Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Płazy

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 06-13-2009, 16:28   #1
Grzegorz Pełka
Moderator

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Grzegorz Pełka
Domyślnie Żaba rogata - czy wszystko z nią OK ?

Witam!
Mniej więcej dwa tygodnie temu moja żabka wciągnęła noworodka szczurzego, wcześniej apetyt jej dopisywał. Jednak od tego czasu odmawia pokarmu, a ostatnio zauważyłem, że zmieniła kolor i jest napuchnięta z prawej strony:

A to wcześniejsze zdjęcie żabki. Jak widać teraz ma bardziej matowe kolorki.

To wybrzuszenie to gaz, jest miękkie w dotyku, przy mocniejszym nacisku uwypukla się drugi bok.
Może tylko panikuję, to mój pierwszy płaz.. może być zaczopowana ? Od tego czasu nie było kupki.

Żabka jest trzymana w wilgotnym torfie, w temperaturze ok 22-26st w zależności od pory dnia.

Co polecacie robić?
stare 06-13-2009, 16:48   #2
Natalia Maj
Vipera Onseni

Domyślnie

nie za bardzo masz co zrobić. Obserwuj i to najlepiej tak by nie widziała. Może się dodatkowo odymać co utrudnia określenie zawartości żołądka. Możesz troszeczkę podnieść temperaturę ale uważaj,żeby jej nie ugotować.
stare 06-18-2009, 18:09   #3
Grzegorz Pełka
Moderator

Domyślnie

Z żabką już lepiej

zmieniałem wczoraj jej podłoże, na czas podmiany włożyłem ją do brodzika od prysznica, generalnie sytuacja stresowa. Żaba się zesikała Jak na tak małe stworzenie strasznie dużo tego płynu z kloaki wypłynęło.
Możliwe, że żabka po prostu opiła się wody, a moja bujna wyobraźnia dopowiedziała resztę.

Żabka nie jest już tak 'opuchnięta', jednak wciąż nie ma apetytu.
Aktualnie siedzi sobie w wodzie.

Jakiś miesiąc temu dałem jej rozmrożoną myszkę, okazała się być za duża, żaba po wciągnięciu prawie całej myszy, dosłownie wystawał tylko kawałek, zwróciła ją.
Mysz oczywiście trafiła do śmieci.

Jak myślicie, może to też wpłynęło na 'pohamowanie' jej apetytu? Obecnie poza brakiem apetytu wszystkie parametry ma w normie.

A może po prostu przywykłem do tego, że brzuszek mojej żabki nie ma dna?
stare 06-26-2009, 13:47   #4
ANIA
nowo zarejestrowany

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do ANIA
Domyślnie

Żabka tej wielkości będzie jadła już nie częściej niż raz w miesiącu. Za kilka miesięcy będzie jeszcze bardziej ,,ekonomiczna,, Dorosła żaba w okresie jesień -wiosna zjada średnio jedną mysz na 6 - 7 miesięcy (w zależności od temperatur w jej otoczeniu) Wiosną i latem, wraz ze wzrostem temperatur powietrza, dorosłe żaby rogate pobierają pokarm chętniej, raz na około 3 miesiące
Czego możemy oczekiwać od organizmu który porusza głównie oczami, a jego aktywność fizyczna umożliwia rosnącym tam roślinom oplecenie się w około żaby w ciągu 4 tygodni tak solidnie, ze trzeba się czasami namęczyć z przedarciem się do rogatki w celach wydobycia jej i wymiany podłoża
Pozdrawiam
A.
ANIA jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-26-2009, 18:30   #5
Grzegorz Pełka
Moderator

Domyślnie

I wszystko jasne
Żabol dojrzewa i tyle. Wczoraj zjadł kawałek kurczaka posypany witaminkami.

Pozdrawiam,
Grzegorz
stare 06-27-2009, 14:01   #6
ANIA
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Teraz, kiedy żabka rośnie, ale nie pobiera juz pokarmu tak często jak dawniej, odradzam podawanie kurczaka. Kawałek mięsa to mało wartościowy pokarm, dodatkowo w przypadku żab podawanie witamin jest dośc ryzykowne. Bo kto wie jakie witaminy podawać i w jakich ilościach? Raz dziennie czy raz w miesiącu? Nie ma odpowiedzi
Lepiej przegłodzić żabke trochę dłużej i podać jej myszkę, rybę, czy jakiegoś mini kurczaka (są tacy, ktorzy podają z powodzeniem, ja nie próbowałam, nie mam nawet dostępu ) bo jak wiadomo cały zwierz zawiera w sobie kości i wszelkie wnętrzności.
Witaminy ja osobiście odradzam, nie podaję a moja najstarsza żaba ma juz ponad 4,5 roku i jest w doskonałej kondycji. Wiadomo, żaba to wrażliwy stwór, jak się przedawkuje witaminy to może być gorsza sprawa. A kiedy się je przedawkuje tego nie wiadomo, bo czasem jednorazowa dostawa zbyt wielu witamin, lub nieodpowiednia ich kompozycja może być dla żabki dużym obciążeniem. Nie wiadomo tez jak z przyswajaniem tych sztucznych witamin
Bardzo ładna żabka - tak na marginesie. Pozdrawiam
stare 06-27-2009, 15:19   #7
Grzegorz Pełka
Moderator

Domyślnie

Witaminki dla gadów i płazów czeskiej firmy - dostałem woreczek w promocji.
Żaba dostała je po raz pierwszy od jakiś dwóch miesięcy, też nie chcę z nimi przedobrzyć.

Kurczak był 'przy okazji' - karmiłem pozostałe zwierzaki resztkami z obiadu. Żabka jest karmiona myszkami, szczurzymi oseskami i od czasu do czasu w ramach urozmaicenia jakiś karaluszek wpadnie

Pozdrawiam,
Grzegorz
stare 06-27-2009, 17:24   #8
Natalia Maj
Vipera Onseni

Domyślnie

jak już się tak ślicznie temat żab rozwinął. O jakich metodach leczenia nicieni u żab słyszeliście?
Podobno u znajomego padły żaby bo miały niecienie. Ja słyszałam o podawaniu preparatów dla ryb akwariowych.
stare 06-27-2009, 18:26   #9
ANIA
nowo zarejestrowany

Domyślnie

No ciekawy temat, ale dla mnie trudny. Niestety udało mi się raz jedną z moich żabek poczęstować robakami. Żabka była w złym stanie, myślałam, że juz po niej. Odrobaczyłam ją ale z wielką nieśmiałością i przerażeniem, ponieważ było to błądzenie po omacku, a żaba już była w stanie bardzo złym, więc ,,lepszy rydz niz nic,,....
Udało się, żabka żyje, ma się dobrze, ale to raczej fart, przypadek, więc nie będe wchodzić w szczegóły. Może przypadkiem zadziałałam dobrze, a może żaba miała silny organizm? Nie wiem więc się nie mądrzę.

Ja raczej zapobiegam. Nie podaję już dżdżownic z ogródka, ani żadnych łąkowych koników polnych (zresztą żaby za duże na takie mikro przekąski) podaję wyłącznie mrożone myszy i ryby z pewnego źródła. Robię co mogę, aby uchronić moje żaby przed zarobaczeniem.

Grzegorzu, nie ma witamin dla płazów i gadów. Oczywiście są takie produkowane, wiem, posiadam, podaję je ślimakom Ale gad to nie płaz i różnią się znacznie zapotrzebowaniem na witaminy i inne składniki
Nawet produkowanie witamin dla gadów wydaje mi sie nieporozumieniem, niektóre gady różnią się niemal wszystkim. Zawsze pytam osoby, dlaczego polecają podawanie preparatu X co tyle a tyle dni. Nigdy nie doczekałam się odpowiedzi... stara jakaś chińska receptura zasłyszana, czy jak??? Skąd ci ludzie biorą takie pomysły?
Ostatnio czytałam (jakieś pismo dla lekarzy, amerykańskie) o wynikach badań dotyczących regularnego podawania witamin, takich od A do Z dzieciom i osobom dorosłym. Okazuje się, że są rakotwórcze... Nie zjadajcie sztucznych witamin i nie podawajcie ich dzieciom i zwierzętom Chyba, ze są wyraźne wskazania i konkretne niedobory jakiejś konkretnej witaminy - to co innego. Gdzieś czytałam, ze żaby rogate mają w swoim naturalnym środowisku więcej jodu. Rozmawiałam na ten temat kiedyś ze Stachiro, ale chyba nie doszliśmy do niczego na tyle konkretnego, aby zacząć podawać żabom jod w sensownych dawkach. Ale temat zasługuje na uwagę Wszystko dla zdrowia żabek.

Pozdrawiam Ania
stare 06-27-2009, 20:37   #10
Grzegorz Pełka
Moderator

Domyślnie

Wiem, że nie ma takich witamin
To tylko produkty wypełniające niszę na rynku.
Co do suplementacji witaminkami A-Z:
- ciężko znaleźć wiarygodne źródło informacji, gdy w grę wchodzą miliardy euro ze sprzedaży takich produktów, to o 'opinię' 'naukowców' nie trudno

- Jakie dawki powinno się podawać i co ile? Też nie wiadomo, potrzeba by długich i kosztownych badań aby takie dane obliczyć,

- kolejna kwestia - w skład takiego preparatu najczęściej wchodzi cała masa substancji chemicznych, gdzie jedna substancja hamuje wchłanianie drugiej, itp. Przyswajalność witamin na konkretnych 'nośnikach' też jest kwestią bardzo zmienną, a na opakowaniu nie jest napisane czy mamy do czynienia z mleczanem czy też z solą sodową czy czymś innym.

- i tak połowa dawki napisanej na opakowaniu jest nieaktywna biologiczne, czyli przykładowo biorąc 100mg wit. C przy idealnym wchłanianiu aktywne biologicznie będzie 50mg. Dlaczego? Prosta sprawa, o której reklamy już nie mówią - w procesie chemicznym taka witaminka powstaje jako izomer L oraz izomer D w równych proporcjach, w organizmie zwierzęcym aktywność biologiczną zachowują jedynie izomery L
O tym, co i w jakich warunkach się wchłania z przewodu pokarmowego to temat na inną, dłuuuga rozmowę

Pisząc wprost - bardzo mało typowy śmiertelnik wie o suplementacji witaminami, a podawanie ich gadom / płazom to jużzupełna czarna magia

Koniec witaminowego offtopu

Tagi
gaz, osesek szczurzy, rogata, rośliny w terrarium, witaminy, żaba

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania