatus,
grammostola pulchripes
i przede wszystkim Euathlus vulpinus
Sanbi9 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-26-2010, 10:57   #4
yumyum
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Chromatopelme cyaneopubescens jest faktycznie bardzo ładnie ubarwionym ptasznikiem, ma dość ciekawe zachowanie i robi dużo pajęczyny. W terrarium zawsze coś się dzieje
Jako swojego pierwszego ptasznika kupiłam A.geniculate i powiem szczerze, że nie polecam tego pająka jako pierwszego. Momentami potrafi być naprawdę szybki i agresywny. Zanim się do niego przyzwyczaiłam minęło sporo czasu.
Teraz zaczęłabym swoją przygodę z ptasznikami raczej od Brachypelmy. Zauważyłam, że są one pogardzane przez hodowców, ponieważ są bardzo spokojne. Jako pierwszy ptasznik nadają się idealnie. Hodując takiego ptasznika można się przyzwyczaić do ich zachowań. Np. takie gatunki jak Brachypelma smithi, B.auratu czy B.boehmei są bardzo ładnie ubarwione.
Jeśli w ogóle nie miałeś styczności z ptasznikami to Brachyplemy mogą być bardziej odpowiednie dla Ciebie niż Chromatopelma.
Nie polecałabym natomiast Cyclosternum fasciatum. Są łagodne, ładnie ubarwione ale przeważnie się chowają. Ja swojego nie widziałam od kilku miesięcy Zamist Grammostoli pulchripes poleciłabym Grammostole pulchre. Są droższe i trudno dostępne, ale za to bardzo ładne.
Jako pokarmu nie polecam myszy. Swoje pająki karmię owadami z własnej hodowli: Świerszcz domowy i Karaczan turecki. Młode osobniki można karmić mącznikami odpowiedniej wielkości. Wolę nawet maluchom dawać żywy pokarm niż kroić mączniki albo dzikuny.
yumyum jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
pająk, ptasznik

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania