Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Węże jadowite

Serwis współpracujący:

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 05-26-2009, 08:37   #1
Piotr Michałowski
nowo zarejestrowany

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Piotr Michałowski
Domyślnie Bitis spp. Siła, praca mięśni.

Zainteresowało mnie zdanie znajomego na temat jednego z Bitisów - gabonica. Podobno te dorosłe są potwornie silne. Silniejsze nawet niż niektóre Pytony. Czy jest możliwe, że praca mięśni w przypadku tych węży przebiega inaczej niż u dusicieli? Czy może chodzi tylko i wyłącznie o ich masę? Widział ktoś kiedyś przekrój tkanki mięśniowej któregoś gatunku z rodzaju Bitis? Czy są jakieś znaczne różnice między dusicielami?
Piotr Michałowski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-30-2009, 02:46   #2
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Dorosłe Bitis gabonica rhinoceros, dorastają do naprawdę pokaźnych rozmiarów (nawet do 2m) zachowując jednoczenie bardzo dużą masę ciała. W związku z powyższym siłą rzeczy wąż ten dysponuje potężną siłą ale w żaden sposób nie twierdził bym, że jest silniejszy od np. Pythona, chociaż szybkość ukąszenia jest z pewnością niewymiernie większa.
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-30-2009, 08:32   #3
Marcin Kościuk
Moderator

Domyślnie

Te węże to tzw. kluchy. Podrośnięty, nie wspominając o dorosłym osobniku, nie jest w stanie się podwinąć co może świadczyć tylko o braku siły mięśni.
Marcin Kościuk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-30-2009, 10:12   #4
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Z czego nie jest w stanie się podwinąć? Jeśli mówisz o tailingu, to niestety muszę Cię zmartwić... Na zachodzie regularnie przestrzegają, żeby nie korzystać z tailingu, bez asekuracji haka, bo węże te jeśli mają gorszy dzień bez problemu podbijają do samej ręki z pełnego zwisu.

Jeśli chcecie poczytać o gabonach, to zachęcam między innymi do zapoznania się z tym artykułem:
http://www.snakegetters.com/demo/gaboons.html
Ludzie, którzy Tworzą tą stronę mają dwa razy więcej doświadczenia niż my wszyscy razem wzięci, więc warto korzystać z ich zasobów wiedzy.
stare 05-30-2009, 16:45   #5
Marcin Kościuk
Moderator

Domyślnie

Ja nie napisalem jak pisza na zachodzie ja pisze jak bylo u moich podrosnietych gab ktorych troche juz przez kilka lat mialem.

I rzecza normalna jest zeby przy tallingu zawsze miec w drugiej rece hak bo waz jest niespokojny jak zwisa bez kontaktu z jakimkolwiek podlozem czy tez hakiem... Z drugiej strony chcial bym widziec chociazby 1-2 kg gabe ktora trzymana za ogon podwija sie bez wczesniejszego "odbicia" od podloza.
stare 05-30-2009, 23:23   #6
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Ja też tego nigdy nie widziałem ale nie znaczy to, że jest to nie możliwe Skoro są takie doniesienia, potwierdzone i ludzie przestrzegają przed tym, to znaczy, że coś w tym jest
stare 05-31-2009, 03:23   #7
Marcin Kościuk
Moderator

Domyślnie

Ludzie przestrzegaja przed wychodzeniem podczas burzy z domu, a jednak ryzyko ze sie cos stanie podczas takowej burzy jest mikrospokojne...
stare 05-31-2009, 11:57   #8
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

No tak, jest to argument gdyż jest to w zasadzie sytuacja similarna Tylko trzeba sobie zadać pytanie, czy jest potrzeba by się narażać...

Co innego jak jesteś w sytuacji podbramkowej, bo np. pękł Ci hak (chociaż na to też powinno się być przygotowanym), a co innego jak świadomie powtarzasz tą samą ryzykowną czynność.
stare 05-31-2009, 12:27   #9
Piotr Michałowski
nowo zarejestrowany

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Piotr Michałowski
Domyślnie

Dzięki za odpowiedzi
Piotr Michałowski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-31-2009, 13:39   #10
Marcin Kościuk
Moderator

Domyślnie

A jak peknie ci drugi to miec pod reka trzeci, itd itd....
Wymieniac mozna w nieskonczonosc, ale trzeba sobie zdac tez sprawe ze im bardziej kombinujemy, udziwniamy tym ryzyko mimo wszystko staje sie rowniez wieksze. Dlatego jestem zwolennikiem prostych metod i ulatwiania sobie zycia - bo chyba o to chodzi - nie kosztem bezpieczenstwa.
Nie mialem jeszcze sytuacji ze musialem zrobic jakas czynnosc inaczej niz bym planowal poniewaz np. pekl mi hak, waz wypadl mi z reki czy sie podwijal, itp. chociaz z drugiej strony moje doswiadczenia z jadami zaczaly sie dopiero troche ponad 4 lata temu.
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania