Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Prawne aspekty terrarystyki

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 07-17-2009, 10:54   #1
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie Projekt poprawki odnośnie gatunków uznanych za niebezpieczne.

W ślad za proj. rozp. o gatunkach "obcych" Min.Środ. wypuścił projekt nowego rozporządzenia o gatunkach "niebezpiecznych". Ale czy ono jest nowe? Poczytajcie, bo widać że do urzędników nic nie dotarło. Znów, tradycyjnie, trzeba pisać i protestować.

http://www.mos.gov.pl/artykul/2428_p...sortowych.html

Tutaj znajdziecie tekst:
Nowy projekt po rzekomych poprawkach.

Oczywiście PST skomentowało stosownie niniejsze opracowanie podczas procesu zbierania na jej temat opinii jednak jak widać ŻADNE zmiany nie zostały uwzględnione.
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-17-2009, 20:05   #2
Marcin Kościuk
Moderator

Domyślnie

smiech na sali...

Właściciele zwierząt należących do I kategorii w terminie 6 miesięcy od
dnia wejścia w życie przedmiotowego rozporządzenia są zobowiązani przekazać zwierzę podmiotowi
uprawnionemu do posiadania. Szacuje się, że przekazywanie zwierząt ogrodom zoologicznym
występować będzie w jednostkowych przypadkach i dlatego te placówki nie powinny mieć problemów
z ich przejęciem.

Ostatnei zdanie przypadlo mi najbardziej do gustu. Nie wiem czy wszystkie ogrody zoologiczne europy byly by w stanie tak od razu przyjac wszystkei zwierzeta z kategorii I ktore sa w rekach prywatnych hodowcow w Polsce a co tu dopiero mowa o polskich ogrodach zoo z wycieniowaniwanymi budzetami.
Marcin Kościuk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-17-2009, 23:04   #3
Keplianica
Owadziara

Domyślnie

powiedzcie mi proszę, jak się czipuje bezrkęgowce??? Bo nie potrafię sobie wyobrazić 2 osobników dajmy na to któregoś z pajęczaków z II kategorii, które dałoby się rozróżnić po zdjęciach lub innych cechach szczególnych...
stare 07-17-2009, 23:13   #4
Synapsyd
Moderator

Domyślnie

Jeszcze kilka miesięcy temu warszawskie zoo poinformowało, że pozbędzie się swoich własnych jadowitych węży, bo nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ilości surowic. A nie była to jakaś specjalnie wielka kolekcja.

http://www.forum.dracomagazyn.pl/showthread.php?t=964
Synapsyd jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-18-2009, 02:38   #5
Michał_G
nowo zarejestrowany

Domyślnie

"Minister Środowiska podejmując wyżej wymienione działania liberalizuje istniejące przepisy, tak by były bardziej przyjazne dla obywateli"

Może ktoś mi wyjaśnić dla kogo mają być przyjazne te przepisy, bo chyba nie dla terrarystów.

Rozumiem, że w myśl projektu poprawki będzie wymagana zgoda (pewnie jeszcze odpłatna) na posiadanie/sprzedaż wszystkich gatunków dusicieli osiągających powyżej 2 metry np. popularnych w hodowli Boa constrictor.

"Wprowadzenie szczegółowych przepisów wykonawczych nie jest zaskoczeniem dla podmiotów zajmujących się hodowlą i obrotem tymi gatunkami zwierząt, co trudno uznać za naruszenie konstytucyjnie chronionego prawa własność"

Czy wiedza o tym, że państwo planuje mi odebrać moją własność, powoduje iż jestem pozbawiony prawa do własności gwarantowanego przez konstytucję?
Czyżby ministerstwo celowo odczekało jakiś czas, aby "podmiot wykonawczy" nie był zaskoczony, tym samym próbując pozbawić nas argumentu, że wprowadzane rozporządzenie jest niezgodne z konstytucją?
Michał_G jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-26-2009, 21:40   #6
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Nic mi nie wiadomo o placówkach, do których rzekomo niniejsze zwierzęta miałyby być przekazywane. Ogrody zoologicznego z tego co wiem wypierają się przed przyjęciem takowych okazów.
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-27-2009, 16:26   #7
macraei
Moderator

Domyślnie

Przynajmniej się odstosunkowali od waranów. Jak mnie bedzie satć na komodo to i pozwolenie sobie załatwię.

Jak przedmówców i nas rozczula obowiązek czpiowania- czegokolwiek- już wyrażaliśmy się na ten temat przy okazji równie głupiego pomysłu- wg nas ksiąg rodowodowych- fotografowania( już widzę tych speców od fotek- ta kropka na ogonie czy inna), i oddawania w ręce placówek zwierząt.Chociaż.. W krakowskim zoo przyjęli by wszystko- bo za miesiąc już by nie żyło..Może łącznie z nimi-jakby dostali choć procent krakowskich jadusów
stare 08-05-2009, 18:45   #8
Pituophis
bywalec

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Pituophis
Domyślnie

Ja zaczynam już tracić nadzieję że cokolwiek związanego ze zwierzętami w Polsce będzie uregulowane normalie.

Księgi rodowodowe nie są głupim pomysłem. Być może, gdyby istniała dokumentacja hodowlana choć kilka pokoleń wstecz, trudniej byłoby przyjmować choćby "jednostkowość hodowli" pytonów siatkowanych...
Pituophis jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-05-2009, 18:49   #9
Pituophis
bywalec

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Pituophis
Domyślnie

W wielu krajach, choćby w UK, istnieje obowiązek chipowania zwierząt z załącznika A UE, jeśli jest to wykonalne. Czemu nie? Co w tym takiego złego?
Pituophis jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-07-2009, 20:56   #10
Grzegorz Mulkowski
Convenienter naturae vive

Domyślnie

Ja nadzieje już straciłem, dla władzy los zwierząt nie jest specjalnie istotny... Ciekaw jestem jak się to wszystko zakończy i czy się kiedyś zakończy... Zastanawiam się czy chociaż pomysłodawcy wierzą w to, że "uporządkują" sprawy zwierząt "niebezpiecznych"... Tylko czekać, aż wyjdą z inicjatywą zabronienia zwierząt z złączników...
Co do chipowania to nie wyobrażam sobie chipowania choćby Podarcis pityusensis.
Grzegorz Mulkowski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania