Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Węże jadowite

Serwis współpracujący:

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 01-12-2011, 18:30   #1
niezapominajka
nowo zarejestrowany

Domyślnie podawanie B12 u węzy jadowitych

witajcie,
na ostatnim zaliczeniu prowadzący zagiął mnie pytaniem w jakim celu wężom jadowitym podaje się wit. B12. Usłyszał to w którymś programie Cejrowskiego. Zastanawiam się czy nie ma to jakiegoś powiązania w pozyskiwaniem jadu do surowic.. Zaznaczam że nie chodzi o podawanie wit ludziom po ugryzieniu, tylko wężom. Przegrzebałam wszystkie książki i polski internet ale niestety nic nie znalazłam.
Może ktoś widział ten program albo posiada jakąś KONKRETNĄ wiedzę na ten temat?
Będe wdzięczna za pomoc
niezapominajka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-12-2011, 19:40   #2
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Znasz jakieś szczegóły w jakim kontekście informacja ta ukazała się u Cejrowskiego?

Generalnie witamina ta jest między innymi lekiem na niedokrwistość, oraz chroni komórki nerwowe i neuroprzekaźniki, co przydaje się w leczniu poszkodowanych z niektórych rodzajów pokąsań ale to u ludzi, a nie podawana zwierzętom...

W przypadku zwierząt witaminę tę podaje się wężom między innymi w celu wsparcia prawidłowego budowania kośćca ale to nie tylko wężom jadowitym ale także innym gadom, a nawet ludziom...
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-12-2011, 20:04   #3
niezapominajka
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Niestety żadnych szczegółów odnośnie programu nie znam, ale znając cejrowskiego biegał gdzieś pewnie po buszu z tubylcami, spotkał jakiego jadusa i opowiedział ciekawostkę.. . Zastosowanie wit B12 ogólnie znam, dużo jest tez informacji o dobrym jej wpływie na organizm człowieka po ukąszeniu ale doktorkowi chodzi konkretnie o węże jadowite. Wydaje mi się że musi to mieć jakiś głębszy sens i cel w ratowaniu życia ludzi bo kto normalny będzie ryzykował iniekcje jadusowi czegokolwiek dla celów nieistotnych
niezapominajka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania