Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Ssaki egzotyczne

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 06-15-2009, 13:22   #1
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie Poważny problem... - "osierocona" samica.

Zwracam się do was, ponieważ mam pewny bardzo smutny problem. Jakieś tydzień lub półtora tygodnia temu u moich piesków zaczął się okres godowy, zaczęły robić sobie gniazdo i zaczęły się pierwsze próby kopulacji, jednak samica stale odtrącała samca, szczekając na niego i lekko go przygryzając aż do przedwczoraj gdy samiec dopiął swego. Niestety nie wiem czy doszło do zapłodnienia, bo sam akt(akurat ten który widziałem) był bardzo krótki, a samica potem odgoniła samca. Nie wiem czy przedtem już mu się udało, relacjonuję jedynie to co widziałem.

Zastanawiałem się czy nie odłączyć natrętnego samca, który stale zaganiał samicę, nie dając jej nawet spać, aż do wczorajszego smutnego dnia, gdy samiec pod naszą nieobecność otworzył sobie terrarium, wyszedł i spadł z niego na głowę na śliską powierzchnię paneli podłogowych skręcając sobie kark Zdarzało mu się wychodzić i pozwalaliśmy mu na to, bo potem i tak sam wracał do swojego domku do samicy. Jednak widać tym razem nóżki musiały mu się rozjechać, bo zwierzątko nie przeżyło

Mam teraz do was pytanie, czy istnieje jakiś sposób by określić u ssaków czy doszło do zapłodnienia bez specjalistycznych badań lekarskich, bo nie chcę stresować i tak już skołowanej samicy... Jeśli nie doszło i samica nie będzie miała młodych to zapewne oddam ją komuś, kto ma już pieskie preriowe, żeby nie siedziała sama, tylko ze swoimi pobratymcami, no chyba, że uda mi się gdzieś dostać dorosłego samca.

p.s. Tym bardziej mi go szkoda, ponieważ stale razem się przytulały, dbały o siebie nawzajem codziennie pielęgnując swoją sierść, a samiec nawet potrafił przykrywać samiczkę, gdy ta leżała poza gniazdem
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-15-2009, 16:19   #2
Natalia Maj
Vipera Onseni

Domyślnie

niestety nie ma szansy na określenie czy samica została zapłodniona.

Bardzo nam przykro z powodu samczyka
stare 06-16-2009, 22:10   #3
Keplianica
Owadziara

Domyślnie

Jejku straszna szkoda ;(
Samiczka powinna sama dać sobie radę, ale na pewno będzie teraz czuła się nieswojo samotnie... ciążę rozpoznasz jak sądzę dopiero po brzuszku i sutkach....
stare 06-16-2009, 22:26   #4
Łukasz Stańczyk
Administrator

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Łukasz Stańczyk
Domyślnie

Współczuje. Dość nietypowa sytuacja.
Co do ciąży to napewno powiększenie sutków będzie oznaką ciąży. Ja u swojej samicy Burunduka ciąży w ogóle nie dostrzegłem - zorientowałem się dopiero jak pojawiły się młode. Jedyną oznaką, która mogła by wskazywać na ciążę, to to, że większość dnia spędzała schowana w gnieździe, co do tej pory się nie zdarzało.
stare 06-17-2009, 00:30   #5
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

W takim razie jest pewna nadzieja, ponieważ samiczka z trocin, strzępków materiału oraz z takiej sztucznej waty, którą wyciągnęła z zabawek, którymi się bawiła zrobiła sobie mega gniazdo. Praktycznie jej nie widać, wychodzi tylko na jedzenie i straszna kulka się z niej zrobiła... mam nadzieję, że nie z powodu otyłości wynikającej z nieodpowiedniej ilości pokarmu. Samiec jadł tyle samo i był sporo od niej chudszy. Jak będę miał jakieś informacje na ten temat, to dam wam znać. Jednak jeśli to co obserwuje nie jest wynikiem diety, to wskazywałoby na to, że zapłodnienie nastąpiło już nieco wcześniej przy pierwszych próbach samca...
stare 06-17-2009, 00:37   #6
Łukasz Stańczyk
Administrator

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Łukasz Stańczyk
Domyślnie

Mnie także nie udało się dostrzec pełnej kopulacji, a jedynie starania samca
No mnie się wydaje po tym co piszesz, że jest naprawdę duże prawdopodobieństwo ciąży. Moja samica, także robiła gniazdo z czego popadnie - wykorzystała nawet liście sztucznej rośliny. One raczej nie tworzą tak rozbudowanych gniazd bez powodu.
stare 06-17-2009, 12:21   #7
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Obyś miał rację
stare 08-02-2009, 15:53   #8
Mariusz Krawczewski
nowo zarejestrowany

Wyślij wiadomośc poprzez ICQ do Mariusz Krawczewski
Domyślnie

No niestety, najczesciej po zaplodnieniu samica odgania samca i nie pozwala mu wchodzic do gniazda. Najlepiej odstawic samca od momentu gdy samica po okresie dopuszczenia go zaczyna go odpedzac.
Mariusz Krawczewski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-03-2009, 00:29   #9
Grzegorz Pełka
Moderator

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Grzegorz Pełka
Domyślnie

Nie wiem jak u piesków preriowych, ale u innych zwierzaków można stwierdzić ciążę po zbadaniu pobranej krwi - stężenie prolaktyny czy nawet białek ostrej fazy.
Domowe sposoby - wnikliwa obserwacja - czy samica więcej je, czy przybiera na wadze, rozwój gruczołu krokowego, czasem niewielki wyciek z pochwy, itp.

Szkoda samczyka...

Pozdrawiam!

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania