Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Płazy

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 09-06-2011, 19:16   #1
Julka Żabulka
nowo zarejestrowany

Talking Polskie płazy.

Witam serdecznie. Nie dawno zarejestrowałam się na tym forum. Mam prośbę, potrzebuje jak najwięcej ciekawostek na temat polskich płazów. Z góry dzięki.
Julka Żabulka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-06-2011, 19:33   #2
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Może powiem to samo co na TP. Ciekawostka nr.1 to wszystkie są pod ochroną i nie stanowią obiektu hodowli w terrarium.
EXO-FAN-84 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-06-2011, 19:36   #3
Julka Żabulka
nowo zarejestrowany

Domyślnie

To ta ja akurat wiem. Ma Pan coś jeszcze?
stare 09-06-2011, 19:39   #4
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Sorry,ale warto poszukać na własną rękę jakichś ciekawostek w necie,chociaż powodzenia życzę......wszystko co znajdziesz to raczej opis danego gatunku oraz ich strefa występowania.Nic poza tym.
EXO-FAN-84 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-07-2011, 14:05   #5
Sanbi9
bywalec

Domyślnie

A co cię dokładnie interesuje i jeśli można wiedzieć to w jakim celu potrzebujesz informacji ?
Sanbi9 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-07-2011, 16:55   #6
Julka Żabulka
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Oczywiście, że można. Robię prezentacje o płazach i to nie długo więc chciałabym się dobrze przygotować. Prowadziłam już zajęcia dla 3 i 4 klas szkoły podstawowej i wiem jak szybko uczniowie pracują a teraz to będą 6 klasy więc jeszcze szybciej pracują.
stare 09-07-2011, 16:57   #7
Julka Żabulka
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Cytat:
Napisał EXO-FAN-84 Zobacz post
Sorry,ale warto poszukać na własną rękę
Szukałam już ale szybciej będzie jeśli i ja będę szukać i jeśli ktoś mi w tym pomoże.
stare 09-08-2011, 07:40   #8
Sanbi9
bywalec

Wink

Widzę że chodzi o edukacje klas podstawowych, więc raczej nie będziemy podawać łacińskich nazw i każdych szczegółów, po południu spróbuję coś napisać ( w tej chwili brakło by mi czasu gdyż sam muszę iść do szkoły)
stare 09-08-2011, 19:21   #9
Sanbi9
bywalec

Cool nauki profesora Sanbiego

Płazy ogólnie:
Płazy (Amphibia) – gromada kręgowców zmiennocieplnych, ziemnowodnych, czworonożnych (wyjątkiem są płazy beznogie lecz ich raczej nie da się spotkać w Polsce), o ciele okrytym cienką skórą bez łusek. Najbardziej znane i powszechne w Polsce są żaby z rodziny żabowatych, traszki najczęściej można spotkać w górskich zbiornikach wodnych, zaś salamandry plamiste są przynajmniej w naszym kraju już niezbyt liczne.
Wszystkie dorosłe płazy są drapieżnikami i nie stronią od niczego co jest mniejsze od nich i się rusza.

Polskie płazy:
1. płazy ogoniaste
a) salamandrowate
- salamandra plamista
- traszka grzebieniasta
- traszka zwyczajna
- traszka karpacka
- traszka górska
2.płazy bezogonowe
a) kumakowate
- kumak nizinny
- kumak górski
b) grzebiuszkowate
- grzebiuszka ziemna
c) ropuchowate
- ropucha szara
- ropucha zielona
- ropucha paskówka
d) rzekotkowate
- rzekotka drzewna
e) żabowate
- żaba jeziorkowa
- żaba wodna
- żaba śmieszka
- żaba trawna
- żaba moczarowa
- żaba dalmatyńska
* trzeba dodać że te wszystkie płazy są pod ochroną.

Ochrona polskich płazów
:
Jak już napisałem wszystkie polskie płazy są pod ochroną i trzeba w związku z tym uważać na nie, aby nie zmniejszać jeszcze bardziej ich populacji i naturalnych siedlisk.
Żaby w okresie wiosennym dążąc do zbiorników wodnych często napotykają na swojej drodze ulice, autostrady, studzienki lub ludzkie domy, przez co są często zabijane w różny sposób. Aby zapobiec przykrym wypadkom co dziesiątkuje polskie żaby można zakładać taśmy ochronne wokół dróg. Dzikie płazy zabijają także nielegalne wysypiska śmieci w pobliżu zbiorników wodnych. Niektóre zanieczyszczenia chemiczne mogą także ograniczać zawartość tlenu w wodzie.

Ciekawostki;
- wilgotna skóra umożliwia płazom wymianę gazową
- serce płazów posiada jedną komorę i dwa przedsionki, kijanki zaś mają serce typu rybiego (stożek tętniczy, jedna komora i jeden przedsionek)
- podczas dorastania kijanki jako pierwsze wykształcają się tylne kończyny
- płazy mogą poruszać głową jedynie w górę i w dół, natomiast nie mogą obracać głowy na boki
- większość płazów ma uzębienie homodontyczne (tzn. wszystkie zęby mają podobny kształt i wielkość)
- płazy mogą oddychać zarówno za pomocą skrzeli jak i płuc ( zależy to głównie od miejsca życia)
- płazy zapadają w sen zimowy (chociaż w ich wypadku nazywa to się chyba odrętwieniem zimowym)
- płazy posiadają ucho środkowe (wewnętrzne) więc pomimo temu co często słyszę od znajomych płazy mogą odbierać dźwięki z powietrza
- dorosły samiec jest zazwyczaj mniejszy od dorosłej samicy lecz czasami jest ładniej ubarwiony
- dorosłe żaby często wykazują kanibalizm w stosunku do znacznie młodszych osobników

Duże części tekstu pochodzą z Wikipedii, opracowane przeze mnie jak i reszta tekstu, kilka fragmentów z książek. Mam nadzieję że mój post przyda się Tobie i na koniec wklejam zdjęcie które zrobiłem we wakacje na którym jest jeśli się nie mylę żaba moczarowa(jeśli chodzi o płazy mam tylko 1 warte uwagi, jeśli by ktoś chciał zobaczyć mam znacznie szerszy album polskich zwinek) http://imageshack.us/photo/my-images/689/056pr.jpg/
stare 09-08-2011, 19:37   #10
Julka Żabulka
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Dzięki za informacje. Do usłyszenia.
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania