Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Karmówka

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 04-11-2011, 14:26   #1
magda1987
nowo zarejestrowany

Domyślnie Myszy karmowe - hodowla

Witam!

Mam problem i mam nadzieję, że będziecie potrafili pomóc. Postanowiłam założyć hodowlę myszy karmowych ze względu na cztery węże, które posiadam. Kupiłam klatkę dwa miesiące temu i kilka myszy karmowych plus dodatkowe dwie do zostawienia w klatce. Zostawiłam więc samca i samice. Następnie po dwóch tygodniach wybrałam się na targi terrarystyczne, gdzie kupiłam 25 myszy od dwóch różnych osób. Nic się w klatce nie działo, więc stwierdziłam, że może te myszy karmowe są jakieś "gorsze" więc kupiłam kolejną parkę w normalnym sklepie zoologicznym. Mijają już dwa miesiące od założenia małej hodowli - myszy mam aktualnie około 20, w tym większość samic (bez problemów rozróżniam płeć) i nie urodziła mi się nawet jedna mysz. Dodam, że klatkę z myszami trzymam na balkonie, jednak balkon ma szybę zamiast prętów, więc wiatr nie wpada tam, jak na zwykłym balkonie. Klatka też nie jest z prętów, tylko plastikowa z możliwością otworzenia jedynie z góry, myszy mają masę trocin, jedzenia i klatka jest okryta kocem, więc nie ma mowy o tym, że jest im za zimno, przynajmniej według mnie. Co o tym sądzicie? Dlaczego myszy się nie rozmnażają?

Pozdrawiam,
m
magda1987 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-11-2011, 16:25   #2
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Lightbulb

Witam. Jako hodowca myszy karmowych,mogę jedynie powiedzieć że w tym przypadku się na pewno nie rozmnożą.Przede wszystkim błąd jaki popełniłaś w hodowli to wystawienie myszy na balkon. Ani owinięcie klatki kocem,ani to że masz szczelny balkon nie pomoże,ponieważ i tak nie utrzymasz tam temperatury w której myszy zaczną się rozmnażać. Czyli te względne 25 stopni i wilgotności przynajmniej 60%. Wiem to brzmi jak hodowla egzotycznego zwierzaka w terrarium,ale jak chcesz rozmnażać mysiory,należy im takie warunki zapewnić. Niestety obawiam się że będziesz musiała zapewnić im takie warunki zabierając je do domciu. Nie każdy jednak jest w stanie znieść smród jaki im towarzyszy,dlatego ja osobiście mam do tego osobne pomieszczenie które zapewnia im takie warunki. Może cię to zdziwi co napisze.....ale warto je naświetlać również specjalnymi świetlówkami dla gryzoni,bo to wpływa korzystnie na same myszy jak i ich zachowania rozrodcze,i warto o tym pamiętać. To by było na tyle jeżeli o mnie chodzi. Mam nadzieje że pomogłem.Pozdrawiam.
EXO-FAN-84 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-11-2011, 17:17   #3
magda1987
nowo zarejestrowany

Domyślnie

Jesteśmy zdziwiona tą temperaturą. Strasznie wysoka. Jesteś pewien, że nie ma szansy, żeby się rozmnożyły w niższej? Ja ich do domu nie wniosę - nie ma szansy. Czy w przypadku innych gryzoni, np. chomików też tak to wygląda? Czy mieliście jakieś doświadczenie w dawaniu chomików wężom? Boje się, że one są dużo bardziej agresywne w porównaniu do myszy.
magda1987 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-11-2011, 20:19   #4
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Lightbulb

Niestety jestem pewien swojej wcześniejszej wypowiedzi co do rozmnażania myszy. Powiem szczerze że co do chomiczków sprawa wygląda podobnie. Więc jeżeli masz zamiar rozmnażać tego typu gryzonie jako karmówkę,to warto się zastosować do wskazówek. Niestety,ale nawet karmówce należy zapewnić odpowiednie warunki do swobodnego rozmarzania się. Czy to świerszcze,czy to gryzonie czy inne. Co do chomików,to nie proponuje podawania wężom. Są cholernie agresywne i potrafią się zaciekle bronić,np. syryjskie,no chyba że będziesz podawać ubite. Więc na podsumowanie powtarzam: Najlepiej 25 stopni 60% wilgotności,zróżnicowana dieta,kryjówki,dzienne oświetlenie.Ps.jak nie masz zamiaru się z tym pieścić.....zawsze pozostają mrożonki.
stare 04-13-2011, 13:02   #5
Natalia Maj
Vipera Onseni

Domyślnie

Znaczy tak - 25 stopni to nie jest minimalna temp. do rozmnażania myszy. Generalnie temperatura pokojowa jest wskazana. Co do naświetlania - hmmm uważam, że wystarczy naturalne światło dzienne. Co do wilgotności - przyznam się szczerze, że nie wiem. Wilgotność to ostatnia rzeczy, na którą patrzyłam hodując myszy czy szczury karmowe. A moje stado było naprawdę liczne (nawet 200 dorosłych sztuk), jak na domową hodowlę.

Czy Twój balkon to loggia? Jaka tam się utrzymuje temperatura? Może jednak problem leży w czymś innym.

Nie polecam w ogóle podawania żywego pokarmu, nawet mysz potrafi zrobić ogromną krzywdę wężowi.
stare 04-13-2011, 13:43   #6
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Może zaskoczę teraz wszystkich swoją wypowiedzią,ale ja podaje swoim tylko żywe. Wiem zaraz posłyszę że to nie humanitarne że gryzoń długo cierip że może wyrządzić poważną krzywdę wężowi albo innemu zwierzakowi, itd. Ale gdy przeczytałem pewien artykuł o "humanitarnym" zabijaniu zwierząt karmowych,np.poprzez gazowanie CO2,albo porażanie prądem i jeszcze było tam tego trochę,ale nie będę wymieniał.....to szczerze się zastanawiam,czy ludzie którzy proponowali tego typu metody mieli zdrowo pod sufitem. Jeżeli posiadamy zwierzęta których natury nie zmienimy i jest w nich coś co nas fascynuje,to po co np. hodowca warana ma się tłumaczyć że hoduje taką bestię,tylko po to że fajnie wygląda? Nie! Po to że sprawia mu frajdę jak jego waran męczy żywego gryzonia. Oczywiście właściciel rzekotek podważy tego typu wypowiedz bo on sam trzyma żabki,które żywią się np.muszkami owocowymi. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem są jednak mrożonki,jeżeli mamy obiekcję przed podawaniem żywego,czy ubitego pokarmu. Ale skoro ktoś decyduje się na trzymanie warana czy nawet dużego dusiciela,powinien zadać sobie pytanie.....czy na przyszłość da radę podać żywego gryzonia czy samemu dokonać pozbawienia go świadomości,gdy mrożonek np.zabraknie.Pozdrawiam.
stare 04-13-2011, 15:23   #7
Natalia Maj
Vipera Onseni

Domyślnie

Nie róbmy off topa w temacie.
stare 04-13-2011, 16:24   #8
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Sorry. Tak się rozpisałem w pewnej kwestii. Masz rację. Zdecydowanie najlepszą metodą jest podawanie martwych gryzoni,szczególnie dla dobra naszych milusińskich.Pozdrawiam.
stare 04-13-2011, 22:25   #9
Natalia Maj
Vipera Onseni

Domyślnie

nie chodzi o to, że masz złe argumenty. Ja odpisałam Magdzie na propozycję karmienia żywymi chomikami ale słusznośc czy niesłuszność karmienia zywym pokarmem to temat na oddzielną dyskusję.
stare 04-14-2011, 12:24   #10
EXO-FAN-84
nowo zarejestrowany

Zgadzam się...... Nie ma co się w to zagłębiać dalej.Pozdrawiam.
Odpowiedz

Tagi
karmowe, mysz, myszy, pokarm

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania