Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Ssaki egzotyczne

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 07-12-2008, 15:54   #1
MasReptiles
nowo zarejestrowany

Domyślnie Jeże [Atelerix albiventris]

Witam.

Chciałbym uzyskać jakieś informacje na temat jeży, w niedalekiej przyszłości chcemy kupić kilka sztuk, ale nigdzie nie możemy znaleźć konkretnych informacji dotyczących wymiarów terrarium, rozmnażania i co najważniejsze w jakich grupach najlepiej trzymać jeżyki Czy jeśli w 1 terra będzie para młodych jeży to będą się one w przyszłości mnożyły, czy trzeba je rozdzielać ?

Z góry dzięki za pomoc
MasReptiles jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-13-2008, 13:15   #2
AGAM
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Terrarium im większe tym lepsze wg mnie minimum to 100/50 cm podstawy, wysokość jest mało ważna, zależy jak sobie urządziś to terra, czy chcesz robić jakieś piętra itp, ale ze względu na średnicę kołowrotka (minimum 30cm) wysokość minimalna to około 40cm.

Jeże trzyma się pojedynczo. Samice mogą żyć ze sobą zgodnie, ale w okresie odchowu młodych i tak trzeba je oddzielić, gdyż może dochodzić do kanibalizmu. Nie wolno łączyć razem zwierząt obu płci, gdyż nawet, jeśli będą żyły zgodnie, to samiec będzie ciągle nękał samicę, a ta będzie ciągle chodiła ciężarna, co dla jej organizmy byłoby bardzo wyczerpujące. Dlatego pary łączymy tylko w celu kopulacji. Są różne szkoły, jedni po prostu wpuszczają samicę na jedną noc do samca (nie samca, do samicy), inni na kilka dni, jeszcze inni trzymają parę tydzień razem, tydzień osobno i znowu tydzień razem. Ja stosuję z powodzeniem tę ostatnią metodę. Oczywiście gdyby jeże były w stosunku do siebie agresywne w ogóle nie wolno ich trzymać razem bez nadzoru.

pozdrawiam

aha - ważne jest też, żeby od małego jeże obu płci tryzmać osobno, gdyż szybko dojrzewają płciowo, ale nie fizycznie, co oznacza, że zbyt młoda matka może mieć problemu z ciążą i odchowem młodych. Samica powinna mieć przy pierwszej kopulacji 5-12 miesięcy.
AGAM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-13-2008, 13:34   #3
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Czy można dla jeży zrobić terrarium biotopowe? Wyłożyć je ziemią, mchem, kawałkami drewna, dodać rośliny, a sam kołowrotek do wybiegania schować np. gdzieś w dużym terra za jakimiś sztucznymi roślinami?
Grzegorz Porowiński jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-13-2008, 13:41   #4
AGAM
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Ocyzwiście, że można z tym, że jeże białobrzuche, to jeże pustynne, więc nie polecam ziemii piasku raczej też nie polecam - zbyt pyli. Trociny wydają się najlepszym rozwiązeniem, jeśli chodzi o cenę i jakość oczywiście można kombinować z czymś bardziej estetycznym Co do roślin, to przynam, że sam nie wiem i na razie nie próbowałem. W pustynnym biotopie, są one raczje zbędne, na upartego można kombinować z czymś nietrującym, gdyż jeże mogą "kosztować", ewentualnie umieścić rośliny w miejsu niedostpęnym dla jeży. Kołowrotek można jak najbardziej schować, można go wbudować w ścianę (sam mam częściowo wbudowane kołowrotki), można go w ogóle zrobić tak, żeby sam był ozdobą można też zrobić ładne tło - moje jeże mają tło stylizowane na coś podobnego do piaskowca
stare 07-13-2008, 13:51   #5
AGAM
nowo zarejestrowany

Domyślnie

tutaj widać kołowrotek i kawałek tła jak posprzątam u jeży to mogę zrobić fotkę całego terra

stare 07-13-2008, 14:12   #6
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Świetnie to wygląda

Powiedz jeszcze agam, jak jest z innymi odmianami. Czy są w handlu dostępne jeże żyjące w naturze w innych biotopach?
stare 07-13-2008, 14:16   #7
AGAM
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Teoretycznie wszystko można dostać. Jeśli chodzi o jeże jakie spotyka się w hodowlach, to prócz białobrzuchych widziałem jeszcze somalijskie i długouche - wszystko pustynne jak chcesz inny biotop, to polecam tenreki nie jeże, ale podobne
stare 07-13-2008, 17:20   #8
Łukasz Zientek
.spiderman.

Domyślnie

Bardzo mi się podobają! odkąd pierwszy raz zobaczyłem u AGAM-a na rękach do tej pory wzbudzają u mnie zachwyt. Powiedz AGAM czy stwierdzenie że jeże śmierdzą jest prawdziwe?
Łukasz Zientek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-13-2008, 17:32   #9
Grzegorz Porowiński
Administrator

Domyślnie

Ja to samo, jak Onsen wyciągnęła swojego jeża i zaczął prychać, stroszyć się i wbijać igiełki(nie lubi jak mu sie coś do nosa przykłada :P ) to po prostu oszalałem
stare 07-13-2008, 17:38   #10
AGAM
nowo zarejestrowany

Domyślnie

heh jeżopunktura po trzymaniu takiej fukającej kulki jest świetna

Łukasz - nie nie śmierdzą, oczywiście trzeba co jakiś czas sprzątać kupki, ale jeże załatwiają się w jedno miejsce, więc to nie problem.
Odpowiedz

Tagi
jeże

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania