Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Węże jadowite

Serwis współpracujący:

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 12-28-2008, 00:11   #1
Persephona8
nowo zarejestrowany

Lightbulb Powikłania po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą

Czy ktoś z Paśńtwa został ukąszony przez żmiję zygzakowatą> Czy były jakieś powikłania, typu ograniczona sprawność ruchowa i kiedy ustępowała?
W połowie sierpnia zostałam ukąszona przez żmiję, w szpitalu spędziłam 2 tygodnie (nie mogłam w ogole chodzić co było spowodowane obrzękiem>, następnie w domu leżałam jeszcze z tydzien przy czym poruszalam sie tylko na drugiej nodze z pomocą kul. Obrzęk stopniowo zanikał, jednak teraz minęło ponad 4 miesiące i mam poważne problemy z chodzeniem. Pomimo ograniczonej sprawnosći ruchowej na nodze w okolicy kostek i na podbiciu występuje obrzęk, sprawia mi ból przy chodzeniu. Jeżeli ktoś wie kiedy on ustąpi i odzyskam sprawność ruchową to proszę o odpowiedz, bądz po prostu o opisanie swojego przypadku.
Persephona8 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-28-2008, 20:24   #2
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Generalnie o ile wąż nie uszkodził podczas ukąszenia nerwu, to zazwyczaj niedowład ustępuje, nawet jeśli trwa to sporo czasu. Niedowład może być też wynikiem ucisku opuchniętej tkanki ale wtedy zazwyczaj jest połączony z dość uciążliwym bólem. Istnieje jeszcze trzecia opcja, dość mało prawdopodobna ale jednak możliwa. Jedna z osób o których słyszałem została ugryziona przez węża, straciła ona możliwości ruchowe w dłoni i nikt nie był jej w stanie powiedzieć co tak naprawdę się stało. Z czasem jednak miejsce ukąszenia zaczęło ropieć i wraz z ropą z rany wypadł mały fragment zęba, który uciskał na nerw. Od tego czasu jego
ręka jest całkowicie sprawna.

Inna prawdą jest również fakt, że działanie jadu często jest odczuwalne w organiźmie nawet bardzo długo po ukąszeniu, więc mimo wszystko trzeba wykazać się również sporą cierpliwością. Życzę dużo zdrowia i poczekajmy na odpowiedzi innych.
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-04-2009, 17:38   #3
Filip Wójcik
nowo zarejestrowany

Domyślnie

a jak wygląda miejsce ukąszenia ? Zagoiło się czy jest jeszcze ślad ? Nie próbowałaś niczym zniwelować opuchlizny ?
4 miesiące to mimo wszystko trochę długo.
Filip Wójcik jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-09-2009, 13:56   #4
Persephona8
nowo zarejestrowany

Lightbulb

W miejscu ukąszania nie ma żadnego śladu. Wszystko się zagoiło. Jedyny problem stanowi opuchlizna i obrzęk. Próbowałam to zlikwidować różnymi preparatami: lioton 1000 (z heparyna), tabletkami Pelethrocin, Detralek, Calcium dopesilate, zastrzyki Fraxiparine, Galvanox, Aescin, Venesin (tabletki z kasztanowca), z maści i żelów rownież te pochodzenia z kasztanowca,jak również żywokostu, heparin, alkacet...stosuje opaskę uciskowa i podkolanowki przeciwzylakom. Moje OB wynosi 50 (norma do 12). Ostatnio byłam u lek chirurgii naczyn - ale z nimi wszystko ok, wiec dostalam maść przeciwzapalna butapirazol i za 2 tyg mam przyjsc jezeli nie pomoze po skierowanie na fizjoterapie. podobno dobrze by było udać sie do lek chorob zakaznych odzwierzęcych... Poza tym dostalam skierowanie na badanie na bolerioze (od paru tygdoni boli mnie szyja i mięsnie w okolicy łopatki, kręgosłupa i dostalam od tej nogi zapalenia węzłów chłonnych pachwinowych...
stare 01-10-2009, 14:07   #5
SUPPAGEN
bywalec

Domyślnie

Lepiej to załatwiaj gdzie się da - Zrób sopbie nawet prześwietlenie pod kątem odprysków i pozostawionych kłów - Jak dla mnie to wygląda na wewnętrzną infekcję albo coś jak reakcję alergiczną. Wnioskuje po tym ze ból promieniuje na inne części ciała niż ukąszona kończyna) to juz chyba za poźno zeby obecny teraz
bół był wywołany ciągłym dzialaniem tak stosunkowo słabego jadu ...Zapytam jednego lekaza u siebie w mieście moze cos poradzi ... mądrego...

Powodzenia.
SUPPAGEN jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-10-2009, 15:37   #6
muenteri
bywalec

Domyślnie

stosunkowo to nie jest słaby jad,sa oddzialy toksologiczne - zadzwon i umow sie na wizyte proste
muenteri jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-11-2009, 18:10   #7
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Rozmawiałem ostatnio ze znajomym, który miał podobny przypadek. Również długo toksyny oddziaływały na organizm utrzymując opuchliznę wokół ukąszonej kończyny, pomogło dopiero całkowite oczyszczenie organizmu. On wykonał to poprzez głodówkę na samej wodzie. Brzmi absurdalnie i nie mówię, że musi pomóc w Twoim wypadku ale w jego dało to odpowiedni efekt. Dodam, że podobnie jak Ty miał wykonywane wszelkie badania i nic one nie wykazały.

Suppagen nie kły ale jak już to zęby jadowe, kły występują u zupełnie innej grupy zwierząt.
stare 01-11-2009, 22:56   #8
SUPPAGEN
bywalec

Domyślnie

Cytat:
Napisał Grzegorz Porowiński Zobacz post
Suppagen nie kły ale jak już to zęby jadowe, kły występują u zupełnie innej grupy zwierząt.
Złapałem się na tym po napisaniu dopiero , zaznacze ze hoty nie są moją mocną stroną
Pozdrawiam.
SUPPAGEN jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-12-2009, 11:34   #9
Persephona8
nowo zarejestrowany

Post Kontynuacja

Witam ponownie,
zatem próbowałam się umówić do lekarza chorób zakaźnych odwzierzęcych. A tak w skrócie do poradni chorób zakaźnych w Cieszynie, leczą tam bolerioze itp. Terminy dopiero na kwiecień przy czym podkreślałam że mam powikłania, komplikacje itp. Hmm... dziś bylam na badaniach krwi (ciekawi mnie wysokość OB) oraz zrobiłam banadnie przeciw ciał przeciw boleriozie (wyniki za 2 tyg - cena 50 zł NFZ nie refunduje).
Nie musze dodawać że przepisany butapirazol nie pomaga.
Czy mogłabym uzyskać więcej inforamcji odnoścnie tej głodówki zdrowotnej?? Tzn ile trwała?
Kolejny termin do lekarza na 20go stycznia, po skierowanie na fizjoterapie.
PZDR.
stare 01-12-2009, 12:52   #10
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Wiesz co, najgorszy problem z jadami jest taki, że nikt ich do końca nie poznał... Analizując poszczególne frakcje jadu wydaje się, że człowiek jest w stanie określić tylko jego ogólną formę. Prowadzone kiedyś badania nad syntetycznymi jadami i ich użyciu w produkcji surowicy dowiodły, że mimo najdokładniejszych technik nie udało się stworzyć jadu, identycznego z naturalnym. Dzięki temu w bardzo prosty sposób można wydedukować iż w jego skład wchodzą jeszcze inne cząstki, nie zawsze poznane, które w sposób znaczący wpływają na stopień jego toksyczności, a zarazem na utrzymywanie się objawów po ich zaaplikowaniu.

Idąc dalej tym tropem okazuje się, że pokąsany człowiek odczuwa efekty, które na pozór nie są zauważalne dla poszczególnych prostych badań lekarskich. W mojej opinii to co obserwujesz na własnym ciele w żaden sposób nie jest związane z obecnością chorób odzwierzęcych ale raczej z obecnością cząstek zawartych w toksynie Vipera berus, które nie zostały jeszcze wydalone z Twojego organizmu.

Podam przykład. Ukąszenie popularnego w Polsce Pterinohilus murinus, którego na jad na pozór nie powinien zabić człowieka, zostawia w organiźmie swoje odbicie nawet do roku po wypadku! Objawia się to skórczami oraz bólami różnych części ciała, oraz różnymi innymi w zależności od przypadku dysfunkcjami. Początkowo owe objawy są strasznie silne jednak z czasem ich natężenie się minimalizuje ale utrzymuje nadal przez bardzo długi czas.

Znane mi sa przypadki strasznie silnych bólów, które wystąpiły po ukąszeniu, mimo iż ŻADNE badania nie wskazywały błędów w funkcjonowaniu organizmu. Znajomy jeździł wielokrotnie do szpitala ze strasznymi bólami nerek ale wszystkie ich badania pokazywały iż wszystko jest w najlepszym pożądku. Wniosek z tego jest taki, że mimo ustąpienia objawów głównych, nadal dopóki organizm nie poradzi sobie z wszystkimi składowymi toksyny występują objawy poboczne. Jedynie całkowite oczyszczenie zalegających w organiźmie toksyn uwolni Cię od wszystkich objawów. W mojej opinii, w Twoim wypadku nie jest to uszkodzenie trwale ale niestety troszkę potrwa zanim się pozbędziesz dolegliwości. Istnieje jeszcze możliwość uszkodzenia nerwów w wyniku ich naruszenia przez zęby jadowe ale nie wiązaloby się to raczej z taką opuchlizną.

Jeśli chodzi o oczyszczającą głodówkę, która jest metodą dość radykalną (ale jak doświadczenie pokazuje skuteczną) to sprawdzę dokładnie i jeszcze raz Ci napiszę ale było to ok 2 tygodni. Zrób badania na obecność toksyn w Twoim organiźmie, może takie badanie coś wykaże. Największy problem w Polsce leży w tym, że nasi lekarze nie są przygotowani na leczenie tak złożonych przypadków, gdyż występują one raczej rzadko, w związku z powyższym zazwyczaj rozkładają ręce. Mojego znajomego odprawili całkowicie z kwitkiem, powiedzieli "przykro nam ale nie jesteśmy w stanie panu pomóc" i od poczatku do końca walczył z jadem w zasadzie sam... Teraz dzięki temu jestesmy bogatsi o kolejne doświadczenia ale oby mnie takich wypadków/
Odpowiedz

Tagi
powikłania, ukąszenie, żmija zygzakowata

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania